Panteon Górnośląski w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach jest już otwarty dla zwiedzających. W dodatku do 24 lipca 2022 r. można wystawę oglądać za darmo. Należy jednak się zapisać. Telefonicznie pod nr 32 400 82 72.
Panteon Górnośląski już otwarty dla zwiedzających
Wystawę można oglądać w tygodniu i w weekend w określonych godzinach (w weekend jest więcej godzin do wyboru). Na razie na wystawę zwiedzający są wpuszczani tylko z przewodnikiem, nie ma możliwości samodzielnego przejścia wystawy.
Teoretycznie Panteon Górnośląski miał upamiętnić postaci ważne dla historii Górnego Śląska. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce? Nasza dziennikarka była już miesiąc temu w Panteonie Górnośląskim, na jego otwarciu przygotowanym tylko dla zaproszonych gości. Wnioski? Nuda, bałagan i zmarnowana szansa
Recenzja Panteonu: Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza. Zmarnowana szansa
Dwa tarasy widokowe na dachu katedry
Ale dzięki Panteonowi Górnośląskiemu została udostępniona atrakcja, jakiej brakowało Katowicom. Czyli taras widokowy na dachu archikatedry. Jest dostępny w ramach wizyty w Panteonie. Wjeżdża się na niego windą z Panteonu, po zwiedzeniu go (gdy wstęp do Panteonu będzie biletowany - bilety mają kosztować ok. 15 zł, będzie można go samodzielnie zwiedzać, wtedy od razu można jechać na taras).
Właściwie na dachu katedry są dwa tarasy, jeden po lewej stronie od posągu Chrystusa na tympanonie katedry, drugi - po prawej (więcej: W Katowicach postanowili poprawić archikatedrę. Mercik: Postawmy gród Kajka i Kokosza i udawajmy, że jest starszy niż Biskupin). Widać z niego jak na dłoni panoramę śródmieścia Katowic i północnych dzielnic. Widać stąd nawet górę Dorotkę w Będzinie. Można też popatrzeć na zachodnie części Katowic i wschodnie. Za to na północ widać tylko biurowiec prokuratury, resztę, np. Las Murckowski, zasłania kopuła katedry.
Na tarasach są umieszczone zdjęcia panoramiczne Katowic, na których oznaczono najważniejsze miejsca i budynki, dzięki czemu można zorientować się, co jest czym. Są też lunety, przez które za darmo obejrzymy interesujące nas budowle w powiększeniu. Zresztą nie tylko budowle, bo przez lunety można też zobaczyć, co się dzieje w oknach pobliskich budynków, bo są tak zamontowane. Na dach mogą wjechać osoby na wózkach inwalidzkich, bo są tu windy aż na sam szczyt.
ZOBACZ TEŻ:
- Marcin Zasada: Panteon będzie kiedyś Muzeum Historii Historii Górnego Śląska. Historii historii?
- "W panteonie zabrakło konsekwencji, bo czas naglił. Kutz i Duda Gracz? Będą. Zrobiliśmy... wyjątek"
- Po naszych publikacjach Ministerstwo Kultury przyjrzy się budowie tympanonu na Archikatedrze Chrystusa Króla
Może Cię zainteresować: