Koordynatorką projektu Centrum Ekonomii Zmian Klimatu (ang. Centre for Economics of Climate Change – CECC) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach jest dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych. W pracach nad powstającym Centrum oraz prowadzeniu badań naukowych biorą udział eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach związani z różnymi dziedzinami nauki, dzięki czemu mogą się wzajemnie uzupełniać.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej finansuje projekt partnerstw strategicznych, w ramach którego powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu.
CEEC ma spełniać funkcje naukowo-badawcze, ponieważ jego działalność będzie się skupiać m.in. wokół przemian ekonomicznych zachodzących w tzw. regionach węglowych Polski, Czech i Słowacji. W ramach pracy Centrum będą także organizowane konferencje oraz seminaria naukowe.
W artykule opublikowanym na portalu Nauka w Polsce dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE tłumaczy:
- W naszej ocenie szczególnie tu, na Górnym Śląsku, zachodzi potrzeba odpowiedniego przygotowania studentów do przemian, jakie przyniosą zmiany klimatyczne. Nasz region musi sprostać wyzwaniom związanym z zieloną transformacją (w ramach Europejskiego Zielonego Ładu), zatem rozważanie problemu zmian klimatycznych z perspektywy ekonomicznej, w tym zwrócenie uwagi nie tylko na zagrożenia, ale i szanse z tym związane - jest kluczowe" – oceniła naukowczyni na łamach portalu naukawpolsce.pl.
Głównymi obszarami podejmowanymi w ramach Centrum Ekonomii Klimatu mają być:
- zielona rewolucja,
- ryzyko klimatyczne,
- inwestycje w nowe technologie,
- postawy behawioralne.
Może Cię zainteresować: