Milionowy gość Planetarium – Śląskiego Parku Nauki to Adam Rychlik z Wielunia. Otrzymał pamiątkowy, wielkoformatowy bilet, a także możliwość specjalnego zwiedzenia i obejrzenia placówki od kuchni.
- Stojąc przy kasie dostałem informację, że mam się zgłosić do przedstawicieli Planetarium. Początkowo myślałem, że źle zaparkowałem samochód, a tu nagle dowiaduję się, że akurat z moim udziałem padła rekord zwiedzających. Tak się składa, że organizuję wycieczki autokarowe, także na Śląsk. Zawsze byłem pod wielki wrażeniem Planetarium Śląskiego. To wyjątkowe miejsce, prawdziwe kompendium wiedzy o kosmosie. Byłem tutaj jeszcze przed modernizacją. W nowej szacie prezentuje się znakomicie, jest większe i jeszcze ciekawsze – mówi Adam Rychlik (za slaskie.pl).
Największe i najstarsze planetarium w Polsce. Od czerwca 2022 roku w nowej odsłonie
Planetarium Śląskie jest największym i najstarszym planetarium w Polsce. Otwarto je w grudniu 1955 roku, Był to jeden z pierwszych w Europie budynków epoki Space Age, czyli architektury inspirowanej kosmosem. Modernizacja i rozbudowa placówki rozpoczęła się w 2018 roku i trwała cztery lata. Od czerwca 2022 roku działa już jako Planetarium – Śląski Park Nauki. Stare planetarium (jako obiekt zabytkowy) właściwie się nie zmieniło, zyskało za to nową przestrzeń pod ziemią. To dodatkowe 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, gdzie znają się pracownie i sale wykładowe.
Po modernizacji sercem planetarium jest projektor Chiron III, który zastąpił wysłużonego Zeissa. Sprzęt jest w stanie wyświetlić ponad sto milionów gwiazd. Na system projekcji cyfrowej składa się 10 projektorów 4K, które po połączeniu wszystkich obrazów pozwalają uzyskać pokrycie całej kopuły ruchomym obrazem w rozdzielczości 8K.
W Śląskim Parku Nauki – nowej, podziemnej części placówki – prezentowane są zagadnienia związane z sejsmologią, meteorologią oraz astronomią. Na ekspozycji poświęconej geofizyce można przeżyć symulowane trzęsienie Ziemi, zobaczyć kilkumetrowe tornado lub wywołać burzę.
Są także symulatory lotów kosmicznych, które – jak podkreślają w planetarium – od pierwszego dnia cieszą się niesłabnącą popularnością wśród zwiedzających. Placówka została wyposażona także w nowy teleskop o średnicy 70 centymetrów (jedno z największych tego typu urządzeń działających w kraju) oraz radioteleskop.
Może Cię zainteresować:
Obserwatorium Astronomiczne w Planetarium Śląskim znów będzie dostępne do zwiedzania
Może Cię zainteresować: