Najdłuższa ulica największej wsi Europy. Tak wyglądała Kronprinzenstrasse (dzisiejsza Wolności) w Zabrzu

Przed pierwszą wojną światową Zabrze (od 1915 r. Hindenburg) było największą wsią w Europie, liczącą 54 tysiące mieszkańców. Ale już jego główna ulica była tak okazała, że nie powstydziłoby się jej żadne duże miasto. Zobaczcie dawne oblicza Kronprinzenstrasse, dzisiejszej ulicy Wolności.

Kronprinzenstrasse, czyli dzisiejsza ul. Wolności w Zabrzu, wybudowana została w latach 1819-1830. Wtedy dzisiejsze Zabrze to było kilka wsi, ale ulica stała się główną arterią miasta, które powstało sto lat później. Dziś jest to jedna z najdłuższych ulic w Polsce i ma 8,85 km długości.

Mieściły się przy niej duże zakłady przemysłowe m.in. Kopalnia Zabrze, dziś skansen Królowa Luiza czy Huta Reden, w miejscu której są teraz zakłady Powen SA.

Pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku jechały przez ul. Wolności w Zabrzu

Przez dzisiejszą ul. Wolności przejeżdżały pierwsze tramwaje tramwaje, które pod koniec XIX w. pojawiły się na Górnym Śląsku. Można był nim podróżować z Gliwic, przez Zabrze do ówczesnej Królewskiej Huty (dzisiejszego Chorzowa).

Przy ul. Wolności znajdują się m.in. trzy kościoły, w tym wpisany do rejestru zabytków kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Jest też kilka innych zabytków – m.in. dawny hotel Admiral-Palast, obecnie Monopol i zespół kopalni Królowa Luiza. W centrum miasta ulica wyłączona z ruchu kołowego stanowi reprezentacyjny deptak miejski, połączony z placem Wolności.

Zandka, Zabrze

Może Cię zainteresować:

Zaniedbane zabytkowe familoki, urocze ogródki i obrzydliwe blaszane garaże. Taka jest Zandka w Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2023

De Gaulle w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

De Gaulle, polskie Zabrze, niemiecki Hindenburg. Dziś rocznica pamiętnego wystąpienia prezydenta Francji. Mamy je na filmie

Autor: Tomasz Borówka

09/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon