To widowisko połączy świat nauki, rapu, literatury, filmu i teatru
KATOPOLIS odbędzie się 9 grudnia w katowickim Spodku. To widowisko, które połączyć ma świat nauki, rapu, literatury, filmu i teatru przygotowują m.in.: naukowczynie i naukowcy z katowickich uczelni, aktorki i aktorzy teatrów z regionu, a także artystki i artyści polskiej sceny muzycznej, uczelniane chóry i zespoły muzyczne.
Wiadomo, że wystąpią m.in. Miuosh, Julia Pietrucha, Natalia Grosiak i Dawid Tyszkowski, wśród gości wydarzenia będą też Jan P. Matuszyński, Zbigniew Rokita i Mateusz Znaniecki, ale organizatorzy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec i wkrótce do projektu dołączą kolejne gwiazdy.
Bilety na KATOPOLIS można kupić na www.ebilet.pl. Kosztują, w zależności od kategorii 10 lub 20 zł. W przypadku chęci zakupu biletów dla grup zorganizowanych (dla szkół, placówek wychowawczych itp.) organizatorzy proszą o przesłanie informacji o zapotrzebowaniu z oficjalnej skrzynki pocztowej szkoły/placówki. na adres gabinet.rektora@us.edu.pl. Wiadomość powinna zawierać informację o liczebności grupy. Rejestracja dla grup zorganizowanych będzie się odbywała na podstawie kodu otrzymanego od organizatora. Jak informują organizatorzy zakupione bilety zostaną wysłane na 2 dni przed wydarzeniem.
Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.
Huczne otwarcie i co potem? Konferencje, targi pracy, pokazy naukowców
Po oficjalnym otwarciu obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 czeka nas 50 tematycznych tygodni, które wypełnią wydarzenia naukowe i popularnonaukowe. Każdy z tych 50 tygodni będzie poświęcony „ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki, którego rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na nasze życie”, a odbywające się wówczas inicjatywy mają być realizowane na czterech poziomach: lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim.
W ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 zaplanowano ponadto obejmujący blisko 250 pozycji program strategicznych wydarzeń miejskich i regionalnych, a także akademickich; wystawę, wernisaż i widowisko popularnonaukowe w Parlamencie Europejskim; Międzynarodową Konferencję EuroScience Open Forum, Europejską Noc Naukowców, EU Talent Fair – umożliwiające firmom bezpośredni kontakt z naukowcami targi pracy dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery, badaczy, przedsiębiorców, start – upowców oraz inwestorów, a także European Science in the City Festiwal – cykl odbywających się w miejskiej przestrzeni inicjatyw mających na celu prezentację szerokiej publiczności wyników wspieranych przez KE projektów badawczo – rozwojowych.
Uroczystości zamknięcia obchodów EMN przewidziano od 6 a 10 grudnia 2024 r. - także w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Przypomnijmy, że Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki na rok 2024 jako pierwsze miasto w tej części Europy (wcześniej uzyskały go Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza oraz Triest). Stolica województwa śląskiego swoją kandydaturę zgłosiła w 2021 r. razem z Uniwersytetem Śląskim, a starania (w ramach konsorcjum uczelni) wsparły jeszcze: Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.