Jarmark wielkanocny

Najpiękniejsze jarmarki wielkanocne w województwie śląskim. Tu poczujesz w pełni magię Wielkanocy

Kiedyś jeździliśmy za granicę, by poczuć magię prawdziwych jarmarków świątecznych. To na szczęście czasy słusznie minione, bo dzisiaj miasta w województwie śląskim organizują równie piękne, kolorowe i zachęcające do odwiedzin jarmarki wielkanocne. Sprawdź, gdzie warto się wybrać z całą rodziną, by poczuć atmosferę radosnego oczekiwania na te najbardziej kolorowe i optymistyczne polskie święta.

Wielkanocne kiermasze i jarmarki to oczywiście możliwość, by upolować prezenty "od Zajączka" dla najbliższych oraz maszkety na wielkanocny stół, ale też okazja, by spędzić rodzinnie czas. Jarmarki organizowane przez śląskie miasta to jednak nie tylko stoiska handlowe. Można tu zażyć rozrywki, dobrze zjeść i poczuć nie tylko atmosferę świąt, ale też (wreszcie) wiosnę.

Sprawdźcie, gdzie koniecznie trzeba wybrać się na Jarmark Wielkanocny i jakie atrakcje oferują miasta, w których są organizowane najładniejsze jarmarki w regionie.

Katowice zapraszają na Jarmark Wielkanocny 14.03 - 1.04.2024r.

Jarmark Wielkanocny, Katowice
fot. Dariusz Czapla

Na katowickim Jarmarku Wielkanocnym nie brakuje tradycyjnych i regionalnych smakołyków oraz wyrobów rękodzielniczych. Z myślą o najmłodszych odwiedzających przewidziano też liczne atrakcje. W tym roku jarmark potrwa od 14 marca do Poniedziałku Wielkanocnego 1 kwietnia, ale atmosferę świąt będzie można poczuć do Niedzieli Miłosierdzia Bożego – 7 kwietnia.

- Wielkanoc to czas, który chcemy spędzać w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Jednym z miejsc, gdzie będzie można poczuć klimat Wielkanocy oraz znaleźć wszystko, co niezbędne do udekorowania domu czy zapełnienia świątecznego koszyka, jest nasz katowicki Jarmark Wielkanocny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mieszkanki i mieszkańców Katowic oraz całej Metropolii, a w szczególności dzieci, dla których również zostały przewidziane atrakcje, zapraszam na katowicki Rynek – dodaje prezydent.

Na Rynku ustawionych zostało ponad 40 domków, w których można kupić wianki, koszyczki i ozdoby wielkanocne, ale też biżuterię, ceramikę i świece, a także różnego rodzaju pisanki. Nie brakuje również stoisk z jedzeniem. Odwiedzający mogą zakupić naturalne miody, wyroby wędliniarskie oraz oczywiście wielkanocne baby. Miłośnicy śląskich smaków mogą spróbować m.in. tradycyjnego żuru.

Podczas trwania jarmarku przewidziano również różnego rodzaju atrakcje takie, jak „Ślonski Młyn”, kolejka elektryczna, karuzela czy wielkanocny ogródek. Te atrakcje z pewnością umilą czas każdemu, kto będzie chciał odwiedzić w tym roku jarmark. Nie zabraknie też innych niespodzianek.

- Chcemy, by jarmark przyciągał jak najwięcej mieszkańców, dlatego w dniach od 15 do 17 marca odbędą się pokazy zdobienia pisanek oraz haftu ręcznego przeprowadzone przez doświadczone artystki z Muzeum Wsi Opolskiej. Ponadto 23 i 24 marca powstanie strefa zabaw plastycznych „Łączka zajączka”, gdzie dzieci będą mogły wykazać się swoją kreatywnością – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Jarmark potrwa do 1 kwietnia, a więc Poniedziałku Wielkanocnego. Punkty handlowe działające w ramach jarmarku są otwarte przez cały czas jego trwania:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00
  • w soboty i niedziele w godz. 10.00-20.00

Natomiast punkty gastronomiczne są dostępne do godz. 22.00. Jarmarkowe ozdoby wielkanocne pozostaną na katowickim Rynku do niedzieli 7 kwietnia.

Chorzowski Jarmark Wielkanocny 22-24.03.2024r.

Jarmark Wielkanocny w Chorzowie
Jarmark Wielkanocny w Chorzowie

Zbliżające się Święta i nadchodząca wiosna będą dla chorzowian i gości okazją do spotkania się na Rynku, na Jarmarku Wielkanocnym.

Czego mogą się spodziewać w tym roku odwiedzający jarmark? Tradycyjnie stoisk z upominkami, rękodziełem, świątecznymi ozdobami i żywymi kwiatami oraz gastronomią.

Jak co roku będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym, kupując drobne upominki na stoiskach Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa", Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym i chorzowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Swoje stoisko z klubowymi gadżetami będzie miał też Ruch Chorzów.

W piątek na jarmarkowej estradzie wystąpi Chorzowski Brass Band. W sobotę posłuchamy dzieci z przedszkola nr 29, Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”, Studia Artystycznego Banda Rabanda, Damiana Holeckiego oraz akordeonisty Maciej Gucika z Mateuszem Badurą. W sobotę odbędą się pokazy kulinarne młodzieży z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie oraz Remigiusza Rączki, który podzieli się swoimi najlepszymi przepisami i poczęstuje publiczność uwarzonym przez siebie żurem. Na finał wystąpi Darek Niebudek.

Podczas jarmarku będzie można zrobić sobie zdjęcie w darmowej fotobudce. Dzieci na pewno ucieszą się z darmowej karuzeli. Niewątpliwą atrakcją tegorocznego jarmarku będą warsztaty dla dzieci i dorosłych. Przez 3 dni w wielkim namiocie będzie można własnoręcznie wykonać m.in. świąteczne palmy, stroiki, doniczki i zakładki do książek.

- Organizowane przez nas na Rynku wydarzenia przyciągają tłumy mieszkańców. Chcieliśmy więc stworzyć kolejną okazję do integracji naszej społeczności i wspólnego cieszenia się z nadchodzących Świąt. Najważniejsze dla mnie jest to, że przy organizacji jarmarku wykorzystujemy potencjał wielu środowisk m.in. seniorów z Chorzowskiego Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Młodzieżowej Rady Miasta, a także chorzowskich szkół, przedszkoli, instytucji kultury oraz artystów amatorów i rzemieślników. Chcemy, żeby Chorzów wszystkich wprawiał w ruch - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Jarmark rozpocznie się w piątek 22 marca i potrwa do niedzieli 24 marca. Miasto zaprasza wszystkich od godz. 13.00 do 19.00 w piątek i od 10.00 do 19.00 w sobotę i niedzielę.
Warto zajrzeć na www.coteroz.eu

Jarmark w Tarnowskich Górach inny niż wszystkie 23-24.03.2024r.

Jarmark Wielkanocny w Tarnowskich Górach
Jarmark Wielkanocny w Tarnowskich Górach

Masa rękodzieła, wyroby z wełny, drewna, kwiaty ozdoby, wiklina oraz masa świątecznych, swojskich smakołyków? Takie rzeczy znajdzie – jak co roku - tylko na Jarmarku Wielkanocnym w Tarnowskich Górach!

Impreza organizowana już po raz siódmy, co roku gromadzi na tarnogórskim Rynku około setki wytwórców różnorakiego rękodzieła, nie tylko ze Śląska, ale i innych regionów kraju.

- Większość z wystawców przyjeżdża do nas na jarmarki, więc zarówno my, jak i tarnogórzanie, znakomicie się znamy - mówią organizatorzy z ramienia Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Dzięki wieloletniej współpracy pod Ratuszem można spotkać wyroby typowo tarnogórskie, czyli akcentujące srebrną historię miasta lub okraszone tarnogórską biało-czarno-żółtą kratownicą, drewniane figury gwarków, skarbnika, magnesy, ale i ubrania oraz sztukę z tarnogórskimi akcentami.

Obok nich znaleźć można wielki wybór stroików, kwiatów, wianków, obrusów, serwetek, wyrobów z drewna oraz wikliny. Na tym jednak nie koniec: tradycyjnie w okresie przedświątecznym kupić można będzie na miejscu pieczywo, ciasta, pierniki, wędliny i inne wyroby spożywcze na wielkanocny stół.

- Co roku tu wracamy i nie dość, że na jarmarku sprzedajemy prawie wszystko ze swoich wyrobów, to przy okazji „obkupujemy się” w świąteczne gadżety do naszego domu – mówi pani Joanna, która na tarnogórskim jarmarku jest prawie od zawsze.

Wielkanocny kiermasz to też okazja na samodzielne wykonanie świątecznych ozdób – nie tylko przez najmłodszych. W tym roku w sobotę w godz. 10.00-14.00 pod Ratuszem będzie można zrobić samemu lekkie, wiosenne, wielkanocne wianuszki z brzozy, mchu i innych naturalnych produktów. W niedzielę w tych samych godzinach w ramach warsztatów nauczyć się robić magnesy oraz malować jajka i drewniane zające.

- Ozdoby wykonane samodzielnie zawsze są piękniejsze i sprawiają więcej satysfakcji nie tylko dzieciom – komentuje Iza Kot z pracowni Koty Do Roboty, która poprowadzi niedzielne zajęcia.

Także w niedzielę Agnieszka Okos, ludowa artystka z Przyworów pod Opolem uczyć będzie gości drapania tradycyjnych śląskich kroszonek. Jedna, wielka, bo wysoka na dwa metry kroszonka, stanie też w sobotę i niedzielę pod Ratuszem. Wszyscy chętni będą mogli ją samodzielnie pomalować. Pędzle i farby będą czekać na miejscu.

Jarmark Wielkanocny na cieszyńskim rynku
9-30.03.2024r.

Jarmark Wielkanocny w Cieszynie
Jarmark Wielkanocny w Cieszynie

Jarmark Wielkanocny w otoczeniu pięknych kamienic, na odnowionym rynku, jednym z najładniejszych w Polsce? Takie rzeczy tylko w Cieszynie! Miasto nad Olzą serdecznie zaprasza na Jarmark Wielkanocny, która potrwa aż do 30 marca.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 czekają na Was stoiska z grzańcem, ozdobami świątecznymi, stroikami, dekoracjami, świecami, obrusami, miodami i wieloma innymi wspaniałościami. To jednak nie wszystko! Miasto Cieszyn zaprasza również na jarmarkowe weekendy, podczas których będzie się działo jeszcze więcej!

16-17 marca - WIOSENNY JARMARK RĘKODZIEŁA

16 i 17 marca cieszyński rynek stanie się miejscem, w którym królować będzie rękodzieło! Stoiska z wyjątkowymi wyrobami czekać będą na Was zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. To doskonały pomysł, by znaleźć niespotykany nigdzie indziej prezent dla Waszych bliskich lub kupić niepowtarzalną ozdobę, która ozdobi Wasz dom na święta.

22-24 marca - WIELKANOCNY RYNEK SMAKÓW

Jak święta, to i jedzenie! W ostatni weekend przed Wielkanocą Miasto Cieszyn serdecznie zaprasza na Wielkanocny Rynek Smaków, czyli wielki wiosenny foodtruckowy zawrót głowy. Budki z różnorodnymi potrawami czekać będą na odwiedzających od piątku 22 marca aż do niedzieli 24 marca. To aż trzy dni, by spróbować różnych smaków – tego nie można przegapić!

24 marca to też finał konkursu na wielkanocnego „Murzina” (tradycyjną cieszyńską potrawę wielkanocną; finał w COK „Dom Narodowy” o godz. 15:00) oraz Koncert Pieśni Wielkopostnych Kapeli Fedaków, który odbędzie się w Kościele Marii Magdaleny w Cieszynie (godz. 16:00).

DZIEJE SIĘ W CIESZYNIE! Miasto Cieszyn serdecznie zaprasza na Jarmark Wielkanocny!

Warto wydłużyć sobie ten przyjemny czas oczekiwania na Święta Wielkanocne i odwiedzić nie jeden a kilka Jarmarków Wielkanocnych. Katowice, Chorzów, Tarnowskie Góry i Cieszyn zapraszają do siebie w tym wyjątkowym marcowym okresie!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon