Mozaiki, płaskorzeźby, polichromie, malunki ścienne, które mijamy na co dzień. Wiele z nich stworzył Tadeusz Drążkiewicz

Pewne elementy przestrzeni są dla nas oczywiste. Siedzieliśmy jeszcze w pchanych przez mamy i babcie wózkach, łapczywie poznając otaczający nas świat, chodziliśmy z tatami i dziadkami na spacery, z tornistrami do szkoły, z kolegami do pracy – i one zawsze tam były. Niektórych z nas czasem coś zaciekawiało, a niektórzy przechodzili obojętnie. Zazwyczaj do czasu, kiedy te elementy znikały lub ulegały przeobrażeniu. Wówczas przestawały być bezimienną częścią krajobrazu niewiadomego autorstwa, stając się traconymi punktami odniesienia.

Przykładów takich utraconych punktów odniesienia prawdopodobnie wielu z nas potrafi wymienić całkiem sporo, nie czując z powodu utraty większości z nich żalu. Zdarzają się jednak takie, których utrata jest dotkliwa, jak stało się z niektórymi dziełami bohatera niniejszego wpisu. Tym bardziej pamiętajmy o pozostałych, którymi wciąż możemy cieszyć nasze oczy, przechodząc koło nich każdego dnia. Traktując tylko jako element przestrzeni, a który przecież nie jest zwykłym wykończeniem muru, a dziełem, mającym tę przestrzeń wzbogacić.

Samorodny talent zagłębiowskiego plastyka

Tadeusz Drążkiewicz – bo o jego pracach mowa – urodził się w 1932 roku w Dąbrowie Górniczej. Artysta – samouk. Od wczesnej młodości przejawiał uzdolnienia i zainteresowania plastyczne. W 1948 został zatrudniony w dąbrowskim magistracie (Urząd Miasta) na stanowisku kreślarza. Powołany do obowiązkowej służby wojskowej, został szybko dekoratorem w jednostce. Później zatrudniony jako plastyk w Kopalni Węgla Kamiennego „Sosnowiec”, gdzie przepracował 33 lata. Właśnie jako plastyk kopalni – kluczowego przedsiębiorstwa w Sosnowcu – odcisnął piętno na wyglądzie obiektów, które w jakiś sposób były z kopalnią związane – należały do niej, do zjednoczenia lub podległych jednostek. Choć był też zapraszany do współpracy przy innych projektach w mieście. Później związany ze Związkiem Plastyków Grupy „Zagłębie” oraz Towarzystwem Przyjaciół Będzina.

Tadeusz Drążkiewicz – portret artysty w pracowni.
Tadeusz Drążkiewicz – portret artysty w pracowni.

Uprawiał grafikę (w tym użytkową) i malarstwo tradycyjne i monumentalne, szczególnie jednak umiłował rysunek, o którym mówił: „ rysunek pasuje do kronikarstwa, a ja czuję się kronikarzem”. To nim uwiecznił wiele obiektów w Zagłębiu Dąbrowskim, które już dziś nie istnieją, a to dzięki informacjom o planowanych wyburzeniach, jakie dostawał, będąc pracownikiem kopalni. Na przykład sielecką wieżę ciśnień artysta uwiecznił już w trakcie jej burzenia. Na stulecie Sosnowca przygotował i wydał karnet rysunków, obrazujących historię miasta. Za swojego mentora uważał artystę-plastyka Ryszarda Twardocha.

Tadeusz Drążkiewicz – mozaika
Tadeusz Drążkiewicz – mozaika "Wolne ptaki". Sosnowiec, przejście podziemne przy ulicy Gabriela Narutowicza, 11 stycznia 2025.

Projektował i aranżował wnętrza, ozdabiając je mozaikami czy formami przestrzennymi własnego autorstwa. Do najbardziej znanych należą:

  • wykończenie przejścia podziemnego przy dawnej KWK „Sosnowiec”, w tym mozaika „Geneza” oraz mozaika z polichromią „Wolne ptaki” – obie wkomponowane w spójne estetycznie wykończenie ścian; odnowione w 2017 roku po dewastacji; obecnie ulica Gabriela Narutowicza;
  • mozaika na elewacji kawiarni „Kolorowa” (wspólnie z Ryszardem Twardochem), przy obecnej ulicy Ignacego Mościckiego (dworzec autobusowy); obecnie - zakryta styropianem i tynkiem akrylowym;
  • płaskorzeźba „Kopalnia” w budynku Zjednoczenia DZPW (obecnie Sądu Rejonowego w Sosnowcu) przy ulicy Kaliskiej 7;
  • wnętrza i mozaika w klubie NOT KWK „Niwka-Modrzejów”;
  • kawiarnia sportową GKS „Zagłębie” w domu Kultury „Górnik”;
  • Młodzieżowy Klub „Kociołek” w budynku Domu Kultury „Metalowiec” oraz jego ściana zewnętrzna przy obecnej ulicy Mariackiej; utracone po adaptacji budynku na cele mieszkaniowe;
  • wnętrze Domu Wczasowego „Ewa” w Szczyrku (należącego dawniej do KWK Sosnowiec);
  • mozaika na basenie Zespołu Szkół Technicznych w Sosnowcu;
  • malowidła ścienne na osiedlu przy obecnych ulicach Gabriela Narutowicza i Zamkowej w Sosnowcu (utracone w wyniku remontów elewacji).Tadeusz Drążkiewicz – mozaika
    Tadeusz Drążkiewicz – mozaika "Kopalnia". Sąd Rejonowy w Sosnowcu, ulica Kaliska 7.

Otrzymał kilka nagród i wyróżnień za malarstwo i plakat, a jego prace, pokazywano na licznych wystawach – ponad 80 zbiorowych oraz ok. 50 indywidualnych. Dzieła artysty znajdują się w krajowych zbiorach muzealnych oraz prywatnych – w kraju i za granicą.

Warto wspomnieć, że Drążkiewicz był także działaczem TKKF i organizatorem licznych imprez sportowych. Mówił, że bardzo lubił spotkania z normalnymi ludźmi, którzy nikogo nie udają, bo nie potrzebują się kreować. Cenił też pracę z młodymi, o których mówił, że wnoszą świeżość spojrzenia, która potrafi zaboleć w bezpośredniości, ale i zainspirować. Nazywając siebie gawędziarzem, lubił opowiadać młodszym o powojennych czasach w Zagłębiu.

Przez ponad 50 lat mieszkał w Sosnowcu. Ostatnie lata spędził na wsi, w Olszance, w domu, który odkupił po tym, jak malując go usłyszał, że ma być rozebrany. Zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł 18 października 2009 roku. Tradycje rodzinne kontynuuje jego syn – absolwent krakowskiej ASP.

Tadeusz Drążkiewicz i Ryszard Twardoch – mozaika na kawiarni
Tadeusz Drążkiewicz i Ryszard Twardoch – mozaika na kawiarni "Kolorowa" w Sosnowcu, ul. Marcelego Nowotki (obecnie Ignacego Mościckiego) i restauracja "Kolorowa" dziś – dzieło zniszczone.

Niektóre ze zniszczonych dzieł autora nie zachowały się nawet w formie ich fotografii, co jest ponurym paradoksem losu w przypadku artysty, który sam starał się utrwalać rysunkami to, co odchodziło do przeszłości.

Wnętrze synagogi Mizrachi

Może Cię zainteresować:

Pożydowskie świadectwo Zagłębia Dąbrowskiego. Synagoga Mizrachi w Będzinie. Pisze Maciej Baranowski

Autor: Maciej Baranowski

10/01/2025

Sosnowiec. Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy.

Może Cię zainteresować:

Zburzona cerkiew w Sosnowcu. Komu przeszkadzał św. Mikołaj Cudotwórca?

Autor: Robert Lechowski

06/12/2024

Fabryka Pełna Życia

Może Cię zainteresować:

Maciej Baranowski: 10 architektonicznych pereł Zagłębia Dąbrowskiego, które warto zobaczyć w te wakacje

Autor: Maciej Baranowski

19/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon