Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostanie przejęte przez Samorząd Województwa Śląskiego. Radni sejmiku głosowali „za”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Zabrze pozbywa się Muzeum Górnictwa Węglowego – z Wieżą Ciśnień, Sztolnią Królowa Luiza, Parkiem 12 C i Zabytkową Kopalnią Guido. Podczas listopadowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni podjęli uchwałę o „działaniach zmierzających ku zmianie organizatora Muzeum Górnictwa Węglowego”.

Fot. FB/ Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza

Przypomnijmy – Muzeum Górnictwa Węglowego, o którym mówi się nawet, że może trafić na listę UNESCO, to ogromny majątek, będący jednocześnie poprzemysłowym dziedzictwem Zabrza. Sztolnia Królowa Luiza czy Zabytkowa Kopalnia Guido to od lat cel wycieczek turystów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy.

Do tej pory 51 proc. MGW należało do miasta, a 49 proc. – do Samorządu Województwa Śląskiego. Teraz jednak nowe władze miasta chcą oddać muzeum w całości samorządowi województwa.

„To wielki majątek”

Jak przekonuje nowa prezydentka Zabrza Agnieszka Rupniewska, oddanie Muzeum Górnictwa Węglowego jest konieczne z powodu zadłużenia miasta przekraczającego 800 mln złotych. Stąd też decyzje, które w mieście budzą wielkie emocje. Zaczęło się od zwolnień w Urzędzie Miasta i cięć w Teatrze Nowym, które zresztą wywołały reakcję w teatralnym środowisku w całej Polsce.

Z kolei w sierpniu radni przyjęli uchwałę intencyjną dotyczącą przekazania Muzeum Górnictwa Węglowego Samorządowi Województwa Śląskiego. „Miasto Zabrze boryka się z problemami finansowymi, w tym ze spłatą istotnego zadłużenia, co uniemożliwi należyte wypełnianie obowiązków organizatora instytucji kultury” – można było przeczytać w uchwale.

To majątek o wartości liczonej co najmniej w setkach milionów złotych, który powstał i został rozbudowany w znacznej mierze ze środków miasta Zabrze w ciągu ostatnich 20 lat – protestował wówczas Kamil Żbikowski, zabrzański opozycyjny radny.

Oszczędności najważniejsze?

W poniedziałek, 18 listopada, radni Sejmiku Województwa Śląskiego przegłosowali uchwałę o „działaniach zmierzających ku zmianie organizatora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu”. Za przyjęciem uchwały głosowało 22 radnych, 13 wstrzymało się od głosowania, przy jednym głosie sprzeciwu.

– Muzeum Górnictwa Węglowego jest miejscem szczególnym, przypominającym o korzeniach naszego regionu. Turyści odwiedzający Województwo Śląskie pierwsze kroki kierują właśnie do kopalni „Guido”. W obliczu sytuacji, w jakiej znalazło się Zabrze chcemy pomóc w prowadzeniu tej niezwykle ważnej instytucji, którą możemy się nie tylko pochwalić, ale z powodzeniem poprzez nią promować region – przekonywał Wojciech Saługa, marszałek województwa.

Uchwała to pierwszy krok w procesie przejęcia Muzeum Górnictwa Węglowego przez województwo.

Zmiana głównego organizatora umożliwiłaby zaoszczędzenie kwoty około 12 milionów złotych rocznie, którą Zabrze musiałoby przeznaczyć na dotację z budżetu miejskiego dla Muzeum Górnictwa Węglowego – napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Rupniewska. – Rozmowy o ostatecznym kształcie porozumienia będą prowadzone w najbliższym czasie – dodała.
Zabytkowa Kopalnia Guido

Może Cię zainteresować:

Co z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu? Prezydent miasta Agnieszka Rupniewska chce przekazać obiekty samorządowi województwa

Autor: Grzegorz Lisiecki

22/08/2024

Sztolnia Królowa Luiza

Może Cię zainteresować:

Co dalej z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu? Miasto chce oddać zabytkowe obiekty, radni przyjęli uchwałę intencyjną

Autor: Aleksandra Szlęzak

26/08/2024

Bartłomiej Szewczyk Zabytki przemysłowe to coś co nas wyróżnia w Polsce

Może Cię zainteresować:

Zabytki przemysłowe to coś, co nas wyróżnia w Polsce. Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w ŚLĄZAQ

Autor: Maciej Poloczek

01/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon