Aktualnie w rejestrze zabytków województwa śląskiego jest około 3 tysięcy obiektów. Wojewódzki konserwator zabytków w 2021 i 2022 roku wpisał do rejestru zabytków ponad 20 nowych obiektów dziedzictwa kultury. Wybraliśmy najciekawsze z nich.
Najnowsze zabytki kultury w województwie śląskim
Jednym z najnowszych obiektów wpisanych do rejestru zabytków w naszym województwie jest kamienica mieszkalna przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach. Została zabudowana w drugiej połowie XIX wieku według planu Nepilly’ego z 1875 roku. Na listę zabytków wpisano także bryłę oraz elewację budynku dawnego Urzędu Gminy Załęże, tak zwanego ratusza z 1897 roku. Na ochronę konserwatora doczekał się też zespół stacji kolejowej Katowice Szopienice-Północne. Budynek dworca kolejowego został zaprojektowany przez Hermana Grapowa, budowa zakończyła się około 1868-1870 roku.
Kolejnym obiektem, który został wpisany pod koniec czerwca 2022 roku do rejestru zabytków jest budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Obiekt wzniesiono według projektu wiedeńskiego architekta, ukończony został w 1913 roku. W prawie niezmienionym kształcie zachowało się charakterystyczne wnętrze szkoły, które odwołuje się symboliką do przeznaczenia obiektu. Również w Bielsku-Białej i również w czerwcu do rejestru zabytków w naszym województwie wpisano budynek administracyjno-biurowy przy ul. Gazowniczej. Obiekt wzniesiono w latach 20. XX wieku.
Na liście zabytków województwa śląskiego znalazł się także budynek dawnej dyrekcji Kopalni Węgla Kamiennego „Anna" w Pszowie. Projektantem całego kompleksu był wybitny berliński architekt Hans Poelzig. Zaprojektowana przez niego zabudowa kopalni stanowi przykład protofunkcjonalizmu, zapowiadający stylistykę budynków wznoszonych dopiero dekadę później. W piętnaście lat po powstaniu zabudowań kopalni „Anna” pisano, że w Pszowie architekt wydobył „monumentalne piękno architektury przemysłowej”, która jeszcze kilka lat wcześniej nie była uznawana jako ta, zasługująca na miano wysokiej sztuki.
Ochronę konserwatorską w 2022 roku otrzymały też dwa chorzowskie obiekty. Jednym z nich jest gmach Huty Bismarck, później Huty Batory. Budynek pochodzi z 1915 r., choć sama huta jest ponad 40 lat starsza. Pierwotnie dyrekcja huty wraz z willą dyrektora znajdowały się pomiędzy obecnymi ulicami Stalową i Szpitalną. Drugim jest zespół zabudowy zajezdni tramwajowej w Chorzowie przy ulicy Inwalidzkiej 5. Powstał w latach 1929–1930. Zaprojektowana dla Śląskich Kolejek Spółka Akcyjna w Katowicach, we wrześniu 1929 r. nowa zajezdnia składała się z 8-stanowiskowej hali stojącej po stronie zachodniej, z możliwością przedłużenia i rozszerzenia od południa o 8 dodatkowych stanowisk.
Ciekawe obiekty wpisane do rejestru
Jednymi z ciekawszych obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego w ostatnich latach są:
- drewniana willa myśliwska w miejscowości Brenna,
- budynek dawnego zarządu dóbr Ballestremów, obecnie siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach,
- hala lokomotywowni w Katowicach,
- sanktuarium pw. św. Mikołaja w Pierśćcu,
- kamienica mieszkalna przy ul. 3 Maja 5 w Bielsku-Białej,
- wieża ciśnień przy ul. 1 Maja w Raciborzu,
- „Willa Bartelmussa" w Bielsku-Białej.