Posłanka z Katowic szefową Komisji ds. Dzieci i Młodzieży
Z inicjatywy posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 w Sejmie powstała Komisja ds. Dzieci i Młodzieży. Będzie to trzydziesta komisja stała. W jej skład powołano 17 posłów: 7 z PiS, 6 z KO oraz po 1 z Polski 2050, PSL, Lewicy i Konfederacji. Przewodniczącą nowej komisji została posłanka z Katowic, Monika Rosa.
- Dziękuję za zaufanie i powierzenie mi odpowiedzialnego zadania kierowania nią. Dzieci i młodzież to prawie 1/5 z nas. Z racji bezprecedensowego kryzysu kondycji psychospołecznej i poczucia bezpieczeństwa młodych ludzi najwyższa pora na priorytetowe potraktowanie ich problemów.
Rosa dodała, że do współpracy zostaną zaproszone wszystkie zaangażowane środowiska i organizacje. Zapewniła też, że zrobi wszystko, aby zakres prac komisji był ponadpartyjny i wyjęty poza bieżące spory polityczne.
- Ważnym zakresem działań komisji będzie dialog międzypokoleniowy bezpieczeństwo, zdrowie, sprawy socjalne, prawa, także te konsumenckie i wiele innych.
Czym będzie zajmować się nowa komisja?
Nowa komisja przejęła część kompetencji Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W uzasadnieniu napisano, że wskutek niskiej dzietności społeczeństwo kurczy się w szybkim tempie, a „do rangi absolutnego priorytetu urasta potrzeba wspierania dialogu międzypokoleniowego jako warunku koniecznego spójności społecznej”.
Wnioskodawcy powołali się przy tym na raport UNICEF pn. „Miejsca i przestrzenie. Wpływ środowiska na dobrostan dzieci”, w którym Polska uzyskała w wielu kategoriach wyniki poniżej przeciętnej.
Politycy KO i Polski 2050 zwrócili również uwagę na zagrożenia związane z funkcjonowaniem w środowisku cyfrowym i wagę kryzysu psychicznego wśród młodych ludzi. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości, że problem jest bardzo poważny. Tylko w 2022 roku odnotowano ponad 2000 prób samobójczych u osób poniżej 18. roku życia, a więc o 150% więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej.
- Potrzebujemy spojrzeć na dzieci i młodzież, na ich dobro, na ich prawa w sposób poważny, systemowy i merytoryczny. Mamy bardzo dużo nowych wyzwań, które komisja powinna ocenić w sposób interdyscyplinarny i wskazać kierunki, w jakich mamy podążać - stwierdziła Monika Rosa.
Może Cię zainteresować: