Must see - sztolnia i kopalnia
Nie można odwiedzić Tarnowskich Gór i nie usłyszeć o zabytkach UNESCO. Oczywiście nie trzeba zwiedzać ich wszystkich, ale dlaczego nie? Turystom o ograniczonych zasobach czasowych polecamy dwie największe atrakcje z długiego spisu obiektów wpisanych ma Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dobrze będzie zajrzeć do Sztolni Czarnego Pstrąga. Kasa biletowa mieści się w Parku Repeckim (który sam w sobie wart jest uwagi i dłuższego spaceru). Goście przepływają starym korytarzem służącym kiedyś do odprowadzania wody z kopalni. Przemieszczają się w małych łódkach prowadzonych przez przewodnika opowiadającego o przeszłości tego miejsca i Tarnowskich Gór. Ściany sztolni oświetlane małymi lampkami to widok, jaki na długo pozostaje w pamięci. Nic dziwnego, że jedne z najlepszych fotograficznych ujęć z Miasta Gwarków pochodzą właśnie ze sztolni.
Drugie ważne miejsce to Zabytkowa Kopalnia Srebra. Znajduje się zaledwie 10 minut jazdy samochodem od wspomnianej wcześniej atrakcji. Na turystów czeka wizyta w małym muzeum, krótki film opowiadający o początkach górnictwa i jego rozwoju, a następnie długi zjazd w dół górniczą windą. Goście zaopatrzeni w kaski razem z przewodnikiem pokonują dawne chodniki. Ich także czeka przeprawa łódką, choć krótsza niż w sztolni.
Przy okazji warto zajrzeć także do znajdującego się zaraz przy kopalni Skansenu Maszyn Parowych. Miejsce to jest otwarte cały rok, a wejście na jego teren nie wymaga biletu. Coś dla siebie znajdą tam miłośnicy techniki. Wystawa na świeżym powietrzu składa się z kolekcji maszyn i lokomotyw parowych. Nie bez przyczyny. To właśnie w Tarnowskich Górach zamontowano pierwszą na kontynencie europejskim maszynę parową!
Z wizytą u św. Barbary
Bardzo w temacie grudniowych obchodów - kolejny punkt na turystycznej mapie to kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w centrum miasta. To właśnie tam w XVIII wieku powstało Bractwo św. Barbary. Ku czci patronki górników wybudowano specjalną kaplicę. Imiona przyjmowanych do bractwa wpisywano w księgę, którą można oglądać do naszych czasów. Od 2023 roku w kościele organizowane jest także Misterium św. Barbary - multimedialne wydarzenie, które ma na celu podtrzymanie tradycji górniczych w Tarnowskich Górach.
Coś dla najmłodszych gwarków
Co ciekawego na górniczym szlaku można pokazać dzieciom? W sezonie letnim po wąskich torach w Tarnowskich Górach kursują małe pociągi. Zdobyły sobie za to niemałą popularność wśród turystów. Wąskotorówka jeździ od dworca w Bytomiu aż do Miasteczka Śląskiego. Kiedyś transportowano nią towary, obecnie - gości. Na trasie mija okolice hałdy popłuczkowej, Zabytkowej Kopalnie Srebra czy Zalewu Nakło-Chechło. Niezależnie od pory roku można się za to wybrać do Muzeum w Tarnowskich Górach. Tam zobaczymy pamiątki po dawnym przemyśle.
Najstarsze obiekty, dokumentujące początki osadnictwa i narodziny miasta, pokazano w pierwszej sali. Obok nich zgromadzono eksponaty związane z miejscowym górnictwem i hutnictwem. Oprócz dawnych narzędzi czy pamiątek jubileuszowych obejrzeć tu można blisko 100-letni model maszyny parowej, pochodzący z tarnogórskiej szkoły górniczej. Uwagę zwraca również obraz feretronowy przedstawiający Świętą Barbarę na tle krajobrazu górniczego Tarnowskich Gór - wyliczają muzealnicy.
W Tarnowskich Górach postał niejako szlak gwarków. Co roku z okazji Barbórki odsłaniana jest kolejna rzeźba dawnego górnika. Obecnie naliczyć ich można w mieście jedenaście, a kolejny dołączy do rodziny już 4 grudnia. Sporych rozmiarów figury trudno przeoczyć. Znaleźć je można w centrum, Opatowicach, Starych Tarnowicach, Pniowcu czy Reptach Śląskich.
Zielone pamiątki po górnictwie
Choć ta gałąź przemysłu kojarzy nam się najczęściej z węglem (czy w przypadku Tarnowskich Gór - srebrem i ołowiem), nie brakuje także akcentów przyrodniczych. Jednym z nich jest hałda popłuczkowa. Zlokalizujemy ją dwa kilometry od Zabytkowej Kopalni Srebra. Wznosi się nad okolicą jako wielki pomarańczowy pagórek. Z jej szczytu rozciąga się widok na panoramę Tarnowskich Gór, włącznie z centrum miasta. Coś dla przyrodników. Hałda porośnięta jest rzadkimi i chronionymi murawami galmanowymi. Ona także stała się jednym z obiektów UNESCO.
Chwilę wytchnienia od hałasu i zgiełku znajdziemy w Parku Miejskim. W jego krajobrazie wyraźnie widać górniczą przeszłość. Świadczą o tym liczne wniesienia terenu. Już na początku XX wieku powstał jako rekultywacja terenu wyrobiskowego. Obecnie prezentuje się jako malownicze miejsce wypoczynkowe. Na terenie parku znajduje się infrastruktura sportowa, plac zabaw, fontanna czy glorietta.
Ostatnia propozycja to Park Kunszt. W XVIII wieku w Tarnowskich Górach ponownie odkryto złoża srebra. Znalezisko dało impuls do rozwoju miasta, które weszło w swój drugi okres świetności. Właśnie wtedy powstała kopalnia Fryderyk. W jej pobliżu mieszkańcy usypali kopiec. Spotykali się przy nim co roku, by świętować Bergfesty. Dziś miejsce to znamy jako Park Kunszt. W lecie odbywa się tam część obchodów Barbórki w środku lata.
Może Cię zainteresować:
Tarnowskie Góry szykują się do Barbórki. Zapraszają na paradę górniczą i obchody
Może Cię zainteresować: