Ogromne kolejki po węgiel. Punkty sprzedaży pękają w szwach. Wszystko przez widmo embarga na rosyjskie surowce

Perspektywa embarga na rosyjskie surowce napędziła popyt na węgiel. Do punktów sprzedaży na kopalniach oraz przedsiębiorców prowadzących handel tym paliwem ustawiają się kolejki indywidualnych klientów, przestraszonych wizją tego, że za kilka miesięcy węgiel może być droższy i trudniej dostępny.

PGG
Węgiel Pieklorz

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej mówią wprost: obecnie w przykopalnianych punktach sprzedaży węgla "schodzi" każda jego ilość. Potwierdza się zatem to, o czym kilka dni temu mówił redakcji SlaZag.pl Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

- Wiosną zwykle to sprzedawcy szukali klienta, a teraz jest inaczej. Ludzie kupują węgiel na dwa sezony do przodu. Boją się, że będzie jeszcze droższy i trudniej będzie go dostać – relacjonował prezes Izby.

Po części w reakcji na tę sytuację PGG rozszerzyła w miniony piątek (11 marca) wirtualny kanał sprzedaży dla klientów indywidualnych (planowano to już wcześniej, choć bieżąca sytuacja też miała wpływ na taką decyzję). Mogą oni teraz w sklepie internetowym spółki raz na rok kupić 5 ton węgla luzem w cenach dostępnych bezpośrednio na kopalniach. Jak zastrzega PGG warunkiem dokonania takiego preferencyjnego zakupu będzie ogrzewanie własnego gospodarstwa domowego węglem oraz własny odbiór w ustalonym na kopalni terminie, zarówno osobisty jak i przez upoważnionego przewoźnika. Zakupiony na takich warunkach węgiel nie może następnie trafić do handlu - może być przeznaczony jedynie na ogrzewanie własnego gospodarstwa domowego

- To pierwsza tak kompleksowa oferta na polskim rynku opałowym. Chcemy umożliwić nabywcom kupno węgla w atrakcyjnych cenach obowiązujących u producenta, które są znacząco niższe od cen w składach opałowych w Polsce. Program spowoduje także zmniejszenie kosztów ogrzewania dla odbiorców końcowych. Przewidujemy, że ta forma sprzedaży spowoduje powstanie „sąsiedzkich grup zakupowych” i klienci, aby ograniczyć koszty transportu będą odbierać zamówiony węgiel w ramach jednej dużej dostawy – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Jak podała spółka klienci będą mieli do dyspozycji węgiel z tych kopalń i ruchów gdzie prowadzona jest sprzedaż węgla za gotówkę tj. Marcel, Piast, Ziemowit, Jankowice, Rydułtowy, Murcki-Staszic, Sośnica, Bielszowice, Halemba oraz Mysłowice-Wesoła.

W pierwszym etapie takiej formy sprzedaży można będzie kupić sortymenty Karlik luz i Pieklorz luz na kopalniach Chwałowice i Ziemowit. W kolejnych dniach ma być udostępniany także węgiel z pozostałych kopalń.

Za każdym razem nowa partia węgla będzie dodawana o godzinie 18.00, tak aby zainteresowani mogli złożyć zamówienie w czasie wolnym po pracy. Po złożeniu zamówienia nabywcy otrzymają pocztą elektroniczną informacje z jego potwierdzeniem, a także terminie i warunkach odbioru. Termin odbioru węgla będzie każdorazowo ustalany indywidualnie bezpośrednio z odbiorcą lub wskazanym przez niego przewoźnikiem.

Import węgla z Rosji

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski: Jest wojna. Skąd my weźmiemy węgiel?

Autor: Jerzy Markowski

07/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon