Obiekty ze Śląska oraz śląscy architekci zostali docenieni przez kapitułę przyznawanej przez „Politykę" nagrody architektonicznej 2022. Tygodnik właśnie ogłosił tegorocznych finalistów. Na liście pięciu obiektów aspirujących do miana Architektonicznej Realizacji Roku 2022 znalazł się jeden obiekt, a właściwie jedna przestrzeń ze Śląska, a także projekt architekta z Katowic - Roberta Koniecznego.
Lista finalistów architektonicznej nagrody „Polityki" 2022:
Fala 1, Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie. Projekt: FAAB Architektura Białobrzeski Figurski.Park kieszonkowy w Bytomiu. Projekt: Pracownia projektzieleni.pl, Anna Becker, Marlena Pilch, Magdalena Wnęk.
Szyb Miedzianka. Projekt: Robert Konieczny KWK Promes.
Targ Błonie. Projekt: Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska.
Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt: Kuryłowicz & Associates.
Park kieszonkowy i „Miedzianka" z szansą na nagrodę
Kieszonkowy park w Bytomiu, który znalazł się w finale Nagrody Architektonicznej, ma powierzchnię 700 m kw. Nie jest to może przesadnie mało. Jednak jury doceniło tę przestrzeń za „ wysoki poziom estetyczny i staranne wykonanie"
- Park pełni podwójną rolę: terenu zabaw dla dzieci oraz miejsca relaksu i wypoczynku. Najmłodszym służą m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i „hotele” dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta. Masywna konstrukcja układa się w napis „BYTOM” - czytamy na stronie „Polityki".
Kolejnym „śląskim" obiektem, który znalazł się w finałowej piątce jest szyb „Miedzianka" autorstwa Roberta Koniecznego z KWK Promes. To skromna realizacja o powierzchni niecałych 120 m kw. Ale jakże barwne towarzyszą jej okoliczności. Dom bowiem stanął w Miedziance na Dolnym Śląsku – mieście, którego nie ma, miejscu legendzie, opisanym przez Filipa Springera w książce z 2011 r.
- Prostą, wysmukłą betonową formą nawiązuje on do istniejących tu niegdyś licznie szybów górniczych i jest to bodaj jedyny we współczesnej polskiej architekturze dom typu wieża. Industrialnie kojarzą się też stalowe, ażurowe wykończenia: balkony i efektowna kładka prowadząca ze zbocza do wnętrza budynku - tak „Miedziankę" zachwala kapituła konkursu.
- Co ciekawe, dom został zaprojektowany do pełnienia funkcji prywatno-publicznych. Jego najniższy poziom przeznaczony został na miejsce pracy dla zapraszanych tu twórców. Piętro wyżej znajduje się mała księgarnia i sklepik z artystycznymi wyrobami ceramicznymi. I dopiero dwa najwyższe poziomy to prywatne królestwo właścicieli Szybu Miedzianka Patrycji Rowickiej-Masiewicz i Krzysztofa Masiewicza - czytamy.
Laureata Grand Prix tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI wybierze jury, ale do niedzieli, 16 kwietnia na stronie polityka.pl/architektura trwa głosowanie na laureata plebiscytu czytelników.
Może Cię zainteresować: