Najbardziej spektakularna przestrzeń akademicka w Katowicach? Akademia Muzyczna. Bez dwóch zdań

Sorry Uniwersytecie Śląski. Sorry Uniwersytecie Ekonomiczny. Sorry nawet Akademio Sztuk Pięknych. Nikt nie ma tak pięknej przestrzeni akademickiej w Katowicach jak Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. To genialne połączenie starego z nowym broni się przestrzenią, światłem, romansem cegły z betonem. Takiego atrium nie powstydziłaby się włoska Bolonia, miasto słynące z akademickiego charakteru.

Katowicka Akademia Muzyczna ma szczęście do architektury. Jej najstarsza część, neogotycki gmach przy ul. Wojewódzkiej 33 z 1901 roku, to jeden z najpiękniejszych budynków w tym stylu w Katowicach. Zachwyca szczególnie jego aula im. Bolesława Szabelskiego, odnowiona z pietyzmem w ostatnich latach. Korytarze w budowli przypominają zaś krużganki zamkowe.

Atrium zachwyca przestrzenią

Dobudowana w latach 2005-2007 do starego gmachu nowa część Akademii Muzycznej o nazwie Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" jest zbudowana z cegły, nawiązując do historycznego gmachu, ale wewnątrz zaskakująco oferuje zupełnie inny klimat - wysokie, jasne przestrzenie atrium, towarzystwo betonu i drewna. Gdzieś w tle szumią wodospad i gwar rozmów. Jakimś cudem te przestrzenie do siebie pasują. Nie gryzą się, a uzupełniają.

Przestrzeń atrium jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla profesorów i studentów. W dodatku jest przechodnia, można wejść od strony ul. Zacisze i wyjść na Damrota, albo na odwrót. Nawet taka przechadzka jest przyjemnością. Jeśli ktoś chciałby jej zażyć więcej, to w atrium działa bistro Bajlaga. Można się tu napić kawy, zjeść śniadanie, obiad, kanapkę albo coś słodkiego, posiedzieć dłużej i poczuć ten klimat. Teraz jest łatwiej o stolik, bo zaczęły się wakacje i tłum studentów nie okupuje stolików. W lipcu 2023 r. Bajlaga jest czynna od 9:00 do 17:00, również w soboty i niedziele!

Atmosfera jak na włoskim uniwersytecie

"Symfonię" zaprojektowała pracownia Tomasza Koniora. Katowicki architekt miał tu muzyczno-architektoniczny poligon doświadczalny, bo Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej to nie tylko imponujące patio, ale też sala koncertowa na 480 miejsc, biblioteka z czytelnią, laboratorium dźwięku. Później Konior wykorzystał te doświadczenia projektując imponujący gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz sale koncertowe w całej Polsce.

A Akademia Muzyczna naprzeciwko neogotyckiego budynku właśnie buduje sobie kolejny gmach, który ma szansę przyćmić inne akademickie przestrzenie. Więcej: Akademia Muzyczna z wielkim oknem na Katowice i świat. Tak będzie wyglądać nowy budynek AM

Zajączka Kilińskiego Katowice 12

Może Cię zainteresować:

Czy to Kopenhaga albo Salzburg? Mości państwo, toż to Katowice. Bajka niedaleko centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

Katowice, archiwalne zdjęcia z teki Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Czerwone autobusy, niebieskie bloki... W latach 60. i 70. nowe Katowice fotografował jeden z budowniczych miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

29/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon