Zacznijmy jednak od miejsc najczęściej odwiedzanych. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to dziś wręcz symbol Orlich Gniazd i niezwykle popularne miejsce. Nic dziwnego – pozostałości pochodzącego z XIV-XV wieku zamku są rozległe i robią wielkie wrażenie. Także dobre położenie (Góra Zamkowa ma 515 m n.p.m.) zwiększa atrakcyjność tego zamku. Turystów przyciągają też imprezy organizowane pod zamkiem, między innymi widowiskowe pokazy rycerskie i „filmowa” historia obiektu – kręcono tu sceny do „Janosika” w reż. Jerzego Passendorfera, „Zemsty” w reż. Andrzeja Wajdy czy „Wiedźmina” realizowanego dla Netfliksa. Przypomnijmy: niedaleko Zamku Ogrodzieniec znajduje się zrekonstruowany gród na Górze Birów – dawniej miejsce osadnictwa różnych kultur. Słowiańska osada datowana jest na VIII-X wiek, z kolei gród wybudowano w XII wieku.
Potop szwedzki w Rudnie
Innym bardzo popularnym miejscem jest Zamek Tenczyn w Rudnie. Znajduje się on w Małopolsce. W XIV wieku został włączony do systemu Orlich Gniazd, a dziś z pewnością warto go odwiedzić (przy okazji: niedaleko, w gminie Alwernia, znajduje się siedziba studia filmowego ze swoimi charakterystycznymi kopułami). Ruiny, podobnie jak w przypadku obiektu w Podzamczu, są duże, dobrze zachowane i zwiedzanie zamku czy dziedzińca nie jest krótką przygodą. Co więcej, odbywają się tu „bitwy” z czasów szwedzkiego potopu – to niezwykle żywe, barwne i głośne widowiska historyczne (ten huk armat…) tworzone od lat przez elitarne grupy rekonstrukcyjne nie tylko z Polski. Warto więc połączyć zwiedzanie zamku z oglądaniem takiego widowiska.
Skoro jesteśmy w Małopolsce, warto również zajrzeć na pochodzący z XIV wieku Zamek w Korzkwi (dziś jest tu między innymi hotel), Zamek w Bydlinie (gdzie zachowały się wprawdzie tylko resztki murów i fosy, ale warto pamiętać, że to tu, na początku I wojny światowej, 17 listopada 1914 r., rozpoczęła się bitwę pod Krzywopłotami) czy wreszcie Kruczą Skałę, czyli Zamek w Rabsztynie. Zachowane wzmianki o Zamku Rabsztyn (Rabenstein, czyli krucza skała właśnie) pochodzą z XIV wieku. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, odbywają się tu również turnieje rycerskie.
Historia, ruiny, rezerwaty
No dobrze pora wracać – nie można jednak nie zajrzeć na Zamek Pilcza w Smoleniu. W miejsce niezwykle klimatyczne, znajdujące się na terenie rezerwatu przyrody; rośnie tam kilka gatunków roślin chronionych. Zamek pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku, a samo wzgórze było zamieszkane jeszcze przed naszą erą. Dziś – po zabezpieczeniu murów i częściowej rekonstrukcji – trzeba przyznać, że do zwiedzania i oglądania nie ma zbyt wiele (można za to wejść na wieżę), ale te ruiny mają w sobie „coś”. Zdecydowanie warto tam zajrzeć.
Last but not least, czyli Zamek w Olsztynie. Ruiny przypominają o pochodzącej z XIV wieku budowli obronnej, którą w średniowieczu nazywano Holstein. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Ruiny znajdują się w otoczeniu jurajskich skałek, wokół jest sporo szlaków turystycznych (niedaleko jest rezerwat Sokole Góry).
Jakie obiekty – zamki i ruiny – i gdzie znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd? Oto one:
- Korzkiew, zamek
- Ojców, ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze
- Sułoszowa, zamek królewski w Pieskowej Skale
- Rabsztyn, ruiny zamku
- Bydlin, ruiny zamku
- Smoleń, ruiny zamku
- Pilica, ruiny zamku
- Podzamcze, ruiny zamku Ogrodzieniec
- Morsko, ruiny zamku Bąkowiec
- Bobolice, zamek królewski
- Mirów, ruiny zamku
- Olsztyn, ruiny zamku królewskiego
Poza szlakiem:
- Rudno, ruiny zamku Tenczyn
- Babice, ruiny zamku biskupów krakowskich Lipowiec
- Siewierz, ruiny zamku biskupów krakowskich
- Będzin, zamek królewski
- Kraków, Zamek Królewski na Wawelu.
A Wy jakie pozostałości po zamkach i warowniach Jury Krakowski-Częstochowskiej najbardziej lubicie odwiedzać?
Może Cię zainteresować: