Jarmark Bożonarodzeniowy 2024

Najbardziej klimatyczne Jarmarki Bożonarodzeniowe w okolicy

Śląskie Jarmarki Bożonarodzeniowe od lat zachwycają swoją niepowtarzalną atmosferą, kolorytem i szacunkiem do lokalnej tradycji. Bogactwo świątecznych upominków, oryginalne smakołyki, rozgrzewające napoje, muzyka grana na żywo i przepiękne iluminacje stanowią doskonałe tło niezapomnianych rodzinnych i przyjacielskich spotkań przedświątecznych. Zobacz, które miejsca szczególnie warto odwiedzić w tym roku, by poczuć autentyczną magię Bożego Narodzenia.

Jarmark na Rynku w Katowicach

Termin: 22 listopada 2024 r. - 5 stycznia 2025 r.

Grudzień to czas, kiedy stolica naszej Metropolii zmienia się w prawdziwą świąteczną krainę, którą tworzy ponad 100 suto zastawionych straganów. Zjawiskowe iluminacje, aromatyczne jedzenie, nastrojowa muzyka grana na żywo i występy artystyczne - rynek w Katowicach prezentuje się zjawiskowo, zwłaszcza z perspektywy Diabelskiego Młyna, który stał się sztandarową atrakcją tutejszego jarmarku. Podobnie jak wielka, kolorowa choinka oraz lodowisko pod chmurką. Tegoroczną nowością będzie fotobudka, w której będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia w ujęciu 360º.

Magia świąt na katowickim rynku

fot. Joanna Górska
– Setki, jeśli nie tysiące mieszkańców naszego miasta i regionu już odwiedziły tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim rynku. Można na nim nie tylko zrobić przedświąteczne zakupy, ale także po prostu miło spędzić czas. Atrakcje czekają na chętnych do 5 stycznia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na odwiedzających czekają liczne stragany z pamiątkami, wyrobami rzemieślniczymi oraz punkty gastronomiczne. Spragnieni wrażeń mogą zachwycać się atmosferą jarmarku z wysokiego na 33 m Mega Młyna, a dla tych którzy chcą pojeździć na łyżwach czeka lodowisko – dodaje prezydent.

Na stoiskach swoje wyroby prezentuje kilkudziesięciu sprzedawców, którzy oferują m.in. wędliny, ryby, miody czy wyroby czekoladowe oraz różnorodne przekąski. Nie brakuje biżuterii, ceramiki oraz artykułów świątecznych: bombek, stroików i dekoracji wykonanych z naturalnych surowców.

Podobnie jak w poprzednim roku elementem jarmarku jest Park Świateł. Na karuzeli rozrywkę na dosłownie najwyższym poziomie zapewnia wysoki na 33 m Mega Młyn. Z kolei pociągiem elektrycznym najmłodsi wyruszą w magiczną podróż po udekorowanych alejkach jarmarku. Na dzieci czeka też wiktoriańska karuzela i mniejszy – 12 m Śląski Młyn.

Na rynku w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego działa również lodowisko o powierzchni ok. 400 m2. Z lodowiska bezpłatnie mogą korzystać wszyscy posiadający swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu uruchomiona została płatna wypożyczalnia.

Na Jarmark najlepiej dojechać komunikacją publiczną. To pozwoli spróbować nie tylko aromatycznej zimowej herbaty, ale też tradycyjnego grzanego wina. Natomiast jeżeli ktoś musi dojechać do Katowic samochodem, to warto skorzystać z bezpłatnych parkingów przy katowickich centrach przesiadkowych. Na parkingach przy centrach przesiadkowych w Zawodziu i Brynowie łącznie dostępnych jest ponad 900 miejsc parkingowych, a dojazd z nich tramwajem na Rynek nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Jarmark św. Mikołaja na Rynku w Cieszynie

Termin: 29 listopada – 23 grudnia 2024 r.

Cieszyński Jarmark Świętego Mikołaja to doskonała okazja, by spędzić niezapomniany czas z rodziną i przyjaciółmi, który umilą liczne występy artystyczne. Miejska Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, chóry uczestniczące w IX Międzynarodowym Festiwalu im. św. Józefa Świdra, Pucka Orkiestra Dęta, czy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej – to tylko niektóre występy ujęte w tegorocznym planie wspólnego świętowania. Dodatkową atrakcją będą także liczne warsztaty artystyczne.

Jarmark św. Mikołaja

Miasto Cieszyn oraz Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zapraszają na tradycyjny, Cieszyński Jarmark Świętego Mikołaja! 🎅 Kiermasz świąteczny będzie się odbywał w dniach
29 listopada - 23 grudnia 2024 na rynku w centrum miasta.. Poza możliwością zakupienia świątecznych ozdób, upominków i rękodzieła czeka nas program artystyczny! Serdecznie zapraszamy na cieszyński rynek!

PROGRAM ARTYSTYCZNY

6 grudnia (piątek) o godz. 16:00

🔸 Korowód św. Mikołaja (spod Rotundy na Rynek)
🔸 Rozświetlenie choinki
🔸 Wręczenie nagród w konkursie na Oficjalną kartkę bożonarodzeniowa Cieszyna 2024
🔸 Miejska Orkiestra Dęta „Cieszynianka”

7 grudnia (sobota) o godz. 15:00

🔸 Zimowe klasyki według Michała Wodza
🔸 Chóry uczestniczące w IX Międzynarodowym Festiwalu im. Józefa Świdra

8 grudnia (niedziela) o godz. 13:00

🔸 Świąteczne kulinaria z Michałem Bałazym
🔸 Seeing Voices Choir
🔸 Mażoretki „Cieszyńskie Gwiazdeczki”
🔸 Świąteczne przeboje ze Studiem Wokalnym ej_k

14 grudnia (sobota) o godz. 15:00

🔸 Amatorska Grupa Gitarowa (AGG)
🔸 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej
🔸 Pucka Orkiestra Dęta

15 grudnia (niedziela) o godz. 15:00

🔸 Zespół Regionalny "Mała Istebna"
🔸 Dream Stars Show
🔸 Centrum Edukacji Muzycznej Martyny Prochowskiej
🔸 Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

Imprezy towarzyszące

8 grudnia (niedziela) o 15.00 COK Dom Narodowy – Świąteczne warsztaty artystyczne

14 grudnia (sobota) o 11:00 📌 Oranżeria Zamku Cieszyn – „Zaprojektuj Święta” (szczegóły na zamekcieszyn.pl)

14 grudnia (sobota) 10:00 - 11:00 📌 Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej – XVII Konkurs na „Cieszyńskie Ciasteczka”, ogłoszenie wyników o 16:00 (szczegóły na zamekcieszyn.pl)

26 grudnia (czwartek) o 19:00 📌 Kościół św. Marii Magdaleny - Cieszyn śpiewa... misterium bożonarodzeniowe "Moje Betlejem" Jacka Zielińskiego

Jarmark na Rynku w Pszczynie

Termin: 20 grudnia – 22 grudnia 2024 r.

Pszczyński Jarmark Świąteczny, choć krótki, zachwyca bogactwem oferowanych w tym czasie atrakcji. Warsztaty rękodzieła, koncerty, tradycyjna szopka bożonarodzeniowa, a także wspólne śpiewanie kolęd przy rozgrzewającej zupie – dla takich chwil warto odwiedzić Pszczynę tuż przed świętami. Rynek miasta wypełnią nie tylko zjawiskowe iluminacje, ale przede wszystkim drewniane domki, w których znajdziemy najróżniejsze produkty od lokalnych twórców.

Pszczyński Jarmark Świąteczny nie jest ani najbardziej znanym, ani największym na Śląsku, ale w ostatnich latach zyskał dużą grupę wiernych gości. Co go wyróżnia na tle innych jarmarków? Bajkowy klimat i kameralna rodzinna atmosfera w otoczeniu pięknej zabytkowej starówki. Duże, naturalne lodowisko, ogrzewany namiot koncertowy, dwie bezpłatne karuzele i szopka z żywymi owieczkami – to stałe elementy pszczyńskiego jarmarku. Wszystko to otoczone kolorowymi iluminacjami na lodzie i na budynkach. Całość uzupełnia ponad pięćdziesiąt stoisk ze starannie dobranym rękodziełem i gastronomią, które zapewniają realizację prezentowych pomysłów.

Warto też połączyć wizytę na jarmarku ze zwiedzaniem licznych pszczyńskich atrakcji turystycznych oraz ze spacerem po zabytkowym parku, który w zimowej odsłonie wygląda jak bajkowa Narnia. Pszczyński Jarmark Świąteczny trwa tylko trzy dni, ale program gwarantuje rozrywkę od rana do wieczora. Zatem czego mogą się spodziewać uczestnicy? Przede wszystkim licznych koncertów, występów i pokazów. Wśród znanych wykonawców warto wymienić Alicję Janosz, Grzegorza Poloczka, Marka Szołtyska i zespół Gang Marcela. W ciągu dnia w namiocie koncertowym świąteczne granie zapewnią lokalni artyści oraz młodzież z pszczyńskich szkół.

W sobotni poranek tradycyjnie odbędzie się akcja krwiodawstwa „Dar za Dar” choinki za krew. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w świątecznych warsztatach artystycznych: „Ozdoby świąteczne z zimnej porcelany”, „Zdobienie pierniczków świątecznych”, „Drewniane bombki - stwórz własne dekoracje na choinkę", „Styropianowe śnieżynki – brokatowe zdobienia i nie tylko”. Nie zabraknie także występów na lodzie – w sobotę sportowe widowisko zaprezentuje Klub Sportowy „EDGE” Skating Academy Katowice. Niedzielny poranek na rynku rozpocznie się od poczęstunku - wspólnej ciepłej zupy przygotowanej przez OSP Pszczyna. Wizyta w Pszczynie to dobry pomysł przez cały rok, ale jarmarkowy weekend dodatkowo wspaniale nastroi na zbliżające się święta.

Tegoroczny pszczyński jarmark odbędzie się w weekend 20-22 grudnia. Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia - https://www.facebook.com/event...

Jarmark na Placu Baczyńskiego w Tychach

Termin: 13 grudnia – 15 grudnia 2024 r.

Tyski jarmark świąteczny to prawdziwy festiwal kreatywności. Ponad 30 kramów wypełnionych oryginalnymi ozdobami, pomysłami na upominki oraz świątecznymi smakołykami, bezpłatna karuzela oraz liczne koncerty, pokazy i warsztaty pozwolą wyczarować magię Bożego Narodzenia już w połowie grudnia. Wspólny czas umilą występy lokalnych artystów, a także Gosi Andrzejewicz i Alicji Janosz. Z kolei wielbiciele dobrej kuchni będą mogli skosztować specjałów Remigiusza Rączki.

XVI Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy – trzy dni przedświątecznej magii na Placu Baczyńskiego

XVI Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy

Tychy po raz kolejny zapraszają na Jarmark Bożonarodzeniowy, który w tym roku odbędzie się w dniach 13-15 grudnia na świątecznie rozświetlonym Placu Baczyńskiego. Czekają tu m. in. koncerty, pokazy, warsztaty rodzinne, bezpłatna karuzela i ponad 30 domków ze zróżnicowanym asortymentem.

Przez trzy dni odwiedzający Jarmark będą mogli poczuć świąteczną atmosferę dzięki serii koncertów kolędowych w różnych muzycznych stylistykach – od tradycyjnych wykonań, przez swingowe, po góralskie nuty i żywiołowe interpretacje tych bardziej i mniej znanych utworów kojarzonych z Bożym Narodzeniem w Polsce i na świecie. Wśród zaproszonych artystów są Gosia Andrzejewicz, Alicja Janosz, znana z programu telewizyjnego Agnieszka Hekiert i Małe TGD, górale z Góralskiej Hory, Redlin, Holeviaters czy lokalni artyści z domów kultury i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sceniczne propozycje dopełni gotowanie z Remigiuszem Rączką, interaktywny program Teatru TRIP i wigilijne opowieści śląskiej bajarki, Stefanii Dyduch.

Na Placu Baczyńskiego na najmłodszych czeka bezpłatna przejażdżka karuzelą, rodziny mogą wspólnie spędzić czas na warsztatach artystycznych w Pasażu Kultury Andromeda (szczegóły w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/huvTvCGmv), a na terenie Jarmarku nie zabraknie fotobudki i instaspotów do samodzielnego robienia zdjęć. Na kolekcjonerów i amatorów gorących napojów czeka limitowana edycja ceramicznych kubków jarmarkowych.

Wyróżnikiem tyskiego jarmarku jest też asortyment czekający w domkach z rękodziełem i lokalnymi przysmakami. Drewniane ozdoby, tekstylia, świąteczne wianki, świece czy ceramika to tylko niektóre z propozycji dla szukających oryginalnych prezentów. Na smakoszy czekają rozgrzewające zupy i dania mięsne i wegetariańskie, pierogi, krokiety, grzane wino i inne ciepłe napoje oraz słodkości, takie jak pierniki, chałwy czy owoce w czekoladzie. W domkach można będzie odwiedzić tyskie instytucje i organizacje pozarządowe, które sprzedawać będą rękodzielnicze wyroby i opowiadać o swoich działaniach.

XVI Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy to okazja do zakupów i szansa na poczucie prawdziwej magii Świąt. Program i bieżące informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronach organizatora: WWW I FACEBOOK I INSTAGRAM

Miejsce: Plac Baczyńskiego w Tychach

Wstęp wolny

Jarmark na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Termin: 13 grudnia – 15 grudnia 2024 r.

Królami Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bielsku-Białej będą znane postaci z bajek – wielkie iluminacje Bolka i Lolka oraz uwielbianego przez dzieci – Reksia. To wokół nich będą odbywać się koncerty, występy artystyczne i warsztaty. Nie zabrakcie również pysznego jedzenia oraz rzemieślniczych dekoracji i upominków, które będzie można kupić w prezencie dla najbliższych.

Święta na Starówce – magiczny czas w Bielsku-Białej

Święta na Starówce

Już po raz siedemnasty Bielsko-Biała zaprasza na Święta na Starówce – wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z radosnym oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia. Tegoroczne obchody odbędą się w dniach 13–15 grudnia 2024 roku, obejmując Rynek, Plac Ratuszowy oraz Plac Wojska Polskiego.

Atmosfera pełna magii

Święta na Starówce stały się nieodłącznym elementem grudniowego krajobrazu miasta, przyciągając mieszkańców i turystów. W tych dniach serce miasta tętni życiem, a kolorowe stoiska, zapach świątecznych specjałów i różnorodne atrakcje tworzą niezapomnianą atmosferę. Na Rynku, w charakterystycznych drewnianych pawilonach, znajdą się stoiska gastronomiczne serwujące rozgrzewające specjały. Uczestnicy będą mogli skosztować gorących dań, grzanego wina i piwa, lemoniad, ciast oraz napojów bezalkoholowych. Z kolei Plac Ratuszowy stanie się miejscem prezentacji rękodzieła i świątecznych wyrobów. Na stoiskach indywidualnych wystawców znajdą się m.in. świąteczne ozdoby, biżuteria, miody, sery, tradycyjne wędliny, pierniki oraz ekologiczna żywność.

Atrakcje dla najmłodszych

Dzieci szczególnie ucieszy wizyta w Mikołajowej Strefie na Placu Ratuszowym, gdzie spotkają Świętego Mikołaja i wesołe Elfy. Z kolei w Ratuszu 14 i 15 grudnia w godzinach 14:00–18:00 zorganizowane zostaną darmowe warsztaty świąteczne. Najmłodsi będą mieli okazję samodzielnie przygotować świąteczne ozdoby. Nie zapomniano również o młodzieży – w Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24, w tych samych dniach, odbędą się warsztaty zatytułowane Czekolada jest dobra na wszystko. To doskonała okazja do kreatywnej zabawy i poznania tajników pracy z czekoladą.

Święta na Starówce – tradycja, która łączy

Święta na Starówce to wydarzenie, które nie tylko promuje lokalne rękodzieło i smaki, ale przede wszystkim buduje wspólnotę i pozwala na chwilę wytchnienia w przedświątecznym zgiełku. Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny, który będzie prezentowany na Placu Wojska Polskiego. Jednym z głównych punktów programu będzie występ Andrzeja Piasecznego, który odbędzie się w sobotę, 14 grudnia.

Zapraszamy wszystkich, aby wspólnie poczuć magię nadchodzących Świąt w wyjątkowej scenerii bielsko-bialskiej starówki!
Program wydarzenia: https://bielsko-biala.pl/swiet...
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/event...

Jarmark na Starym Mieście w Rybniku

Termin: 29 listopada – 24 grudnia 2024 r.

15-metrowe Koło Widokowe to idealna perspektywa, by podziwiać wypełnioną barwnymi iluminacjami panoramę Starego Miasta w Rybniku. Na miejscu nie zabraknie licznych straganów oferujących tradycyjnie wędzone wędliny, najwyższej jakości miody, korzenne przyprawy, orientalne chałwy oraz świąteczne ozdoby i zabawki. Szczególnie warto odwiedzić domki z szyldem „Geszeft z Rybnika”, w których znajdziemy oryginalne dzieła lokalnych artystów.

Rybnicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Rybnicki Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany jest już od 15 lat w samym sercu miasta, czyli na tutejszym rynku. Jest on doskonałą okazją do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a także szansą, by posłuchać świątecznych piosenek w wyjątkowej zimowej scenerii i poczuć magię nadchodzących świąt. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 29 listopada do 24 grudnia br.

Symbolem rybnickiego jarmarku jest 10 metrowa jodła - dar mieszkańców Rybnika. To tradycja, którą podtrzymuje się w mieście każdego roku. Specjalnie na tę okoliczność, centralny plac miasta został przyozdobiony sześcioma elementami świetlnymi w kształcie bram, które tworzą przestrzenny tunel, prowadzący do choinki. Świąteczną kompozycję uzupełniają bajkowe kolorowe domki, bałwanki, prezenty i renifery.

Podczas jarmarku na mieszkańców oraz odwiedzających miasto gości czekać będzie wiele atrakcji. W programie przewidziano wizytę Świętego Mikołaja i iluzjonisty, widowiskowe korowody teatrów ulicznych, nie zabraknie również akcji dobroczynnych, czy warsztatów artystycznych.

Rybnicki jarmark tworzyć będą stoiska oferujące m.in. ręcznie wykonane dekoracje świąteczne - figurki, stroiki, bombki, zabawki, miody, grzane wino i cydr, pierniki, chałwę, baklawy, owoce w czekoladzie, wędliny i potrawy na wigilijny stół. Na miejscu będzie można zakupić także pamiątkowy świąteczny kubek. Niewątpliwą atrakcją jarmarku będzie koło widokowe – ale to niejedyna karuzela, jaka pojawi się na płycie rynku.

W punkcie informacji miejskiej halo! Rybnik (ul. J. III Sobieskiego 20) we wskazane soboty oraz niedziele odbywać się będą bezpłatne warsztaty dla dzieci. Przy okazji wizyty na jarmarku warto odwiedzić również Galerię Sztuki Rzeczna, w której prezentowana jest wystawa "BEFORE MIDJOURNEY" Zdzisława Beksińskiego, Katarzyny Fober i Anny Kloc. W Muzeum Miejskim, które mieści się bezpośrednio przy rynku, będzie można podziwiać specjalną wystawę świąteczno-karnawałową "Od adwentu do zapustów", nawiązującą do tradycji, zwyczajów i obrzędów związanych z Adwentem, Bożym Narodzeniem i karnawałem.

Więcej szczegółów na stronie Miasta i w mediach społecznościowych:

WWW I FACEBOOK I INSTAGRAM

Jarmark w Starym Opactwie w Rudach

Termin: 30 listopada – 22 grudnia 2024 r.

To z pewnością jeden z najciekawszych lokalnych jarmarków bożonarodzeniowych, w którym szczególny nacisk położono na promocję produktów regionalnych i wyrobów rzemieślniczych pochodzących bezpośrednio z Ziemi Świętej. Na miejscu skosztujecie aromatycznych herbat i wypełnionych korzennymi przyprawami przysmaków. Znajdziecie tu także oryginalne upominki, dzięki którym wprowadzicie do swoich domów autentycznego ducha Bożego Narodzenia. Wizyta w Opactwie z pewością będzie niezapomnianym przeżyciem rozgrzewającym zarówno ciało, jak i duszę.

Jarmark w Starym Opactwie w Rudach

Adwent, pełen radosnego oczekiwania na nadejście Narodzenia Pańskiego, to wyjątkowy czas dla chrześcijan. W tym szczególnym okresie roku ulice miast i wiosek zdobią dekoracje nawiązujące do ducha świąt, a serca ludzi napełniają się radością i nadzieją. Jedną z pięknych tradycji podkreślających ten niezwykły czas jest Jarmark Adwentowy organizowany w Starym Opactwie w Rudach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas Jarmarku promowane będą produkty i wyroby pochodzące z Ziemi Świętej, co stanowi wyraz solidarności z chrześcijanami w trudnym czasie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Świąteczne Skarby i Smakołyki

Jarmark w Rudach to idealne miejsce, aby znaleźć oryginalne prezenty świąteczne. Stoiska będą pełne ręcznie robionych zabawek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików oraz wyjątkowych wyrobów rękodzieła artystycznego. Każdy, kto chce wprowadzić do swojego domu nutę tradycji i unikalności, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Nieodłącznym elementem jarmarku są także świąteczne specjały kulinarne. W powietrzu unosi się aromat korzennych przypraw, gorącej herbaty z imbirem oraz rozgrzewającego grzańca. Świąteczne łakocie przyciągają smakoszy swoim niepowtarzalnym smakiem, tworząc niezapomniane wrażenia kulinarne.

Jarmark w Rudach potrwa do 22 grudnia 2024 roku. Czynny jest codziennie od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 17:00. Jarmark odbywa się w murach Starego Opactwa, a wejście znajduje się przy dziedzińcu.

Więcej informacji na stronie: www.rudy-opactwo.pl

Jak dojechać? Zeskanuj QR kod:

Link bezpośredni do mapy: https://maps.app.goo.gl/iBc6HdgrrB9Tno1v6

Jarmark na Rynku w Gliwicach

Termin: 6 grudnia – 22 grudnia 2024 r.

Karuzela wiedeńska, ciuchcia i Koło Młyńskie – jarmark świąteczny w Gliwicach to doskonałe miejsce do przedświątecznej zabawy dla małych i dużych. Wszystkich gości skutecznie rozgrzeją aromatyczne nalewki oraz pachnące czekoladą i korzennymi przyprawami świąteczne przysmaki. Doskonałą strawą dla duszy będą natomiast oryginalne dekoracje i upominki wykonane przez lokalnych rzemieślników, które znajdziecie w specjalnych domkach z szyldem „Made in Gliwice”.

Jarmark na rynku w Gliwicach
Michał Buksa

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gliwicach zasługuje na szczególną uwagę! Wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu. Gliwicki Rynek ma niepowtarzalny klimat, a gdy promienieje świąteczną atmosferą, to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie.

6 grudnia w Gliwicach na Rynku – z wielką pompą – rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Potrwa do 22 grudnia. W pięknie przyozdobionym i rozświetlonym sercu miasta będzie wesoło, muzycznie i smakowicie. Warto wybrać się tam już w Mikołajki, bo miasto przygotowało mnóstwo atrakcji. Pojawią się m.in. pomocnicy Mikołaja w specjalnym samochodzie!

Gliwice pełne prezentowych inspiracji

Unikalne prezenty świąteczne tylko na gliwickim Jarmarku! Wśród 20 straganów będą wyjątkowe domki – „Made in Gliwice”. W nich lokalni twórcy sprzedawać będą swoje niezwykłe dzieła. Upominek od serca? Wybierz np. ręcznie szyte poduszki, figury aniołów, świąteczne stroiki, kolorowe ubrania.

W innych domkach znajdziecie m.in. wyroby z naturalnego bałtyckiego bursztynu, biżuterię z minerałami i kamieniami, ręcznie robione świece z wosku pszczelego, wyroby z drewna. Nie zabraknie specjałów dla smakoszy – naturalnych miodów, owoców w czekoladzie, nalewek i likierów. W strefie gastronomicznej serwowany będzie grzaniec czy barszcz z uszkami.

Domki czynne będą 6 dni w tygodniu. W piątki i soboty w godz. 12.00 – 22.00, a w pozostałe dni tygodnia w godz. 12.00 – 20.00. W poniedziałek będą nieczynne.

Topka wśród jarmarków w województwie

Wśród śląskich jarmarków ten gliwicki zasługuje na specjalne wyróżnienie. Zabierzcie znajomych i rodzinę na świąteczną przygodę. Będzie m.in. karuzela wiedeńska, koło młyńskie i świąteczna ciuchcia (*dodatkowo płatne). Miasto stworzyło też specjalną fotoramkę. Zróbcie sobie w niej zdjęcie i wrzucajcie je do mediów społecznościowych.

Atrakcyjne weekendy w Gliwicach

Ciekawie zapowiadają się weekendy. Wspólne kolędowanie, piosenki z dedykacją, składanie życzeń, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Gliwice zaczną od spotkania ze świętym Mikołajem (6 grudnia, start g. 16.00), który wkroczy na Rynek w asyście śnieżynek, białego misia i nie tylko. Wypatrujcie specjalnego samochodu i mikołajkowej delegacji z prezentami! Do tego warsztaty dla dzieci, animacje, muzyka na żywo, konkursy.

Szczegółowy program dostępny jest na gliwice.eu i ckvictoria.pl.

Jarmark Bożonarodzeniowy patronatem objęła Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Jarmark wokół ratusza w Tarnowskich Górach

Termin: 13. grudnia – 15. grudnia 2024 r.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Tarnowskich Górach należy do najbardziej klimatycznych jarmarków w regionie. Blisko 100 barwnych i bogato wyposażonych stoisk będzie kusić przybyłych gości. Świąteczną atosferę dodatkowo podgrzeją liczne występy artystyczne oraz koncerty lokalnych chórów. Jarmark rozpocznie wspólny śpiew w ramach akcji: „Tarnogórzanie śpiewają kolędy”.

Jarmark bożonarodzeniowy 2024 w Tarnowskich Górach

fot. UM TG

Od jedenastu lat Tarnogórski Jarmark Bożonarodzeniowy to trzy dni niezwykłego, świątecznego nastroju. Impreza, która odbywa się zawsze na tarnogórskim Rynku, skupia od stu do nawet dwustu stanowisk rękodzielników i prawdziwe masy gości. Nic dziwnego: na miejscu można kupić świąteczne ozdoby, wyroby ze skóry, filcu, drewna, kamienia, biżuterię, pamiątki, bibeloty oraz masę smakołyków. Centralne wśród nich miejsce zajmują – jak zwykle – wytwory związane z Tarnowskimi Górami

Od ponad dekady w Mieście Gwarków trzydniowe świętowanie zaczyna się od piątkowej akcji pt. „Tarnogórzanie Śpiewają Kolędy”. W jej ramach na schodach Ratuszu, swoje umiejętności wokalne prezentują m.in. urzędnicy, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, harcerze, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także chór 300 chórzystów złożony z członków licznych tarnogórskich towarzystw śpiewaczych.

- Każdy z nas daje od siebie co umie najlepszego, dzięki czemu znakomicie bawią się ci, którzy występują, jak i ci, którzy przyszli ich podziwiać – mówią uczestnicy kolędowania, którzy tłumnie stawiają się co roku pod Ratuszem.

Chęć śpiewania tarnogórzan jest tak wielka, że nie przeszkodziła im nawet pandemia. Wtedy to nagrane wcześniej kolędowanie w wersji online można było podziwiać w komputerach i telefonach.

W jarmarczną sobotę i niedzielę w tym samym miejscu – zamiast gwiazd z telewizji - występują uczniowie tarnogórskich szkół i przedszkolaki, chóry, tarnogórskie orkiestry, uczniowie miejscowej szkoły muzycznej oraz wszyscy chętni do gry muzycy.

- Nasz jarmark robimy wszyscy wspólnie, nie ma takiego drugiego na świecie – tłumaczą artyści.

Obok stoisk z rękodziełem, co roku na dzieci czeka darmowa karuzela. Wśród wytwórców nie brakuje nigdy kującego na miejscu swoje wytwory kowala. Z kolei na stoiskach spożywczych zawsze jest masa ciekawych produktów. Obok wędlin, serów ze Śląska i nie tylko (w tym kozich), pojawiają się m.in. wędzone ryby i kiszonki.

Na zmarzniętych czeka zawsze bogaty wybór kaw, herbat, grzańców i ciepłych dań. Coś dla siebie znajdą także... cykliści, bo z terenu Jarmarku co roku startuje Mikołajkowa Tarnogórska Rowerowa Masa Krytyczna! Dzięki niej święty występuje w Tarnowskich Górach w kilkudziesięciu wersjach jednocześnie, a zamiast na saniach sunie po mieście na rowerze!

Niebywały klimat i przystępne ceny oraz niebywała oferta rękodzielników powodują, że tarnogórski jarmark gromadzi co roku tłumy .

Tegoroczny Tarnogórski Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie od piątku 13 do niedzieli 15 grudnia na Rynku w Tarnowskich Górach, w godzinach: piątek. 15 - 21, sobota - niedziela 15-21.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/event...

Jarmarki Świąteczne to doskonała szansa, by odbyć niesamowitą podróż po magicznych krainach pełną bajkowych iluminacji, aromatów najpyszniejszych świątecznych specjałów, nastrojowej muzyki granej na żywo oraz unikatowych i ręcznie tworzonych ozdób świątecznych. To niezapomniane doświadczenie zarówno dla mieszkańców, jak i gości z sąsiednich miast. Daj się porwać magii bożonarodzeniowych jarmarków i krok po kroku odkrywaj piękno naszej lokalnej, bogatej tradycji. Uroczych i klimatycznych przystanków po drodze z pewnością nie zabraknie.