Muzeum Śląskie uczy Polaków historii Śląska. Z błędami w dacie wybuchu II powstania. Twierdzi też, że Śląsk był pod zaborami

Na dziedzińcu Pałacu pod Blachą w Warszawie, u podnóża Zamku Królewskiego zobaczyć można plenerową wystawę „Dla ciebie Polsko, Śląsk”, przygotowaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach, pod patronatem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Byłoby wspaniale, gdyby nie błąd, który ośmiesza wszystkich organizatorów.

Wystawa muzeum śląskieego w Warszawie

Według materiałów Muzeum Śląskiego: „Drugie powstanie rozpoczęło się już w nocy z 17 na 18 sierpnia pod hasłem Samoobrony i zakończyło, identycznie jak pierwsze, po upływie tygodnia”.

Kiedy wybuchło II powstanie?

Wprawdzie śmiertelne zamieszki w Katowicach rozpoczęły się 17 sierpnia 1920 roku, ale ich geneza była inna od powstańczej. Dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska wydało rozkaz do powstania i strajku generalnego według jednych źródeł 18 sierpnia, według innych w nocy z 18 na 19 sierpnia. Ale akcje zbrojne powstańcy podejmowali samorzutnie już wcześniej, to prawda. Ciągle jeszcze w wielu źródłach, np. w Wikipedii, obowiązuje data wybuchu drugiego powstania w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku.

Kiedy wybuchło II powstanie śląskie?
Kiedy wybuchło II powstanie śląskie?

Taki szum informacyjny jest niewybaczalny, a całe to zdanie dodatkowo kulawe, bo rodzi interpretacje: zakończyło się „identycznie jak pierwsze”... Jednak nie zakończyło się identycznie, bo inne były cele tych akcji zbrojnych i drugie powstanie było z sukcesem, w przeciwieństwie do pierwszego.

Za ten tekst odpowiada dział historii Muzeum Śląskiego.

Jakie zabory?

Błąd w dacie jest na planszach i w rozszerzonej, internetowej wersji tego wydarzenia. A jeśli, zdaniem organizatorów, to nie jest błąd, to czytelnikowi należy się rozsądne wyjaśnienie. Co więcej, to nie jedyne potknięcie Muzeum Śląskiego w ramach tego przedsięwzięcia. W innej części narracji o śląskich losach czytamy:

„Pielgrzymowano też na Jasną Górę, będącą dla Górnoślązaków, zwłaszcza w okresie zaborów, miejscem szczególnym, także o znaczeniu historycznym i narodowym, a Madonna Częstochowska uważana była za ich królową i opiekunkę”.

To akurat wyjaśniano tysiące razy i powinno być jasne, zwłaszcza na Śląsku. Śląsk nigdy nie był pod żadnymi zaborami, bo ani przed nimi, ani w ich trakcie nie był częścią państwa polskiego, tylko pruskiego.

Muzeum Śląskie o zaborach
Muzeum Śląskie o zaborach

Oto jaką prawdę o śląskiej historii prezentuje w Warszawie nasze najważniejsze regionalne muzeum.

Wystawę otwierał Jarosław Sellin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego z Marią Czarnecką – dyrektor Muzeum Śląskiego. Pokaże ona, najpierw warszawiakom, a potem mieszkańcom innych miast, co Polska zawdzięcza Śląskowi, powstańcom śląskim. „Wolna i niepodległa Polska nie byłaby tym samym państwem bez Śląska. A być może nie mogłaby przetrwać wcale” - napisał premier we wstępie.

Wszystko to można przeczytać na stronie: dlaciebiepolsko.pl.

Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Znane biuro podróży zaprasza na wakacje na Górny Śląsk. Na Górny Śląsk do... Sosnowca

Autor: Martyna Urban

22/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon