Dzisiejsza ul. Wolności w Chorzowie w swoich początkach nosiła nazwę Actienchausse, a miasto wtedy zwało się Königshütte. Wytyczono ją w latach 1848-1856, a ulica połączyła dzielnice podmiejskie ze stacją kolejową Królewska Huta.
Wkrótce przemianowano ją na Kaiserstrasse, a w 1922 roku, po przejęciu miasta przez Polskę, wprowadzono nazwę Wolności. Krótka zmiana nastąpiła podczas II wojny światowej, kiedy była to Hitlerstrasse. Co ciekawe, Chorzów jest jednym z miast, w których "Wolność" na szyldzie ulicy przeszła pomyślną weryfikację podczas pierwszej dekomunizacji ulic po 1989. Dla porównania, w Bytomiu wolność źle się kojarzyła i zastąpiono ją... Józefem Piłsudskim.
Wolka ma prawie dwa kilometry długości
Wolka ma prawie dwa kilometry długości i przeważają tam kamienice z przełomu XIX i XX wieku. - Uwagę zwracają style historyczne, których najpiękniejszym reprezentantem jest neogotycki gmach Poczty Głównej. Najstarszym budynkiem jest neorenesansowa willa z 1871 roku, stojąca na rogu ulicy Żeromskiego. Prawie naprzeciw niej wznosi się pierwszy chorzowski drapacz chmur – modernistyczny budynek Komunalnej Kasy Oszczędności z 1937 roku – czytamy na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Współczesna ulica Wolności i ta ze starych zdjęć i pocztówek jest bardzo podobna. Jednak ma się wrażenie, że kiedyś to był prawdziwy miejski salon, a dziś straciła trochę ze swojego uroku. Większość budynków widocznych na zdjęciach w naszej galerii stoi do dziś. Po jednym pozostała wyrwa. Chodzi o monumentalną synagogę wyburzoną przez nazistów w 1940 r.
Może Cię zainteresować:
Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]
Może Cię zainteresować: