Na Śląsku mamy swoje własne Hydropolis. W Tarnowskich Górach powstała Maszynownia Żywiołów

Nie ma czegoś takiego jak za dużo atrakcji. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej właśnie pochwaliło się otwarciem jeszcze jednej. Tym razem poświęcona została wodzie. Ale spokojnie, motywów górniczych też nie zabrakło.

Maszynownia Żywiołów już otwarta

Bezpośrednio lub pośrednio wszystko, co nas otacza, zawdzięczamy górnictwu. Jednocześnie musimy pamiętać, że kopalnia srebra (jak i każda inna kopalnia) spowodowała zmiany w środowisku naturalnym. Jesteśmy przekonani, iż na przykładzie przemysłu tarnogórskiego poruszanie tematów czterech żywiołów, a tak właściwie naszej bytności na ziemi, pozwoli nam zmienić świadomość, aby nie szkodzić środowisku, a przynajmniej żyć w zgodzie z nimtłumaczy Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Co w Mieście Gwarków robi wodna atrakcja? 18 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie Maszynowi Żywiołów. Powstała ona w dawnym budynku maszyny wyciągowej kopalni. Od lat nieużywany powraca do łask jako przestrzeń, gdzie turyści mogą poznać wyjątkową historię otaczających nas sił natury.

W obiekcie pojawiła się przestrzeń pokazująca dzieje wody. Ekspozycja nie ogranicza się jednak tylko do historii. Ma służyć także edukacji ekologicznej. Dzięki atrakcji zwłaszcza najmłodsi mogą nauczyć się troski o środowisko w przystępny i ciekawy sposób. Po Maszynowi oprowadzą ich Karlik i Gwarek. Inspiracją dla postaci była gra Minecraft.

- Wierzę, że Maszynownia Żywiołów połączy świat nauki i biznesu w ważnych działaniach na rzecz planety i społeczeństwa, promując racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych, właściwe korzystanie z wody i ochronę jej zasobów - stwierdza Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Chętnie przeczytasz o kolejnych nowościach w regionie? Zapisz się na nasz newsletter i korzystaj - https://www.slazag.pl/newsletter!

Przy tworzeniu Maszynowi Żywiołów zaangażowane zostały liczne instytucje. Znajduje się na terenie zarządzanej przez Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Przy projekcie współpracowała także Veolia, fundacja Veolia, firmy Viessmann oraz SolarEis. Partnerem naukowym została Politechnika Śląska, natomiast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolia jest stałym partnerem strategicznym tarnogórskich obiektów z listy UNESCO.

- Postanowiliśmy wesprzeć Maszynownię Żywiołów, bo wierzę, że to miejsce stanie się inspiracją do refleksji nad naszym wpływem na otaczającą nas przyrodę oraz motywacją do podejmowania działań na rzecz jej ochrony - mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, prezes zarządu Fundacji Veolia Polska i dyrektorka CSR Grupy Veolia w Polsce.

Ciekawi nowości turyści mogą już szykować się na maj. Wtedy to ma zostać udostępniona Maszynownia. SMZT planuje też budowę kolejnego obiektu, który byłby połączony z podziemnym centrum edukacji.

Gwarkowie do łódek

Tarnowskie Góry wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z górnictwem. Zabytkowa Kopalnia Srebra rzeczywiście robi wrażenie i stała się magnesem turystycznym miasta. Jednak nawet tam znajdziemy wodne akcenty. Część trasy zwiedzający pokonują właśnie w łódkach. Jeszcze lepszym przykładem jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie cała podziemna wycieczka polega na przepłynięciu wspaniałym, nastrojowym, tajemniczym tunelem. To właśnie stamtąd pochodzą jedne z najpiękniejszych zdjęć pokazujących Tarnowskie Góry.

W coraz bliższej perspektywie jawi się także otwarcie jeszcze jednej wodnej atrakcji. Jest nią Szyb Staszic. Pod opieką SMZT, Miasta Tarnowskie Góry oraz Województwa Śląskiego ma szansę stać się nową wizytówką regionu. Połączy historię o gwarkach i kopalni z opowieścią o wodzie oraz naturze.

- Tarnogórskie przemysłowe dziedzictwo jest niezwykle bogate, wspólnie chcemy, aby kolejna jego część została otoczona odpowiednią opieką i udostępniona zwiedzającym – stwierdził Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
Stacja Wodociągowa Staszic w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach powstanie nowa turystyczna atrakcja. Poznajcie Szyb Staszic i jego zakamarki

Autor: Urszula Ważna

25/02/2024

Rzeźby gwarków w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Dawni górnicy wyszli na powierzchnię. Przez Tarnowskie Góry śladem średniowiecznych gwarków

Autor: Urszula Ważna

01/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon