Jednym z symboli Wrocławia są ustawione w wielu punktach tego miasta figurki krasnali. Do tego grona niedawno dołączył kolejny. Imię wybrali mu wrocławianie w plebiscycie. Zwyciężyła propozycja, by nowego krasnala nazwać Raciworkiem. Zgodnie z uzasadnieniem wnioskodawcy to hołd dla zbiornika Racibórz Dolny, który podczas wrześniowej powodzi zmniejszył falę wezbraniową na Odrze i w ten sposób znacząco dopomógł w ocaleniu Wrocławia przed powtórką z tragicznych wydarzeń roku 1997, kiedy to stolica Dolnego Śląska znalazła się pod wodą.
- Krasnal Raciworek to także podziękowanie za ogromne zaangażowanie mieszkańców, którzy z pełnym zapałem pomagali przy zabezpieczaniu worków przeciwpowodziowych – dodaje wrocławski ratusz.
Ściął falę wezbraniową na Odrze. Ocalił nie tylko Wrocław
Przypomnijmy, że ukończony cztery lata temu zbiornik Racibórz Dolny to obecnie największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Jego całkowita pojemność wynosi 185 milionów metrów sześciennych wody. Na co dzień obiekt jest tzw. zbiornikiem suchym. Przez zaporę swobodnie przepływa Odra, a w jego czaszy dopuszczalna jest np. jazda rowerem, uprawa rolna na określonych warunkach, czy wydobycie kruszywa. Uruchamiany jest z rzadka, wyłącznie w sytuacji zagrożenia katastrofalną powodzią, mając wówczas za zadanie ściąć falę wezbraniową.
Chrzest bojowy zbiornik Racibórz Dolny przeszedł w październiku 2020 r. Pod raz drugi udowodnił swoją przydatność we wrześniu 2024 roku, kiedy to w szczytowym momencie powodzi gromadził ok. 147 mln metrów sześciennych wody, ratując w ten sposób przed zalaniem nie tylko Wrocław, ale też Opole i sam Racibórz.
Jeszcze w trakcie powodzi raciborski zbiornik zbierał liczne, czasami dość osobliwe, jak internetowe gratulacje i wezwania by „się trzymał”, dowody uznania. Jak widać - jego sława nadal nie przemija. Kilka dni temu Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska uhonorowało specjalnym wyróżnieniem współtwórców i załogę zbiornika w podziękowaniu za „ochronę przed powodzią 2,5 mln mieszkańców Nadorza”.
Może Cię zainteresować: