Umowa z ostatnim najemcą Austerii w Sławkowie rozwiązana została prawie dwa lata temu. Spowodowała to pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w prowadzeniu działalności gastronomicznej. Miasto pomagało na ile mogło stosując różne ulgi, ale najemca nie był w stanie utrzymać działalności. Od tego czasu urzędnicy ze Sławkowa próbują ponownie wynająć zabytkową karczmę.
- Niestety, najpierw ograniczenia pandemiczne, a obecnie kryzys energetyczny i niepewność gospodarcza stanowią poważną barierę dla potencjalnych najemców, mimo bardzo atrakcyjnych warunków finansowych – podkreśla Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sławków.
Czynsz za Austerię obniżono już o ponad 50 procent
Z każdym kolejnym przetargiem na dzierżawę Austerii miasto obniża cenę wywoławczą miesięcznego czynszu. W sierpniu 2021 roku było to 13,35 zł za m2, a w przetargu ogłoszonym 20 września 2022 r. to już tylko 5,94 zł. Termin składania ofert mija w środę, 5 października 2022 r.
Do wysokości czynszy najmu trzeba doliczyć 23% VAT, i nie obejmuje on m.in.: ogrzewania, energii elektrycznej, wody i ścieków oraz innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Austeria składa się z trzech pomieszczeń restauracyjnych, zaplecza oraz tzw. wozowni o łącznej powierzchni 381 m2.
Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana
Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana – tak brzmiała oficjalna nazwa karczmy używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.
- Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe - czytamy na miejskiej stronie.
Historia karczmarstwa w Sławkowie sięga początków XIII wieku. W kronice Jana Długosza można przeczytać, że 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech karczm funkcjonujący w Sławkowie: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda.
- Jakkolwiek budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi najprawdopodobniej z roku 1781, to jednak przyjąć należy za pewnik, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, chociaż zawsze usytuowany w tym samym pryncypialnym miejscu przy gościńcu śląskim, którego częścią była główna arteria wiodąca przez Rynek – podkreślają w Sławkowie.
Austeria – jak dodaje Krzysztof Kozieł - zawsze była i jest własnością miasta, nadzorowaną i zarządzaną przez władze miasta, oddawaną każdorazowo w dzierżawę.