Muzea zabytkowych pojazdów na Śląsku i w Zagłębiu. Gdzie można podziwiać automobile,, motocykle i inne cuda motoryzacji?

Po co oglądać te starocie? Na takie pytanie zapaleni pasjonaci mogliby się obruszyć. Albo i nie. Alternatywnie mogliby także zabrać delikwenta do Katowic, Bytomia, Tarnowskich Gór czy Będzina. We wszystkich tych miejscach znajdziemy wystawy pojazdów, które pamiętają niejedno pokolenie. Gdzie w takim razie warto się wybrać?

Muzeum Motoryzacji Czarnohucka 10 w Tarnowskich Górach

To świeżynka na turystycznej mapie atrakcji. Otwarte dopiero w tym tygodniu już w ramach prapremiery cieszyło się dużą popularnością. Postindustrialne wnętrze muzeum prezentuje samochody, motocykle oraz rowery. Do tego powstała także wystawa czasowa opowiadająca o jednośladach przed renowacją. Atrakcja zaprasza nie tylko turystów indywidualnych, ale także grupy szkolne.

Muzeum, znajdujące się w sercu Śląska, w Tarnowskich Górach, to prawdziwy skarbiec. W odrestaurowanym budynku poprzemysłowym, na ponad 2 000 m² zebraliśmy przeszło 500 pojazdów z lat 1817–1999. Kolekcja eksponatów obejmuje motocykle, rowery, rowery z silnikami i samochody. Muzeum Motoryzacji to nie tylko zbiór eksponatów, ale także lokalne centrum wydarzeń związanych z motoryzacją - organizowane są tutaj zloty pojazdów zabytkowych i inauguracje sezonów motocyklowych, a także inne wydarzenia - opisują twórcy atrakcji.

Adres: ul. Czarnohucka 10, Tarnowskie Góry

Old Timers Garage w Katowicach

Miejsce znane jako teatr i klub muzyczny ma także motoryzacyjną stronę. Można tam zobaczyć zbiór starych pojazdów. Do kolekcji dołączały takie eksponaty jak:

  • Bricklin SV-1
  • Cadillac (1955)
  • Cadillac conv (1960)
  • Cadillac Eldorado (1971)
  • DeLorean DMC-12 (1981)
  • Ford T (1923)
  • Ford T Speedster (1914)
  • International Fire Truck
  • Mercedes 300 Adenauer (1959)
  • Pontiac Silver Streak (1938)
  • ZiŁ 111D (1965)
Old Timers Garage to także muzeum motoryzacji z ponad 30 eksponatami w rotacyjnej ekspozycji na sali koncertowej. Wśród nich perełki światowej motoryzacji. Najstarszy eksponat na chwilę obecną to Ford T Speedster z 1914 roku. Ekspozycja jest "ruchoma", tzn. zmienia się co jakiś czas. Zapraszamy do częstych odwiedzin - zachęcają gospodarze miejsca.

Adres: ul. gen. Jankego 132, Katowice

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Jeszcze jedna ciekawostka ze stolicy Górnego Śląska. Będziemy oglądać tam walce...? W muzeum na gości czekają wystawy przygotowane dla miłośników techniki, ale nie tylko. Odwiedzający poznają historię hutnictwa, zobaczą zabytkowe silniki, a także pojazdy. Obiekt prezentuje wystawę poświęconą motocyklom. Ze szczególnym akcentem na kultowe harleye.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA to doskonałe miejsce dla miłośników starych motocykli. Oprócz imponującej kolekcji Harley-Davidson, w muzeum możecie również zobaczyć motocykle amerykańskie Indian. Fani rodzimej motoryzacji również nie będą zawiedzeni, nasze muzeum oferuje możliwość zobaczenia polskich motocykli przedwojennych, legendarnych modeli Sokół oraz powojennego Junaka - czytamy w opisie ekspozycji.

Adres: ul. 11 Listopada 50, Katowice

Muzeum FORD MOBIL w Będzinie

Opuszczamy na chwilę Śląsk, by poznać historię popularnej motoryzacyjnej marki. W Będzinie działa muzeum poświęcone przede wszystkim fordom. W swojej kolekcji ma 40 pojazdów. Znajdziemy tam zarówno samochody, jak i motocykle. Warto wiedzieć, że wystawa jest otwarta w czwartki od 16:00 do 19:00.

Muzeum Ford Mobil prezentuje nie tylko klasyczne modele Forda, ale także inne zabytkowe pojazdy, które odgrywały kluczową rolę w historii motoryzacji. Każdy eksponat w muzeum to unikatowy przykład inżynierii i designu z różnych epok, co czyni to miejsce prawdziwym rajem dla miłośników starych samochodów. To nie tylko miejsce, gdzie można podziwiać zabytkowe samochody, ale także przestrzeń, w której odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Organizowane są tu wystawy czasowe, pokazy oraz warsztaty, pozwalające zrozumieć technologię i historię motoryzacji - zaprasza muzeum.

Adres: ul. Krakowska 110, Będzin

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Kolejna propozycja łączy tematy strażackie i motoryzacyjne. Obiekt przede wszystkim skupia się na pożarnictwie. Zobaczymy tam kolekcje mundurów, hełmów, sztandarów czy urządzeń. Miłośnicy starych pojazdów też znajdą coś dla siebie. W muzeum zorganizowano także wystawę pojazdów strażackich. Jest co oglądać.

Ekspozycja obejmuje samochody pożarnicze prezentujące przekrój techniki pożarniczej począwszy od początku XX w. po współczesność. Najstarszy eksponowany samochód wyprodukowany został przez firmę Benz-Gaggenau w 1913 roku. Czasy PRL-u reprezentowane są m.in. przez pojazdy marki Star, w tym przez prototyp samochodu Star P 25 z 1957 roku czy Star 20 z 1953 roku. Bogata jest także kolekcja specjalistycznych samochodów pożarniczych, wśród których najstarszym eksponatem jest autodrabina Magirus z 1927 roku - wyliczają muzealnicy.

Adres: ul. Stadionowa 7a, Mysłowice

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach

Na zakończenie jeszcze raz Srebrne Miasto. Przy zabytkowej kopalni znajdziemy całą kolekcję pojazdów z czasów, gdy w transporcie posługiwano się często węglem. Na zwiedzających czeka 26 eksponatów parowych, koło wodne z XVII wieku, kamienie graniczne pól górniczych czy szola górnicza z kopalni srebra. Wstęp na obszar skansenu jest wolny przez cały rok. W sezonie letnim dzieci mogą skorzystać z przejażdżki małym pociągiem (odpłatnie). Przy okazji warto odwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra, na której terenie znajduje się skansen.

Odkryj niezwykłą kolekcję maszyn i lokomotyw parowych, które wpłynęły kiedyś na rozwój gospodarczy Europy. Cofnij się w czasie, do wieku pary i niesamowitych wynalazków. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku. Dodatkowo wsiądź do naszego małego pociągu i łap wiatr we włosy. Zapraszamy wszystkich małych i nieco większych na przejażdżkę po Skansenie Maszyn Parowych kolejką wąskotorówką - zachęcają właściciele.

Adres: ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry

Muzeum Motoryzacji Czarnohucka 10

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja turystyczna na Śląsku! To Muzeum Motoryzacji Czarnohucka 10 w Tarnowskich Górach. Otwarcie tuż-tuż

Autor: Urszula Ważna

18/01/2025

Rewitalizacja budynku przy ulicy Królika 20

Może Cię zainteresować:

Kolejny obiekt może stać się punktem na turystycznej mapie Tarnowskich Gór. Co tam powstanie?

Autor: Urszula Ważna

07/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon