Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki wraca do Chorzowa i Katowic. „Cieszę się, że możemy tu być po raz kolejny, po dwunastu latach”

Od najbliższego czwartku po raz drugi w Polsce i po raz drugi na Śląsku odbywać się Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Udział w niej weźmie 250 młodych entuzjastów astronomii z 51 krajów świata. Areną ich zmagań będzie Planetarium Śląskie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

T. Borówka
Planetarium Śląskie

Po raz pierwszy Polska organizowała Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki w roku 2011. Wówczas 26 reprezentacji biorących udział w 5. edycji tego wydarzenia gościło w Katowicach, Chorzowie i Krakowie.

Tegoroczna olimpiada będzie już 16. w historii tej imprezy. Weźmie w niej udział 250 osób z 51 krajów. 5-osobowe zespoły składające się z laureatów olimpiad krajowych będą rozwiązywać praktyczne i teoretyczne zadania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a także prowadzić obserwacje w Planetarium Śląskim.

– Cieszę się, że możemy tu być po raz kolejny, po dwunastu latach. Podczas ostatniej olimpiady, która odbywała się w Planetarium Śląskim, byłem jednym z liderów i uznaliśmy, że olimpiada powinna być organizowana właśnie w ten sposób. Tym razem będzie więcej uczestników, nowoczesna infrastruktura i jesteśmy przekonani, że ta edycja olimpiady w zmodernizowanym Planetarium Śląskim okaże się sukcesem – mówił podczas poświęconego temu wydarzeniu briefingu Aniket Sule, prezydent Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Przy okazji olimpiady szansę na wygraną ma również publiczność odwiedzająca planetarium. W jego wnętrzach prezentowana jest bowiem galeria plakatów przygotowanych przez zawodników biorących udział w wydarzeniu. Odwiedzający Planetarium goście (ale też inni olimpijczycy) mogą głosować na ten – ich zdaniem – najlepszy plakat. Kryteria oceny – merytoryczne, artystyczne, czy estetyczne są dowolne. Same karty do głosowania znajdują się w holu planetarium.

Drużyna, której plakat zdobędzie najwięcej głosów – otrzyma nagrodę publiczności w czasie ceremonii zamknięcia olimpiady, w dniu 19 sierpnia, natomiast wśród osób, które oddały swój głos wylosowane zostaną trzy, które otrzymają bilety rodzinne do planetarium.

Planetarium Śląskie przed laty

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. Planetarium Śląskie na starych zdjęciach

Autor: Tomasz Borówka

30/12/2022

Spacer po Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie to brylant aglomeracji, wizjonerski projekt sprzed ery podboju kosmosu. A do tego pięknie położone

Autor: Tomasz Borówka

16/09/2022

Planetarium Śląskie po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie już po modernizacji. Zajrzeliśmy do środka. To teraz Planetarium - Śląski Park Nauki RECENZJA

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon