Najnowszą wystawę Muzeum Śląskiego możecie zobaczyć bez wychodzenia z domu. Toshihiro Hamano. Beauty of Japan – Tradition and Modernity już otwarta

Od czwartku, 5 grudnia 2024 r., w Muzeum Śląskim w Katowicach zwiedzać można wystawę czasową „Toshihiro Hamano, Beauty of Japan – Tradition and Modernity”. Najnowsza ekspozycja przenosi japońską estetykę wabi-sabi w postindustrialną przestrzeń dawnej KWK Katowice. Dodatkowo na zwiedzających czeka nowość - wystawę można zobaczyć bez wychodzenia z domu.

Wabi-sabi w Muzeum Śląskim

Toshihiro Hamano to japoński artysta, który poprzez swoje minimalistyczne kompozycje prowadzi nas w podróż ku zrozumieniu fundamentalnej natury istnienia. Urodził się w w 1937 roku. Jego prace wyróżniają się prostotą formy inspirowaną filozofią zen. W swojej pracy stara połączyć estetyki zachodu i wschodu oraz tradycję ze współczesnością. Jego twórczość pokazywana jest na wielu wystawach na całym świecie, a sam artysta otrzymał wiele nagród. W 2022 roku otrzymał certyfikat i medal Światowego Dziedzictwa Sztuki UNESCO. W 2018 roku Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach nadała mu tytuł profesora honorowego.

- Twórczość Toshihiro Hamano przypomina nam, że pustka nie jest brakiem, lecz przestrzenią pełną potencjału. W harmonii między światłem a nicością odnajdujemy nie tylko piękno prostoty, ale i głębię refleksji, która pozwala zatrzymać się w biegu współczesnego świata i zrozumieć istotę przemijania – mówi dr hab. Sybilla Skałuba, prof. ASP, współkuratorka wystawy.

Wystawę zwiedzicie też przez aplikację

Wystawa „Toshihiro Hamano, Beauty of Japan – Tradition and Modernity” powstała przy wsparciu Krajowego Planu Odbudowy. Między innymi dzięki temu twórcy mieli możliwość zaoferowania zwiedzającym nowych możliwości obcowania ze sztuką. Jedną z nowości jest aplikacja do wirtualnego zwiedzania wystawy. Umożliwia ona interaktywną eksplorację wystawy
w formacie 3D, pozwalając użytkownikom na szczegółowe poznanie dzieł Toshihiro Hamano. W aplikacji dostępne są opisy oraz audio przewodniki w trzech językach: polskim, angielskim i japońskim. Usługa jest dostępna na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS oraz na goglach VR Oculus Quest 3.

Jeśli chcecie zobaczyć wystawę w tradycyjny sposób, możecie osobiście przyjść do Muzeum Śląskiego. Wystawa znajduje się w przestrzeni wystaw czasowych na poziomie -4. Warto wspomnieć, że z uwagi na remont poszycia Muzeum Śląskiego, najłatwiej dostać się tam z parkingu przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego i z przystanku autobusowego Katowice Strefa Kultury. We wtorki zwiedzanie jest darmowe.

Kuratorzy wystawy: Sybilla Skałuba, Artur Masternak

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie kończy trzy lata

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie kończy trzy lata. Opowiada o przemysłowym dziedzictwie, ale zajmuje się też… przyszłością tej branży

Autor: Maciej Poloczek

22/11/2024

Sztolnia Królowa Luiza

Może Cię zainteresować:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostanie przejęte przez Samorząd Województwa Śląskiego. Radni sejmiku głosowali „za”

Autor: Grzegorz Lisiecki

20/11/2024

Dawne Muzeum Slaskie

Może Cię zainteresować:

Katowice. Jest pomysł na zapomniany budynek po Muzeum Śląskim przy al. Wojciecha Korfantego. Czy powstanie tam nowa Instytucji Miasta Nauki?

Autor: Mateusz Schuler

13/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon