Na tropie Górnego Śląska we Wrocławiu. Co nas łączy z naszą dawną stolicą?

Wrocław jest dziś stolicą Dolnego Śląska, ale kiedyś podlegał mu też Śląsk Górny. Okresowo bywało tak w średniowieczu i było tak za czasów, gdy Śląsk (poza Cieszyńskim i Opawskim) wchodził w skład Prus. Czy coś we Wrocławiu przypomina o naszych dawnych związkach z nim? Oczywiście.

W XX wieku zaistniało w umysłach większości Polaków ciekawe pewnie dla socjologa zjawisko: Śląsk zaczęli utożsamiać z Górnym Śląskiem i to z jego przemysłową częścią (wiadomo - że górnicy, że węgiel, że same kopalnie i tym podobne stereotypy, w znacznej mierze zresztą już nieaktualne). I ta większość uważa za stolicę Śląska Katowice, co jest oczywiście nonsensem (są one stolicą województwa śląskiego, w którym Śląska jest mniej niż razem wziętej reszty). Przypomina to - oczywiście jedynie w sferze mentalnej - przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy za króla Zygmunta III Wazy (też zresztą nieformalne). Analogia nie jest (oczywiście!) dokładna, gdyż Wrocław nie podlega przecież Katowicom i lepiej niech tak zostanie.

Zarazem historyczne związki Wrocławia z Górnym Śląskiem też są oczywiste i łatwe do uchwycenia. Na ich ślady można się natknąć także w samym Wrocławiu. Zobaczcie je naszej galerii.

Mapa Helwiga z 1561 roku

Może Cię zainteresować:

Wrocław, nasza prastolica. Co łączyło i łączy Górny Śląsk z miastem nad Odrą?

Autor: Tomasz Borówka

08/10/2022

Bytom 1

Może Cię zainteresować:

Dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Bytomia? Znaków na Bytom jest więcej niż tych na Katowice

Autor: Marcin Nowak

11/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon