Najpiękniejsze ogrody botaniczne w województwie śląskim. Tu warto wybrać, by odpocząć wśród zieleni

Szukając zielonych oaz na terenie województwa śląskiego warto pamiętać o ogrodach botanicznych. W naszym regionie do wyboru mamy kilka takich obszarów, których teren jest urozmaicony bogatymi siedliskami roślin. Wstęp do (prawie wszystkich) ogrodów jest bezpłatny, a obiekty dbają także o najmłodszych gości, oferując place zabaw i ścieżki edukacyjne.

Przed nami kolejna fala upałów. Jak zapowiedział wstępnie Damian Dąbrowski - meteorolog ze Świętochłowic - temperatury będą stopniowo wzrastać od poniedziałku. Gdzie znaleźć chwilę ukojenia? Właśnie w ogrodach botanicznych! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po najpiękniejszych zielonych ogrodach w naszym województwie.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie-Mokrem

Ogród botaniczny rozpoczął swoją działalność w 1997 roku. Rok wcześniej na jego terenie wykazano zachowane unikatowe elementy środowiska naturalnego. Na terenie 5 km przetrwały rzadko spotykane siedliska przyrodnicze, takie jak: drzewostan leśny Fiołkowej Góry, drzewostan doliny dwóch potoków przepływających przez ten obszar: Promny i Jasienicy. Naturalnie występujące bogactwo przyrodnicze wpłynęło na decyzję o otwarciu w Mikołowie ogrodu botanicznego.

Obiekt w Mikołowie posiada dwa odrębne ogrody - żółty i czerwony. Ogród Żółty, mieszczący się przy ul. Sosnowej w sezonie (od kwietnia do października) otwarty jest w dni powszednie od 7 do 22, a w weekendy i święta od 9 do 22. Natomiast Ogród Czerwony, zlokalizowany przy ul. Grudniowej czynny jest w dni powszednie od 7 do 21, a w weekendy od 9 do 21. Wstęp wolny.

Będąc na miejscu warto zobaczyć zaadaptowaną bazę powojskową, znajdującą się na Sośniej Górze. Nad budynkiem wybudowano 14-metrową wieżę, z której widoczna jest panorama Śląska, a przy dobrej pogodzie - także Beskidów (wstęp na wieżę jest bezpłatny). Oprócz tego goście ogrodu mogą podziwiać 14 kolekcji roślin na terenie 20 hektarów lub przejść się trzema kilometrami ścieżek edukacyjnych.

Śląski Ogród Botaniczny - Ogród Czerwony
ŚOB

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Arboretum to 162 hektary lasu Obora, położonego na wschodnich obrzeżach Raciborza. Powstało ono w 2000 roku z inicjatywy władz miasta Raciborza. Teren ten podlegał zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Dzięki położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą przebiega korytarz ekologiczny, będący szlakiem migracji wielu gatunków z południowych i południowo-wschodnich rejonów Europy, las Obora może poszczycić się dużą różnorodnością gatunkową roślin, grzybów i zwierząt.

Brama Morawska Racibórz
nowyfotoart.pl

W leśnej części Arboretum występują stanowiska 11 gatunków roślin objętych ochroną prawną. Jednym z nich jest cieszynianka wiosenna, której kwiatostan przedstawiono na logo Arboretum. Ukształtowanie terenu lasu wpływa na zróżnicowanie siedlisk i rozwój bogactwa gatunkowego roślin i grzybów. Przechadzając się lasem dostrzeżemy liczne graby, dęby oraz lipy. Na wzniesieniach zwiększa się liczba drzew iglastych.

Na terenie Arboretum, z myślą o najmłodszych stworzono minizoo. Dzieci mogą zobaczyć tam: kilka gatunków ptaków, króliki, świnki morskie, osiołki, kuce oraz daniele. Za minizoo mieści się Zaczarowany Ogród, który można podziwiać z platformy widokowej lub wejść do środka i oglądać go z perspektywy zakamarków labiryntu. Miłośnicy aktywnego trybu życia mogą skorzystać ze ścieżki zdrowia, na której umieszczono 12 stacji ze sprzętem do ćwiczeń.

Wstęp do Arboretum i minizoo jest bezpłatny. Zaczarowany Ogród czynny jest codziennie od godziny 7 aż do zapadnięcia zmierzchu, natomiast minizoo w okresie letnim od 10 do 18, a zimowym od 8 do 16.

Ogród Botaniczny w Mikołowie-Bujakowie

Ogród w Bujakowie, który znajduje się przy ul. ks. Franciszka Górka 58 w Mikołowie, cieszy się rosnącą popularnością. Został założony w 1976 roku przez ks. kan. Jerzego Kempę, ówczesnego proboszcza, który zmarł we wrześniu 2019 roku. Ogród botaniczny obejmuje powierzchnię jednego hektara.

Na terenie obiektu wybudowany został domek duchownych pracujących w parafii, a także klasztor Sióstr Służebniczek. W ogrodzie znajduje się również ołtarz polowy, przy którym odprawiane są msze. Ciekawostką jest fakt, że w ogrodzie botanicznym udzielane są plenerowe śluby.

- Trzy oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przyjmowane były w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Bujakowie - wyjaśnia Renata Szajner-Pieczyrak z Urzędu Stanu Cywilnego w Mikołowie.

Zielony teren jest również miejscem rekreacji - goście w wyznaczonym miejscu mogą urządzić sobie ognisko. Będąc w sanktuarium w Bujakowie warto zwrócić uwagę na sześć lip drobnolistnych, których wiek określa się na 250 do 350 lat oraz różne odmiany rosnących róż. Ogród otwarty jest codziennie od 9 do 21, wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie
Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie

Ogród botaniczny w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny przy ul. Piłsudskiego 60 to teren o powierzchni ponad sześciu hektarów. Ogród porośnięty jest bogatą kolekcją drzew i krzewów - ok. 3500 okazów oraz roślin zielnych wieloletnich. Na jego terenie znajdziemy Kolekcję Narodową Żurawek, rosarium obsadzone różami w 64 odmianach oraz niewielki Ogród Wschodni w klimacie orientalnym. Ogród botaniczny został podzielony na kilka tematycznych stref:

  • botaniczną, tworzącą układ według typu ogrodu francuskiego, gdzie elementem dominującym jest geometria,
  • parkową, z luźnym układem charakterystycznym dla stylu angielskiego, z malowniczym stawem otoczonym wierzbami w części południowo-zachodniej oraz trzema stawami i niewielkim alpinarium,
  • szklarniową, w której rosną rośliny tropikalne, m.in. palmy i kaktusy,
  • rekreacyjną, gdzie pole do popisu na placu zabaw mają dzieci, a na plenerowej siłowni dorośli.
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu został otwarty pod koniec czerwca 1938 r. Wówczas zajmował powierzchnię ok. trzech hektarów. Na skutek działań wojennych połowa zasobu drzewostanu została kompletnie zniszczona, a teren ogrodu zdewastowany. Lata 1947-1960 poświęcone były na odbudowanie i powiększenie ogrodu. W 2006 r. Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu uzyskał od Ministerstwa Środowiska status ogrodu botanicznego oraz placówki naukowo-badawczej.

Ogród czynny jest codziennie w godzinach 10-18. Wstęp to symboliczna kwota w wysokości 2 zł za bilet normalny oraz 1 zł za ulgowy.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie przy ul. Jana Zejera jest jednym z najmłodszych w Polsce. W 2009 roku gmina Radzionków i Śląski Ogród Botaniczny podpisały porozumienie o utworzeniu ogrodu botanicznego na terenie Księżej Góry. Na ten cel przeznaczono 16 hektarów terenu, który obejmował nieczynne już kamieniołomy, murawy, nieużytki, pola uprawne oraz zbiorniki wodne.

W roku 2010 utworzono pierwszą kolekcję - muraw ciepłolubnych. W roku 2012 przeprowadzono działania mające na celu przygotowanie infrastruktury pod łąki. Ciekawostką jest fakt, iż w 2013 roku przeniesiono je na teren lotniska w Pyrzowicach w ramach kompensacji przyrodniczej. Wówczas rozpoczęto prace związane z tworzeniem pozostałych kolekcji: dendrologicznej, sadowniczej, roślin ozdobnych oraz łąk, a także budową dróg, ścieżek spacerowych, oświetlenia oraz ogrodzenia ogrodu. Prace te zostały zakończone ostatecznie w listopadzie 2014 roku, a w maju 2015 odbyło się uroczyste otwarcie. Ogród otwarty jest codziennie od godziny 9 do 21. Wstęp jest bezpłatny.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Może Cię zainteresować:

Nie tylko Śląski Ogród Zoologiczny, nie tylko zwiedzanie. Kreatywne warsztaty, ciekawe zajęcia, a nawet terapia. Zobaczcie, gdzie można pojechać z dziećmi

Autor: Tomasz Stankiewicz

24/06/2022

Stawiki w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Upalny weekend najlepiej spędzić nad wodą. Gdzie w regionie znajdziemy najlepsze miejsca do wypoczynku?

Autor: Paulina Gałbas

24/06/2022

Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze

Może Cię zainteresować:

Za gorąco? Na szczęście jesteśmy na Śląsku i w Zagłębiu. Tu podziemi, gdzie można się schłodzić, jest sporo

Autor: Katarzyna Pachelska

19/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon