Młodzież chętniej wybiera Kraków niż Katowice. Prof. Marek Gzik: „Oferta wcale nie jest gorsza, ale...”

Musimy odbyć gruntowną dyskusję i przeprowadzić odpowiednie analizy, aby wiedzieć, co tak naprawdę należy zmienić. Nie chodzi tylko o to, że liczba imprez i wydarzeń powinna być większa. Musimy zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie wybierają inne ośrodki (…) Należy wyciągnąć wnioski i podjąć działania – wskazał prof. Marek Gzik w Radiu Piekary.

FB: Marek Gzik
Marek Gzik

Katowice to Europejskie Miasto Nauki 2024 roku. Z tej okazji przygotowano 50 tematycznych tygodni, które przygotowali naukowcy z:

  • Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • Politechniki Śląskiej,
  • Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
– To wydarzenie o randze międzynarodowej, dlatego chcemy, aby nie tylko promowało śląską naukę, ale całą polską naukę na arenie międzynarodowej. W ramach resortu rozmawiamy o tym, jak możemy wspomóc to wydarzenie – zapowiedział w Radiu Piekary prof. Marek Gzik, świeżo upieczony wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

W jego ocenie ośrodki akademickie w Polsce bardzo rozwinęły się od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej. Między innymi dysponują bardzo dobrym sprzętem badawczym (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

– Nasz potencjał w ciągu kilkunastu lat znacząco wzrósł, ale potrzebujemy szerszej współpracy międzynarodowej, aby dotrzeć również do zachodnich firm. Potrzebujemy dobrej promocji i marketingu, a to wydarzenie jest do tego doskonałą okazją – ocenił.

Polityk widzi w tym także szansę dla turystyki.

– Dobrym przykładem jest EURO 2012. Miasta, w których odbywały się mecze, doskonale wypromowały się pod względem turystycznym i przeszło to na zupełnie inny poziom – podkreślił prof. Marek Gzik.

„Musimy odbyć gruntowną dyskusję”

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie przyciąga jednak tak wielu młodych ludzi jak Kraków czy Wrocław.

– Jeszcze w Sejmiku Województwa Śląskiego przygotowywaliśmy takie analizy, dlaczego wciąż jesteśmy mniej atrakcyjni od innych ośrodków akademickich. Oferta wcale nie jest gorsza, ale młodzież patrzy na to nie tylko od strony merytorycznej. Ważne jest także to, co można robić poza zajęciami i w tym aspekcie mamy jeszcze dużo do poprawy – powiedział prof. Marek Gzik.

Depopulacja to problem, który coraz mocniej dotyka GZM (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

– Musimy odbyć gruntowną dyskusję i przeprowadzić odpowiednie analizy, aby wiedzieć, co tak naprawdę należy zmienić. Nie chodzi tylko o to, że liczba imprez i wydarzeń powinna być większa. Musimy zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie wybierają inne ośrodki (…) Należy wyciągnąć wnioski i podjąć działania – wskazał prof. Marek Gzik.

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Znowu drożej na A4 Katowice – Kraków. Koniec zniżki dla użytkowników e-płatności

Autor: Patryk Osadnik

02/01/2024

Zkm zawiercie

Może Cię zainteresować:

W województwie śląskim przybywa gmin z bezpłatną komunikacją. Dołączyły do nich Zawiercie, Siewierz i Poręba

Autor: Michał Wroński

02/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon