Muzeum PRL-u, czyli Historii Polski Ludowej, w Rudzie Śląskiej to wehikuł czasu do ery Czerwonych Gitar i 1-majowych pochodów

Trabant, moskwicz, garbata Warszawa, telewizor Rubin i inne cuda AGD z epoki Reksia, Czerwonych Gitar i serialu „Czterdziestolatek”, propagandowe hasła wywołujące dziś gromki śmiech oraz zapomniane pomniki niegdysiejszych bohaterów z Leninem i generałem Świerczewskim na czele – to wszystko zobaczyć można w Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej. A na zachętę przedstawiamy dziś Wam galerię zdjęć z tego miejsca, gdzie możecie odbyć podróż w czasie do młodzieńczych lat Waszych dziadków i rodziców.

4 czerwca 2024 r. minie okrągłe 14 lat odkąd w Rudzie Śląskiej zaczęło działać Muzeum PRL-u (dziś funkcjonuje pod szyldem Muzeum Historii Polski Ludowej). Prowadząca je Fundacja Minionej Epoki na miejsce dla tego przybytku wybrała popadające w ruinę zabudowania dawnego PGR-u (wcześniej był tu folwark należący do rodziny von Ballestrem).

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej to teraz Muzeum Historii Polski Ludowej

Przez ten czas miejsce wpisało się w kulturalny krajobraz miasta, ale i regionu stając się czymś więcej niźli tylko przytuliskiem dla niechcianych pomników z epoki realnego socjalizmu. Te oczywiście owszem też tu są i to w całkiem niemałej liczbie. Wśród nich zamyślony Lenin, wpatrzony w dal generał Karol Świerczewski, wszelkiej maści sołdaci, czy działacze robotniczy. Zwożone je tutaj z całej Polski, stąd obok pomników z Zabrza zobaczymy tu też pomnik z Ostródy, czy elementy monumentalnego pomnika z Warszawy.

Rudzkie muzeum to jednak przede wszystkim swoisty wehikuł czasu, przenoszący odwiedzających je gości w czasy przodowników pracy i 1-majowych pochodów, muzyki Karin Stanek i Czerwonych Gitar, serialu „Czterdziestolatek” i „Wojna domowa”, wielkich meblościanek z wstawionych do nich telewizorem Rubin oraz trabantów, junaków, czy garbatych Warszaw na ulicach naszych miast. Coś dla siebie znajdą tu zarówno ciekawi historii politycznej, ale przede wszystkich historii życia codziennego – tej pisanej przez pryzmat wyposażenia mieszkań, kultury, motoryzacji, czy nawet dziecięcych zabawek.

Nostalgiczna podróż w przeszłość

Dla dzisiejszych 60-cio, czy 70-latków może to być nieco nostalgiczna podróż do czasów ich młodości, dla 40-latków przypomnienie tego, co być może jeszcze zdążyli zapamiętać ze swych szczenięcych lat, zaś dla młodszych odkrycie ery bez mediów społecznościowych, internetu, telefonów komórkowych i pełną kompletnie już dzisiaj niezrozumiałej symboliki.

Muzeum Historii Polski Ludowej znajduje się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. To zachodni kraniec miasta, położony po sąsiedzku do zabrzańskiego Pawłowa i Zaborza (jadącym od strony Katowic czy Gliwic najdogodniej będzie dostać się w te okolice DTŚ-ką, a potem już lokalnymi uliczkami). Muzeum czynne od środy do niedzieli między godziną 10 a 18.

Ceny biletów:

  • ulgowy: 20 zł
  • normalny: 25 zł
* bilety ulgowe dla: uczniów, studentów, emerytów, osób niepełnosprawnych
** dzieci do lat 6 - wstęp wolny

Oferta specjalna:

  • lekcje muzealne: 70 zł
  • sesja fotograficzna (np. ślubna): 250zł
  • wynajem obiektu na imprezy (do ustalenia)
Arabela czeska telewizja

Może Cię zainteresować:

Jak śląskie bajtle wyrosły na czechofilów. Kiedyś chodziły spać później dzięki... czechosłowackim dobranockom

Autor: Michał Wroński

05/09/2024

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią

Autor: Michał Wroński

03/03/2024

Zrzut ekranu 2024 02 16 o 20 18 43

Może Cię zainteresować:

Demolka na festiwalu w Opolu zepsuła im karierę. Historia Passatów, pionierskiego zespołu z Tychów

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon