Największy i najbardziej znany poprzemysłowy teren, który stał się miejscem wypoczynku i rekreacji, to oczywiście Park Śląski w Chorzowie. Co prawda zanim powstał, była tam Dolina Szwajcarska (w centralnej części dzisiejszego parku, w okolicy kręgów tanecznych), gdzie mieszkańcy okolicznych miast urządzali pikniki. Stała tam nawet gospoda. Wokół był jednak księżycowy krajobraz.
Teren dzisiejszego Parku Śląskiego w 75 proc. pokryty był hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami i wysypiskami. W 1950 r. zapadła decyzja, by właśnie między Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami Śląskimi utworzyć Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Ma on ponad 600 hektarów powierzchni i jest jedynym z największych parków śródmiejskich w Europie.
Nie tylko Park Śląski
Na odzyskanych do przemysłu terenach powstały także inne parki – m.in. Park Miejski w Tarnowskich Górach czy Park Gródek w Jaworznie. Są rezerwaty przyrody, miejsce światowego dziedzictwa UNESCO czy hałda, z której można podziwiać okolicę. Jest też sporo miejsc, w których można wypoczywać nad wodą, a także takie pojeździć na nartach.
ZOBACZCIE JE W NASZEJ GALERII.
Może Cię zainteresować: