Pałac, w którym nocował niegdyś m.in. Jan III Sobieski w drodze do Wiednia, gdzie na jego pamiątkę powstały tzw. królewskie pokoje i piec kaflowy z jego podobizną, stoi we Włodowicach do dziś. Niestety w połowie lat 50. XX wieku spłonął, według plotek podpalony przez samych lokatorów "z gminu", którzy zostali tam przeniesieni po II wojnie światowej.
- Mamy ambicje, aby zachować go jako trwałą ruinę. Zabezpieczyć przed dalszą degradacją, a w przyszłości być może wyremontować i nadać mu nowe funkcje - zdradza Adam Szmukier.
Najważniejszą pamiątką i symbolem miejskiego rodowodu Włodowic jest rynek, a właściwie jego układ urbanistyczny, który objęto ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków województwa śląskiego. To on świadczy o miejskim rodowodzie, a ten wskazuje, że dla Włodowic bycie miastem to sprawa honoru i dziejowej sprawiedliwości.
Więcej pieniędzy dla Włodowic
Status miasta, a nie wsi, to także sprawa finansów. Włodowice oficjalnie stały się gminą miejsko-wiejską, która poza miastem obejmuje także kilka sołectw. To oznacza, że teraz będą mogły starać się zarówno o pieniądze dla obszarów miejskich, jak i wiejskich.
- To spora zmiana. Może nie przeprowadzimy rewolucji, ale będziemy mogli skuteczniej realizować swoje zadania i odpowiadać na zmieniające się potrzeby mieszkańców - zapewnia Małgorzata Konarska, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Włodowice.
Budżet Włodowic na 2023 rok to zaledwie 38 mln złotych. Zaledwie. Największe w naszym województwie Katowice dysponują prawie sto razy większym budżetem, który wynosi 3,6 mld złotych.
- Myślę, że w ostatecznym rozrachunku przekroczymy 40 mln złotych - zapowiada Joanna Goj, skarbnik Urzędu Miasta i Gminy Włodowice. - Mamy zaplanowane 24 inwestycje. Nie jest ich dużo, ale są one większe niż w latach poprzednich. Sześć milionów złotych przeznaczymy na remonty trzech dróg. Prowadzimy też modernizację szkoły, którą możemy realizować tak naprawdę tylko podczas wakacji, więc jest to proces rozłożony na kilka lat - tłumaczy.
- Jako najmłodsze i najmniejsze miasto województwa śląskiego będziemy mieli śmiałość, aby prosić decydentów o wsparcie - mówi Adam Szmukier.
Nikt nie ma w planach sprowadzenia do Włodowic wielkich inwestycji przemysłowych, które zaburzyłyby dotychczasowy krajobraz tego miejsca, które znane jest m.in. ze skałek w Rzędkowicach. Z resztą we Włodowicach nigdy nie było przemysłu. Rolnictwo? Jest ferma trzody chlewnej, ale poza tym ciężko znaleźć choćby jedną krowę na czyimś podwórku.
Podobno przed domami jest czyściej
Co zmieni się we Włodowicach 1 stycznia 2023 roku? Na razie trzeba było wymienić tablice informacyjne i pieczątki, czego koszt wstępnie oszacowano na osiem tysięcy złotych. Urzędnicy nie liczą na to, że od razu spadnie im manna z nieba.
- Nagle we Włodowicach nie zaczną jeździć tramwaje. To niemożliwe, ale będziemy systematycznie wprowadzać zmiany na różnych płaszczyznach. Ważne, aby było to systematyczne - uważa świeżo upieczony burmistrz.
- To na pewno pewien prestiż i zmiana mentalnościowa - dodaje Małgorzata Konarska.
Podobno można zauważyć, że odkąd prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nadającą Włodowicom ponownie prawa miejskie, wokół domów zrobiło się czyściej.
- Zmiany zawsze wywołują niepokoje. Co będzie? Czy będzie drożej? Pojawiły się pogłoski, że nauczyciele stracą dodatek wiejski. Nie, nie stracą. Mówiono, że zlikwidowane zostaną funkcje sołtysów. Nie, tak nie będzie. Mieszkańcy nie będą też musieli wymieniać dowodów osobistych - zapewnia Adam Szmukier.
Mimo pewnych obaw 93 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, pozytywnie oceniło podniesienie Włodowic do rangi miasta. Jednomyślni byli w tej sprawie radni, a wniosek poparł wojewoda Jarosław Wieczorek. Z załącznikami to setki stron. Przygotowano je w taki sposób, że na żadnym etapie nie trzeba było wprowadzać poprawek.
Teraz Włodowice szykują się na narodziny pierwszego mieszkańca miasta. Samorząd przygotuje dla niego specjalną wyprawę.
Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.