Trasa rowerowa nr 426. Kalety - Miasteczko Śląskie
Trasa rowerowa nr 426 (o kolorze żółtym) wchodzi w skład „Leśnej Rajzy”, która łączy ze sobą sześć miast i gmin na terenie powiatu tarnogórskiego i lublinieckiego. Nazwa szlaku została wyłoniona spośród prac, które wysłane zostały do ogłoszonego jesienią 2012 roku konkursu. Zwyciężczynią okazała się Karolina Szeliga z Koszęcina. Oficjalny, inauguracyjny przejazd tą trasą odbył się 7 września 2013 roku, brało w nim udział niespełna stu rowerzystów. Łączna długość trasy to 11,5 km. Dystans ten bez zatrzymywania można pokonać w czasie od 40 do 60 minut.
Trasa jest jednokierunkowa, przelotowa o nazwie „Z wizytą u Lompy”. Prowadzi od dworca PKP w Kaletach, przez dzielnicę Zielona, w której jest m.in. zalew. Następnie przejeżdżamy przez Sośnicę, gdzie jeszcze przed Piaskiem możemy odpocząć w specjalnym punkcie. Potem przejeżdżamy przez Sośnicę, Lubszę, Woźniki, Kolonię Piłę i w końcu Żyglin, gdzie obejrzeć możemy kościół pw. Narodzenia NMP, kaplicę św. Marka oraz spichlerz dworski. Następnie udajemy się w kierunku Nowego Chechła, by zakończyć wycieczkę przy Jeziorze Chechło-Nakło.
Wiślańska Trasa Rowerowa w Ustroniu
Bez obaw, to wprawdzie Beskid Śląski, ale trasa licząca ponad 16 kilometrów, ze względu na ukształtowanie terenu, zaliczana jest raczej do kategorii łatwych. Różnica pomiędzy najniższym a najwyższym punktem to niespełna 150 metrów. Większość trasy stanowią drogi bez ruchu samochodowego. Po drodze można skorzystać z ciekawych atrakcji dla dzieci, takich jak na przykład Leśny Park Niespodzianek. Trasę bez zatrzymywania się można pokonać w czasie od 50 do 70 minut.
Wycieczkę rozpoczynamy od parkingu w Ustroniu, na osiedlu Nierodzim, znajdującym się pomiędzy rzeką Wisłą a drogą 941. Nieco ponad 10 km drogi pokrywa się z przebiegiem Wiślanej Trasy Rowerowej, zatem nasza wycieczka w większości czasu będzie ciągnąć się wzdłuż Wisły. Daje to okazję na urządzenie sobie w dowolnym momencie przerwy i wypoczęciu na zielonym skwerze. Pozostałe 6 km trasy to dojazd znad Wisły do Leśnego Parku Niespodzianek. Kierujemy się kolejno w ulice: Sportową, Szpitalną, Sanatoryjną i Zdrojową. Uwaga, końcowa część wycieczki jest trudniejsza, ponieważ przebiega przez zbocza Równicy (podjazdy).
Zielony Szlak Rowerowy w Zawierciu
Trasa liczy łącznie 15 kilometrów i jest zaliczana do kategorii łatwych. Łączny przejazd trasy nie powinien zająć nam więcej niż 60 minut. 8 km to całkowity dystans podjazdów, 4 km zjazdów, a jazda po płaskim terenie to niespełna 3 km. Trasa w całości przebiega po drogach utwardzonych. Po drodze można podziwiać między innymi zamek Bąkowiec w Morsku, kaplicę św. Jana Nepomucena (obok którego wypływa źródło rzeki Warty) czy też zabytkowy rynek w Kromołowie.
Zielony szlak rowerowy rozpoczyna się przy przy dworcu kolejowym w Zawierciu, przy ulicy 3 Maja. Następnie prowadzi nas przez ulicę Grunwaldzką, Spacerową, Wronią i Pszczelną. Dalej będziemy przejeżdżać wzdłuż ul. Ignacego Jana Paderewskiego i Siewierskiej, by w końcu dotrzeć na zabytkowy kromołowski rynek. Następnie jedziemy ulicą Targową, Żelazną i bocznymi ścieżkami docieramy do ulicy Skalnej, Ostańcowej. Dalej poruszamy się na granicy dwóch gmin - Zawiercia i Włodowic, by ulicą Zamkową dotrzeć do ostatecznego celu, którym jest zamek Bąkowiec wzniesiony na skale Tygrys.
Zielony szlak rowerowy nr 10. Rybnik - Żory
Łączny dystans trasy - 15 km pozwoli nam na jej pokonanie w mniej niż godzinę. Wycieczka rowerowa zaliczana jest w kategorii łatwych. Najwyższy jej punkt mieści się na 284 m n.p.m., najniższy zaś na 255 m n.p.m. Droga prowadzi głównie przez gruntowe i szutrowe drogi leśne. Najatrakcyjniejszym miejscem trasy jest Pojezierze Palowickie - urokliwe tereny leśne z malowniczym stawem stworzonym przez człowieka. Obszar ten wchodzi w skład Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Po drodze przy wieży huty szkła Waleska znajduje się miejsce, gdzie można odpocząć.
Trasa rozpoczyna się na błoniach w Rybniku. Na samym początku przejeżdżamy nad rzeką Ruda i poruszamy się w kierunku ul. księdza Groborza. Następnie skręcamy w ulicę Stawową, by wjechać w leśne urokliwe ścieżki. Następnie przejeżdżamy wzdłuż stawu Paruszowiec i kontynuujemy jazdę ścieżkami szutrowymi w lesie. Dalej przejeżdżamy pod Autostradą Bursztynową i wjeżdżamy w ulicę Daleką w Żorach. Następnie skręcamy w ulicę Wiejską i kierujemy się na Piaskową. Z niej wjeżdżamy w Gliwicką, by ponownie skręcić w leśne drogi szutrowe. Następnie jedziemy wzdłuż stawu Garbocz. W końcu wjeżdżamy na drogę utwardzoną i kierujemy się w kierunku ul. Bocznej i Brzozowej. Trasę kończymy na ulicy Piaskowej w Żorach.
Szlak Rowerowy Czarnego Morza
Trasa oznaczona jest kolorem zielonym, o numerze 467 i ma długość 15 km. Pokonanie tego dystansu nie powinno nam zająć więcej niż 60 minut. Trasa zaliczana jest do kategorii łatwych. 80 proc. nawierzchni to drogi asfaltowe, a 20 proc. to drogi gruntowe i ścieżki. Nazwa szlaku nawiązuje do historycznej, znanej już w XV wieku leśnej osady położonej wśród puszczy Pakosznica - obecnie okolice dzielnicy Porąbka i Kazimierz Górniczy. Do największych atrakcji szlaku należy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, tereny w dolinie Białej Przemszy, Park Leśna oraz Trójkąt Trzech Cesarzy.
Początek szlaku rozpoczyna się w Parku im. Kuronia (Park Leśna). Trasa szlaku przebiega ulicami dzielnicy Czarne Morze - obok kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie w stronę ulic dzielnicy Porąbka. Za skrzyżowaniem z ul. Wileńską szlak prowadzi drogami polnymi wzdłuż rzeki Bobrek, a dalej nieutwardzoną drogą gruntową obok torów kolejowych. Po krótkim odcinku prowadzącym drogami nieasfaltowymi, ponownie biegnie wzdłuż koryta Białej Przemszy. W znacznej większości szlak przebiega ulicami i drogami utwardzonymi o niskim natężeniu ruchu. W dwóch miejscach trasa przecina jednak ruchliwe skrzyżowania, między innymi z ul. Wileńską oraz ul. Imielińskiego.