Mikołaj Rykowski w ŚLĄZAQ: Wigilia w hali na 3 tys. osób może być pięknym przeżyciem. Bycie wolontariuszem to nie jest praca ani służba, to sposób spędzania świąt

Prowadzona przez niego fundacja organizuje największe w Polsce kolacje wigilijne i śniadania wielkanocne dla osób samotnych. Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, wspomina, jak zaczęła się tradycja zapraszania samotnych sąsiadów do wspólnego wigilijnego stołu; jak człowiek z Kołobrzegu obrał sobie Śląsk za miejsce do życia i dlaczego w hali i wśród tysięcy osób można przeżyć prawdziwie piękną wigilię. Zobacz rozmowę wideo z cyklu ŚLĄZAQ. To już 50. odcinek naszego cyklu.

Mikolaj rykowski slazaq 2

Grudzień to gorący miesiąc dla katowickiej Fundacji Wolne Miejsce. Przygotowania do organizacji olbrzymiej kolacji wigilijnej dla osób samotnych nabierają tempa, tym bardziej, że wieczerzę Fundacja organizuje nie tylko w Katowicach, ale co roku w większej liczbie miast (w tym roku przybyła Pszczyna).

- Tegoroczna Wigilia jak zawsze będzie piękna. Od razu mówię, że będzie ona 24 grudnia. Nasza Wigilia jest naprawdę Wigilią - mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Więcej o katowickiej Wigilii: Katowice po raz kolejny będą gospodarzem Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych. Wydarzenie odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Mikołaj Rykowski wspomina pierwszego sąsiada, którego zaprosił na wigilię do swojego mieszkania 21 lat temu. - Ten samotny człowiek, który do mnie przyszedł, opowiedział mi, co to znaczy dla samotnych ludzi nie być zaproszonym na święta. To oznacza tak naprawdę tragedię ich życia i to są dwa najgorsze dni w roku, szczególnie Wigilia, bo nie ma się gdzie skryć. Oni nie mogą pójść do kina, do teatru, do centrum handlowego, wszystko jest pozamykane. Ja wtedy postanowiłem, że zapraszanie samotnych osób będzie moim zwyczajem wigilijnym. Mój pierwszy gość zaproponował rozpowiedzenie tej dobrej nowiny innym samotnym ludziom. Ja, nie wiedząc, co to znaczy, zgodziłem się, i naprawdę zaczęła się przygoda przychodzenia do mnie zupełnie obcych osób, które pukały do mieszkania i pytały: Czy to prawda, że u pana jest Wigilia? - opowiada Mikołaj Rykowski.

Tradycja zaczęła się od jednego sąsiada, a teraz na wieczerze wigilijne dla osób samotnych w różnych miastach przychodzą setki i tysiące osób. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Co ciekawe, jak przyznaje Rykowski, Fundacja nie ma większego problemu ze znalezieniem wolontariuszy, chętnych by pomagać przy organizacji wigilii. Na tak duże wydarzenie jakie się odbywa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, potrzebnych jest około 300 wolontariuszy.

- Żeby być naszym wolontariuszem, trzeba przyjść przynajmniej na jedno spotkanie do Ministerstwa ds. Samotności (ul. Mikołowska 44) Szkolenie jest w każdą środę o godz. 18. Tam można się dowiedzieć, w czym konkretnie można pomóc, w jakim dziale - np. kuchennym, kelnerskim, dekoracyjnym czy scenicznym, ochrony, a nawet bardzo ważnym dziale sprzątania. To jest bardzo miła, ja nie powiem praca, nawet nie powiem służba. To jest też dla nas, wolontariuszy, sposób spędzania świąt. Wolontariusze często zabierają na te wydarzenia swoje rodziny, i razem przeżywają wigilię. Nie tak, że jedna wigilia w MCK, a kolejna w domu, gdzie wszyscy czekają aż ktoś wróci - dodaje Rykowski.
Ministerstwo samotnosci katowice 02

Może Cię zainteresować:

Otwarto Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach. Bistro społeczne z obiadami za 15 zł, kawiarnia, salka gimnastyczna i bezpłatna pomoc psychologów

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2023

Kazimierz Karolczak

Może Cię zainteresować:

Kazimierz Karolczak w ŚLAZAQ: 100 dni nowego rządu pokaże, czy dojdzie do zmian w ustawie metropolitalnej

Autor: Michał Wroński

06/12/2023

Mariusz wolosz

Może Cię zainteresować:

Kiedy do samorządów trafi 10 mld złotych na remonty pustostanów? Mariusz Wołosz w ŚLĄZAQ

Autor: Patryk Osadnik

25/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon