Nagroda architektoniczna w cieniu kontrowersji. Osiedle mieszkaniowe przy ul. Raciborskiej w Katowicach nagrodzone przez SARP

Nagrodę Roku SARP 2024 dla najlepszego wielorodzinnego budynku mieszkalnego zdobyło katowickie osiedle Nova Mikołowska przy ul. Raciborskiej projektu krakowskiej pracowni UCEES. Inwestycja firmy Activ Investment zachwyciła sędziów najważniejszej polskiej nagrody architektonicznej, mimo że sama budowa powstawała w cieniu kontrowersji.

fot.: Jakub Certowicz © UCEES
Nova Mikolowska 7 Fot Jakub Certowicz 11zon

Osiedle w miejscu 100-letnich kasztanowców

Okolice ulicy Mikołowskiej w Katowicach to prawdziwy ewenement jeżeli chodzi o architekturę. Z jednej strony neogotycki kościół Świętych Piotra i Pawła. Z drugiej - socrealistyczna bryła pałacu młodzieży. Na przeciwko stacja benzynowa i do niedawna niezagospodarowany teren przy ul. Raciborskiej ze stuletnimi kasztanami. Wiele zmieniło się, gdy inwestor, firma Activ z Krakowa, zdecydował się wybudować w tym miejscu osiedle mieszkań.

Zabudowanie całego kwartału otoczonego przez kamienice to nie lada zadanie. Projektem osiedla zajęła się, również pochodząca z Krakowa, pracownia architektoniczna UCEES.

Osiedle powstało na planie trapezu, a składa się z dwóch brył nazwanych budynkami A i B. W projekcie przewidziano 353 mieszkania, 450 miejsc parkingowych i 20 lokali usługowych o powierzchni około 16 500 metrów kwadratowych. Między budynkami znajduje się dziedziniec. Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2020 i od początku wywoływała kontrowersje.

Zanim powstała Nova Mikołowska, przy ulicy Raciborskiej znajdował się placyk z ponad 100-letnimi kasztanami. Od razu po wyjściu na jaw planów budowy osiedla i wycinki drzew, sprawą zajęli się aktywiści, którzy urządzali protesty przeciw usunięciu kasztanów. Na miejscu inwestycji była nawet policja, a sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nie wyraziło zgody na wycinkę.
Warto wspomnieć, że w początkowej fazie projektu uwzględniono wspomniane kasztanowce, lecz według niego ściany budynku miały znajdować się zaledwie metr od pni drzew, co od początku rodziło wiele pytań o intencje inwestora.

Inwestor utrzymywał, że działa zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i nie łamie prawa. Po jakimś czasie drzewa zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, co deweloper określił jako "przykry epizod" i rozpoczął budowę. Inwestycja powstała, a jedynym pokrzepieniem dla katowickich miłośników przyrody może być fakt, że między budynkami zaplanowano zielony skwer projektu krakowskiego studia Land-Arch.

Od kontrowersji po nagrodę

Kontrowersyjna inwestycja Nova Mikołowska zdobyła właśnie Nagrodę Roku SARP 2024 za budynek wielorodzinny, którą przyznano na uroczystej gali 18 października. Stowarzyszenie Architektów Polskich swoją decyzję uzasadniło słowami:

"Nova Mikołowska uzupełnia historyczną zabudowę centrum Katowic oraz łączy dynamiczny charakter Śródmieścia z otwartą przestrzenią, która pozwala na swobodne przemieszczanie się mieszkańcom oraz użytkownikom miasta. Nowopowstałe osiedle zlokalizowane jest w obrzeżu tzw. Starych Katowic, w kwartale wyznaczonym ulicami: Raciborską, Strzelecką i Mikołowską."

Według jury nowopowstałe osiedle mieszkaniowe świetnie wpasowuje się w historyczną zabudowę okolic ul. Mikołowskiej. Autorzy projektu podobno chcieli stworzyć spójną całość z otaczającymi osiedle kamienicami, dlatego zdecydowali się na użycie ceglanego klinkieru na zewnętrznej elewacji. Co ciekawe od strony wewnętrznych dziedzińców budynki pokryto białym tynkiem, by doświetlić zamkniętą przestrzeń.

Szyb Wilson Katowice

Może Cię zainteresować:

Szyb Wilson w Katowicach Janowie. Zrewitalizowany, zanim to było modne. Pozostałość po KWK "Giesche" dziś jest galerią sztuki

Autor: Katarzyna Pachelska

22/10/2024

Osiedle przy ulicy Hallera

Może Cię zainteresować:

Mieszkania komunalne w Czeladzi: jest już regulamin, wkrótce będzie można składać wnioski o najem lokalu na nowym osiedlu

Autor: Redakcja

22/10/2024

Park Śląski unieważnił przetarg na remont bulwarów. Tania oferta nie była dobra

Może Cię zainteresować:

Park Śląski unieważnił przetarg na remont bulwarów. Tania oferta nie była dobra

Autor: Maciej Poloczek

22/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon