Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Architektki z katowickiej pracowni architektoniczno-biżuteryjnej Brokat same mają siedzibę pracowni w pięknie obrośniętej bluszczem kamienicy w katowickiej dzielnicy Załęże, przy ul. Gliwickiej. Odczarowują tę dzielnicę, pokazując, że nie zasługuje na famę najgorszej w Katowicach. Spod ich ręki wyszedł projekt metamorfozy niedużego mieszkania na parterze. Oczywiście w Załężu. Zobaczcie. Wygląda jak apartament gdzieś we Francji, a nie w Katowicach. No i ten ogródek! Te belki na stropie!

Duże okno. prawie na całą ścianę, z widokiem na pięknie zielony, choć nieduży ogródek. Sufit w salonie ozdobiony drewnianymi grubymi belkami. Czy to niewielki dom gdzieś w Mikołowie? Nie, to mieszkanie w Załężu. Jest zdziwienie, bo ta dzielnica Katowic, położona niedaleko centrum miasta, kojarzy się z zaniedbanymi familokami z brudnej cegły. Niesłusznie, bo jest tu sporo urokliwych miejsc, tylko trzeba umieć je odnaleźć.

Za projekt metamorfozy tego niedużego (67 m2) lokum dla 4-osobowej rodziny odpowiadają architektki z katowickiej pracowni Brokat:

  • Bogna Polańska,
  • Roma Skuza,
  • Martyna Król
- Właściciele kupili lokal w idealnym momencie, kiedy w całej kamienicy trwał generalny remont - opowiadają projektantki. - Mieli możliwość wprowadzenia dużych zmian w układzie mieszkania, jak również wpływ na zmianę elewacji, dlatego zdecydowali się na powiększenie otworu okiennego w salonie i osadzenie okna panoramicznego wychodzącego na ogród. Dzięki tej zmianie znacznie doświetlili część dzienną lokalu od strony południowej - dodają.

Generalny remont kamienicy przysłużył się odważnym rozwiązaniom w mieszkaniu

Właściciele mogli też odsłonić drewnianą konstrukcję stropu, z której skorzystali, dzięki czemu uzyskano zupełnie nie miejski charakter salonu. Poważnie przebudowano układ funkcjonalny mieszkania, by jak najbardziej powiększyć salon, który miał pomieścić otwartą kuchnię.

Mieszkanie ma okna od strony północnej i południowej, dlatego zdecydowano się na podział mieszkania na dwie strefy: część dzienną, jak kuchnia i salon, zaprojektowano od strony południowej, a część nocną, jak sypialnia z garderobą i pokój dzieci, od strony północnej. W centralnej części umieszczono łazienkę, która nie wymaga okna. Sypialnia została połączona z garderobą, w której wygospodarowano dodatkowo miejsce na pralnię.

Pokój dzieci miał pogodzić potrzeby dwóch braci, dlatego zaprojektowano tu łóżko piętrowe oraz elementy instalacyjne zapewniające stały ruch, jak drabinka, po której można wejść na piętrowe łóżko czy ścianka wspinaczkowa. Wykorzystano nawet przestrzeń nad szafą na wnękę do zabawy, zabezpieczoną liną. Wnętrze pokoju wykonano z naturalnych materiałów w większości ze sklejki i sosny. Pokój jest oszczędny w kolorach. Występuje drewno, złamana biel oraz niebieskie detale. Jedyne akcenty kolorowe to zabawki i książki.

Elementy vintage nadają retro klimatu

Całe wnętrze utrzymane jest w jasnej kolorystyce – królują beże, złamana biel i szarości w połączeniu z brązem, kolorem ceglanym i ciepłym drewnem. Wykorzystano różnego rodzaju faktury. Mamy wykończenie półwałkami z drewna na bokach zabudowy kuchennej i trójkąty z blachy na froncie wanny.

- Dużym jasnym akcentem są ściany i podłoga, które występują w kolorze off white. Ściany zostały wykończone tynkiem renowacyjnym, dzięki czemu mają również delikatną porowatą fakturę, a wybranie ogrzewania podłogowego zdeterminowało decyzję o wyborze rodzaju wykończenia podłogi na gładką żywicę poliuretanową - wyjaśniają projektantki.

Dodatkowym smaczkiem w wystroju wnętrz mieszkania w Załężu są elementy vintage, które dodają retro klimatu. Wśród nich stary stół jadalniany z odzysku oraz witryna z pomocnika, która pełni funkcję górnych półek kuchennych. Są też mosiężne detale, jak uchwyty w kuchni, wykończenia w lampach czy klamki, każda innego modelu, zakupione na targu staroci w Bytomiu.

Mieszkanie na Koszutce w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Katowicach. Projekt pracowni Brokat nagrodzony w konkursie Architektura XXL

Autor: Katarzyna Pachelska

24/06/2022

Szary dom - wieś Świerczyniec

Może Cię zainteresować:

Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Budynek, zaprojektowany przez Roberta Skitka, osłania swoją bryłą piękny ogród

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

M4 Panewniki, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dom bliźniak w Katowicach. Góra dla dzieci, dół - dla rodziców. Zaprojektowały go Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon