Mobilne płuca pojawią się m.in. w Zabrzu, Sosnowcu, Mysłowicach, Rybniku. Pokażą nam, czym tak naprawdę oddychamy

Zabrze, Sosnowiec, Mysłowice, Rybnik, Czerwionka Leszczyny, Pszczyna - to tylko niektóre miejscowości w województwie śląskim, do których podczas tego sezonu grzewczego przyjadą „mobilne płuca” Polskiego Alarmu Smogowego. Pokażą one, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Dotychczasowe edycje tej akcji każą przypuszczać, że nie będą to przyjemne obserwacje.

M. Wroński
Mobilne płuca w Katowicach

Z okazji przypadającego 14 listopada Dnia Czystego Powietrza Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

Wielkie białe (na początku) płuca pojawią się w 11 miejscowościach w woj. śląskim

W ramach tej akcji do 63 miejscowości w dziewięciu województwach całej Polski zostaną w tym sezonie grzewczym dostarczone „mobilne płuca”.

Na terenie woj. śląskiego pojawią się one w jedenastu lokalizacjach. Na inaugurację kampanii stanęły w Rybniku i Czerwionce-Leszczynach. Później dotrą m.in. do

  • Zabrza,
  • Mysłowic,
  • Sosnowca,
  • Radlina,
  • Pszczyny,
  • Gorzyc
  • Paniówek.

W każdym z tych miejsc dwumetrowy model ludzkich płuc postoi sobie dwa tygodnie pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. W tym okresie mieszkańcy będą mogli obserwować, jak zmienia się kolor białej materii pokrywającej „płuca” i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski co do jakości powietrza, którym oddychają. Dotychczasowe edycje kampanii każą przypuszczać, że raczej nie będą to przyjemne obserwacje. Zwłaszcza w tym sezonie.

Jest przyzwolenie, nawet od prezesa, na palenie w piecach byle czym

Przypomnijmy bowiem, że z uwagi na trudności w zakupie „normalnego” węgla opałowego na czarny rynek wróciły muły i flotokoncentraty, kupić można mieszanki z ich udziałem, do legalnej sprzedaży klientom indywidualnym dopuszczono węgiel brunatny, a spółki skarbu państwa dostały „zielone światło” na handel miałem węglowym mimo że uchwały antysmogowe pośrednio zakazują stosowania tego paliwa.

Aktywiści liczą jednak, że pokazując mieszkańcom naocznie jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychają zmobilizują ich i nakłonią zarazem do wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe, bardziej przyjazne dla środowiska instalacje.

Maska

Może Cię zainteresować:

Przez brak węgla tej zimy uchwała antysmogowa pozostanie martwym prawem

Autor: Michał Wroński

04/10/2022

Auto z węglem

Może Cię zainteresować:

Miasta oczywiście nie sprzedają węgla, tylko robią to za nich prywatne składy i spółki. Ale jest ustawa...

Autor: Michał Wroński

09/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon