Najładniejszy wodny plac zabaw na Śląsku powstał w parku Jaworek w Tychach. Lepszy niż na wizualizacjach. Zobaczcie sami

Wodne place zabaw chce mieć każde miasto. Trudno się dziwić, dla dzieci taka zabawa w gorące letnie dni to frajda. Tychy pokazują, że takie miejsce może być nie tylko wypakowane atrakcjami, ale też dobrze zaprojektowane. Zobaczcie, jak wygląda otwarty zaledwie kilka dni temu wodny plac zabaw w parku Jaworek.

Słowo "Jaworek" ostatnio źle się kojarzy. Ale nie w Tychach! Miasto w parku Jaworek wybudowało wodny plac zabaw, którego mogą mu pozazdrościć inne miejscowości. Tychy mają szczęście, że to właśnie tu siedzibę ma pracownia, która wyspecjalizowała się w tego typu miejscach rekreacji oraz rozum, że nie szukało po Polsce tanich rozwiązań, tylko powierzyło pracę ekspertom.

Nowy wodny plac zabaw w Tychach wygląda lepiej niż na wizualizacjach

Wodny plac zabaw został zaprojektowany przez pracownię Roberta Skitka, tyszanina. Biuro RS+ Robert Skitek jest autorem projektów podobnych miejsc w:

  • Kozienicach - tu tyskie biuro odpowiadało za całą strefę rekreacyjno-sportową obejmującą oprócz wodnego placu zabaw także scenę plenerową, integracyjny plac zabaw oraz całe parkowe założenie,
  • Stalowej Woli - w miejskim parku,
  • Jaworznie - w centrum miasta, na terenach pokopalnianych. Tu architekci z Tychów zaprojektowali też całą strefę wypoczynku wokół wodnego placu zabaw ze ścieżkami i kameralnymi placykami, a nawet dwoma strumykami. I wszystko to skąpane w starannie zaprojektowanej bujnej zieleni
  • Tychach Paprocanach - to był pierwszy w Polsce wodny plac zabaw, powstał w 2011 roku!

Wodny plac zabaw w tyskim parku Jaworek, u zbiegu ulic Jaśkowickiej i Stoczniowców, jest większy niż ten na Paprocanach.

- Powierzchnia niecki wodnego placu zabaw w Parku Jaworek jest o 100 metrów kwadratowych większa niż wodnego placu na Paprocanach – mówi Robert Skitek z pracowni RS+. - Największą różnicą między tymi przestrzeniami jest jednak to, że dzięki mostkom zawieszonymi nad niecką rodzice czy dziadkowie mogą oglądać swoje dzieci również z góry. Dodatkowo niecka wodnego placu zabaw została nieco schowana za skarpami i wkomponowanym w teren budynkiem technicznym w celu ochrony najbliższych zabudowań przed gwarem bawiących się dzieci. W Jaworku strefa rekreacyjna została rozszerzona o naturalny plac zabaw – z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych – dodaje projektant.

Wodny plac zabaw, ale też naturalny plac zabaw oraz ścieżki

Główną atrakcją wodnego placu zabaw są urządzenia wodne z dyszami i fontannami, które są połączone alejkami z częścią naturalnego placu zabaw, gdzie znalazły się zielone domki, labirynty, kopuły czy szałasy połączone alejkami.

Niecka wodna została dostosowana do istniejących warunków terenowych oraz infrastruktury podziemnej tego miejsca i otoczona drewnianym tarasem. Nad niecką wodnego placu zabaw umieszczono mostek w konstrukcji żelbetonowej ze szklanymi balustradami, który służy do przechodzenia między południową a północną częścią terenu oraz jako miejsce obserwacji bawiących się dzieci.

Obiekt jest monitorowany i wyposażony w zaplecze sanitarne oraz ławki i stojaki dla rowerów. Można z niego korzystać bezpłatnie w godz. 10:00 do 19:00, przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Wodny plac zabaw powstał w ramach programu rewitalizacji parku Jaworek. Koszt inwestycji to około 11 600 000 zł.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Park malownik wantuly katowice 28

Może Cię zainteresować:

Nowy park Malownik w Katowicach powstał na bagnach. Park przy Wantuły ma kilka ciekawych rozwiązań. Zobaczcie foto i wideo

Autor: Katarzyna Pachelska

28/04/2024

Radoszowy piękne są przez cały rok 1

Może Cię zainteresować:

Radoszowy. Stawy, las i rekreacja w sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na granicy Rudy Śląskiej, Chorzowa i Katowic

Autor: Tomasz Borówka

05/08/2023

Klodnica rzeka meandry ruda slaskajpg

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska. Meandrująca wśród kochłowickich lasów Kłodnica wygląda jak puszczańska a nie aglomeracyjna rzeka

Autor: Michał Wroński

10/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon