„MonsterS. Mordercze pieśni” w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Pierwsza taka produkcja w historii

To opowieść o spotkaniu z bestią w każdym z nas – tak w chorzowskim Teatrze Rozrywki zapowiadają najnowszą premierą „MonsterS. Mordercze pieśni”. Reżyserem spektaklu jest Robert Talarczyk i jest to pierwsza w tym teatrze koprodukcja z agencją artystyczną. Premiera w piątek, 8 listopada 2024 r.

W „MonsterS” pieśni męskich bardów: Nicka Cave’a, Leonarda Cohena i Toma Waitsa zaśpiewają… kobiety. Cztery wybitne sceniczne osobowości, doskonale znane publiczności Teatru Rozrywki: Izabella Malik, Maria Meyer, Elżbieta Okupska i Alona Szostak. To pierwszy raz gdy wspólnie pojawią się na scenie w równoległych rolach.

Opowieść o spotkaniu z bestią w każdym z nas

Taka obsada to pomysł producenta, Kamila Barona, wsparty pomysłem realizatorskim reżysera, Roberta Talarczyka. - To panowie pomyśleli, żeby w ten sposób pokazać „Mordercze pieśni”. Uważam, że to jest znakomity pomysł – mówi Aleksandra Gajewska, dyrektorka Teatru Rozrywki.

- Mając takie cztery wspaniałe artystki, postanowiliśmy zaproponować im zaśpiewanie pieśni trzech cudownych, fantastycznych bardów mężczyzn i zobaczyć co z tego wyniknie. Piosenki Nicka Cave’a, Leonarda Cohena i Toma Waitsa są przetrawione przez wrażliwość Izabelli Malik, Marii Meyer, Elżbiety Okupskiej i Alony Szostak i dostajemy w pakiecie coś niezwykłego i interesującego – tłumaczy reżyser spektaklu Robert Talarczyk.

„MonsterS. Mordercze pieśni” to – jak zapowiadają w Teatrze Rozrywki - opowieść o spotkaniu z bestią w każdym z nas. O rozrachunkach z przeszłością, układaniu się ze światem, unicestwieniu i przebaczaniu. - Nie będzie to widowisko ani spektakl muzyczny. Nie musical, nie koncert, nie zbiór aktów performatywnych. Raczej forma na styku plastyki i słowa, muzyki i gestu – trochę zaplanowana a trochę improwizowana, budowana w ukryciu przed widzem i na jego oczach, awers duszy i jej rewers, widziany jak na dłoni – dodają w chorzowskim teatrze.

Pierwsza koprodukcja z agencją artystyczną

Najnowsza premiera w Chorzowie to także pierwsza w historii Teatru Rozrywki koprodukcja z agencją artystyczną. To BaronArt Kamila Barona, wieloletniego artystę chorzowskiego teatru. Czy to było duże ryzyko? - To się okaże – mówi dyrektorka teatru. - Ja się bardzo cieszę, bo ja lubię takie wyzwania i lubię się z nimi mierzyć. Nie chcę nic powiedzieć na razie, bo nie chcę zapeszać. My jesteśmy bardzo przesądni – dodaje.

- Dla mnie to ryzyko jest o tyle mniejsze, że dość łagodnie wchodzi się w podejmowanie takich decyzji, mając takie zaplecze ludzi za sobą. Po pierwsze ogromny poziom aktorek, które zaprosiliśmy do współpracy, a po drugie totalnie doświadczonego aktora i reżysera, który nad tym wszystkim czuwa. Do tego skompletowaliśmy osoby, z którymi współpracowaliśmy przez lata – totalnych pasjonatów, którzy nas często inspirowali do tego, żeby finalnie stworzyć takie dzieło jak „Monsters” – zaznacza Kamil Baron.

Premiera spektaklu „MonsterS. Mordercze pieśni” w Teatrze Rozrywki zaplanowana jest na piątek, 8 listopada 2024 r. Kolejne spektakle 9 i 10 listopada 2024 r. Później dopiero w czerwcu 2025 r.

„MonsterS. Moredercze pieśni” w Teatrze Rozrywki

Pokaz przedpremierowy: 7 listopada 2024 r.
Prapremiera: 8 listopada 2024 r.
Spektakl w repertuarze również 9 i 10 listopada 2024 r.

REALIZATORZY:

scenariusz i reżyseria: Robert Talarczyk
produkcja i kierownictwo wokalne: Kamil Baron
kierownictwo muzyczne i aranżacje: Jerzy Mączyński
wizualizacje: Grzegorz Mart
kostiumy i scenografia: Dagmara Walkowicz-Goleśny
reżyseria świateł: Piotr Roszczenko
autor plakatu: Kuki Krzysztof Iwański

OBSADA:

Izabella Malik
Maria Meyer
Elżbieta Okupska
Alona Szostak

ZESPÓŁ MUZYCZNY W SKŁADZIE:

Daniel Ruttar – instrumenty klawiszowe
Michał Karbowski – gitara
Jędrzej Łaciak – gitara basowa
Bartłomiej Herman – instrumenty perkusyjne
oraz warstwa elektroniczna

ZESPÓŁ WOKALNY:

Dorota Terlecka
Monika Wieczorek
Mateusz Milewski
(uczestnicy Warsztatowego Studia Wokalnego)

Historia Sosnowca Teatr Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Henryka Wach-Malicka recenzuje „Historię Sosnowca” w Teatrze Zagłębia: W Sosnowcu, a może Wszędzie?

Autor: Henryka Wach-Malicka

29/10/2024

Diabły, Teatr Polski, Bielsko-Biała

Może Cię zainteresować:

Henryka Wach-Malicka recenzuje: „Diabły” - spektakl Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Kupczenie grzechem domniemanym

Autor: Henryka Wach-Malicka

23/10/2024

"Wojna i pokój", Teatr Śląski

Może Cię zainteresować:

Henryka Wach-Malicka recenzuje: „Wojna i pokój” w epoce Wikipedii. Spektakl Teatru Śląskiego w Katowicach

Autor: Henryka Wach-Malicka

17/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon