Nagrody im. Wojciecha Korfantego 2024 wręczone. Wśród nagrodzonych ekspertka od śląskiej kuchni, dyrygent i instytucja kultury

To już 30. edycja Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Przyznaje się ją działaczom i instytucjom zaangażowanym w promowanie Górnego Śląska i śląskiej kultury w Polsce i na arenie międzynarodowej. W tym roku laureatów jest troje - etnolożka odkrywająca śląską kuchnię, muzyk promujący tradycje górnicze i instytucja kultury propagująca wiedzę o historii regionu.

Foto: Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu na Facebooku
Nagrody im Korfantego 2024 2

Nagroda za zasługi dla śląskiej kultury

Związek Górnośląski przyznaje Nagrodę im. Wojciecha Korfantego od 1994 roku. Nagroda upamiętnia zasługi słynnego działacza politycznego i przyznawana jest osobom, a także instytucjom, organizacjom lub zespołom, które aktywnie działają na rzecz promocji kultury Górnego Śląska w Polsce i na arenie międzynarodowej. Nagroda może zostać przyznana jednej osobie, lub całemu zespołowi. Może zostać przyznana pośmiertnie, a laureatem można być tylko raz.

W tym roku nagrody otrzymały dwie osoby i instytucja. Gala wręczenia nagród odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu koło Pszczyny. Gmina Suszec nie jest miejscem przypadkowym dla Związku Górnośląskiego. To tam 35 lat temu powstało jedno z pierwszych kół terenowych organizacji. Oprócz gali wręczenia nagród, w Suszcu podsumowano również jubileusz 35-lecia całego Związku na konferencji pod nazwą "Moja mała ojczyzna".

Etnolożka, muzyk i instytucja muzealna

Gala odbyła się w piątkowy wieczór 22 listopada 2024 roku. Nagrody odebrały 2 osoby - etnolożka i muzyk. Statuetkę przyznano również instytucji muzealnej. Laureatami 30. edycji Nagród im. Wojciecha Korfantego są:

  • Dorota Świtała-Trybek – etnolożka, etnografka z Uniwersytetu Opolskiego, badaczka, znawczyni i propagatorka kuchni śląskiej. Laudację wygłosiła Weronika Szołtysek z ZG Halemba, a nagrodę wręczył prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, który w tym roku sam został wyróżniony nagrodą im. dr Łucji Staniczkowej.
  • Mirosław Kaszuba – muzyk, dyrektor i dyrygent orkiestry reprezentacyjnej PGG, Prezes Fundacji Kultura i Tradycje Górnicze. Działał na rzecz wpisania górnośląskich górniczych orkiestr dętych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Laudację na jego cześć wygłosił Jakub Wyciślik z ZG Kochłowice, a nagrodę wręczył pisarz Alojzy Lysko.
  • Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach – instytucja propagująca wiedzę o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 16 grudnia 1981 w Kopalni Wujek. Laudację wygłosiła Beata Lizoń z Bractwa Turystyki i Krajoznawstwa „iNO KAJ”. Nagrodę wręczył były Prezydent Katowic i laureat Nagrody Korfantego Piotr Uszok. W imieniu instytucji nagrodę odebrali dyrektor Robert Ciupa oraz przywódca strajku na Wujku w stanie wojennym, więzień polityczny PRL-u Stanisław Płatek.
Sportowa Olimpiada Seniorów w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Sportowa Olimpiada Seniorów w Radzionkowie 2024. Zobaczcie zdjęcia z imprezy

Autor: Urszula Ważna

25/11/2024

Tramwaj N Tramwaje Slaskie

Może Cię zainteresować:

Zabytkowy tramwaj z okazji „Katarzynek” objedzie Śląsk i Zagłębie. Bilety niepotrzebne

Autor: Michał Wroński

25/11/2024

Nagroda im L Staniczkowej

Może Cię zainteresować:

Związek Górnośląski uhonorował statuetkami osoby, które zasłużyły się edukacji regionalnej na Górnym Śląsku. II edycja Nagrody im. Ł. Staniczkowej

Autor: Arkadiusz Szymczak

17/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon