Utworzenie Ministerstwa Przemysłu na Śląsku – według zapowiedzi Donalda Tuska – ma być jedną z pierwszych decyzji po przejęciu władzy. Mówił o tym już w marcu 2023 r. Zaznaczył wtedy, że jest to związane z planami odbudowy wielkiego, nowoczesnego przemysłu na Śląsku.
- Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku (…) Śląsk może być przemysłowym sercem Polski i Europy, nie ma żadnego powodu, aby ludzie, którzy będą współpodejmować decyzje i pomagać w rozwoju przemysłu, patrzyli z oddali – stwierdził lider Koalicji Obywatelskiej.
Ministerstwo Przemysłu. Jeżeli nie w Katowicach, to gdzie?
Kilka dni po wyborach Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego i nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że utworzenie takiego ministerstwa na Śląsku jest pewne i będzie ono „promieniować z woj. śląskiego na cały kraj”. Skoro Ministerstwo Przemysłu mamy już pewne, to gdzie konkretnie powinno mieć swoją siedzibę?
- Nie w Katowicach. Ja bym takie ministerstwo umieściła w jednym z innych fantastycznych miast, które są na Śląsku – stwierdziła w Rozmowie Dnia Radia Piekary Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej z Gliwic.
Posłanka KO jako ewentualną lokalizację dla takiego ministerstwa wskazała Gliwice, Zabrze i Bytom. Choć zaznaczyła, że biorąc pod uwagę komunikację, to Gliwice – jako miejsce gdzie krzyżują się dwie autostrady – byłyby najlepsze i w tym mieście byłoby to najwygodniejsze.
Kto ma kierować Ministerstwem Przemysłu?
Kto mógłby kierować Ministerstwem Przemysłu na Śląsku? Marta Golbik stwierdziła, że jest na Śląsku wiele kompetentnych osób i ekspertów, którzy wcześniej zajmowali się m.in. sprawami górnictwa. Zaznaczyła jednak, że powołanie takiego ministerstwa będzie wspólną pracą wielu kompetentnych osób, które mają wizję tego, jak to powinno wyglądać.
Może Cię zainteresować:
Ministerstwo Przemysłu na Śląsku jest pewne – mówi Marek Gzik, nowy poseł Koalicji Obywatelskiej
Może Cię zainteresować: