Najstarszy katowicki park, Park Kościuszki, ciągle jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta

Oaza zieleni kilkanaście kroków od śródmieścia Katowic. Park Kościuszki (wcześniej Südpark) jest miejscem wytchnienia dla katowickich mieszczan od 136 lat. Można tu spacerować w cieniu starych drzew, ale też jeździć na rowerze, zadumać się spoglądając na wieżę spadochronową albo posłuchać koncertu promenadowego. Park Kościuszki jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków stolicy woj. śląskiego.

fot Radosław Kaźmierczak
Najstarszy katowicki park park kosciuszki ciagle jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkancow miasta

Początki założenia parkowego w okolicach Wzgórza Beaty sięgają roku 1888, wówczas powstał tam park miejski na terenie 6 ha podmiejskiego lasku. Rok później zaczęto go przekształcać w Park Południowy (Südpark), dzięki czemu kolejne tereny zielone zostały uporządkowane.

Park Kościuszki na najwyższym wzniesieniu położonym blisko centrum Katowic

Stylistycznie nawiązuje do krajobrazowych ogrodów angielskich, gdzie elementy małej architektury i zieleni urządzonej harmonijnie współgrają ze swobodnie rosnącą roślinnością.

Po włączeniu Katowic do Polski w roku 1922 Südpark przemianowano na Park Kościuszki. W początkach istnienia Parku Południowego na szczycie wzgórza wznosiła się kamienna 20-metrowa Wieża Bismarcka. Dziś w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś stała, znajduje się zabytkowy, przeniesiony przed II wojną światową z Syryni drewniany kościółek św. Michała z XV wieku. Pod nim zaś i pod częścią parku ciągną się tajemnicze podziemia. Część z nich to porzucone i zapomniane chodniki kopalni "Beata", część zaś powstała podczas wojny w niewyjaśnionym do dziś celu (prawdopodobnie miał tam powstać wielki schron przeciwlotniczy, wykorzystujący też pokopalniane ganki).

W Parku Kościuszki znajduje się wspominane już przez nas Wzgórze Beaty, czyli najwyższe wzniesienie położone blisko centrum Katowic, które ma wysokość 334,5 m, a przez jego szczyt przebiega dział wodny między Odrą a Wisłą. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w parku jest Wieża Spadochronowa. Została ona wzniesiona w 1937 r. jako 50-metrowy obiekt, ale w czasie II wojny zburzyli ją Niemcy. W latach 50. została odbudowana, ale niższa o 15 m od oryginalnej. To jedyna istniejąca obecnie wieża spadochronowa w Polsce.

najstarszy-katowicki-park-park-kosciuszki-ciagle-jest-ulubionym-miejscem-wypoczynku-mieszkancow-miasta
fot. Radosław Kazimierczak

Dorodne stare drzewa i kolorowe klomby

Park Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc rekreacji katowiczan, to prawdziwa oaza zieleni w sercu tętniącego życiem miasta. Dziś Park zajmuje powierzchnię 72 hektarów między ulicami Kościuszki, Mikołowską i al. Górnośląską. Można do niego wygodnie i ekologicznie dojechać tramwajem, który wzdłuż parku ma aż trzy przystanki.

Jego urok przejawia się w różnorodności. Znajdziemy tu zarówno na wpół dzikie zacienione trasy wśród starych dorodnych drzew, jak i asfaltowe szerokie aleje obsadzone różami i innymi kwiatami. Wiosną pięknie kwitną tu rododendrony i azalie, a oczy spacerujących cieszą zadbane klomby – niektóre nawet pokaźnych rozmiarów!

Wśród drzew wyróżniają się sosny i brzozy, stanowiące pierwotny drzewostan parku. Do tych dwóch gatunków dołączyły później już mniej liczne buki, lipy drobnolistne, klony pospolite, jawory czy pyszniące się kwiatami wiśnie piłkowate z Chin albo laurowiśnie. Specjaliści wyliczają skrupulatnie, że w Parku Kościuszki rośnie w sumie ponad 90 gatunków i odmian drzew oraz krzewów.

najstarszy-katowicki-park-park-kosciuszki-ciagle-jest-ulubionym-miejscem-wypoczynku-mieszkancow-miasta
fot. Radosław Kazimierczak

Dwa place zabaw, tor saneczkowy, tor do petanque i koncerty promenadowe

Ale Park Kościuszki to też jeden z najlepiej zagospodarowanych parków pod względem infrastruktury. Są tu dwa place zabaw, w tym wielki naturalny plac zabaw, w którym atrakcje są zbudowane z drewna. Tu nie ma męczącego oczy plastiku. Mało tego – to plac zabaw z plenerową galerią sztuki współczesnej, bo wśród „urządzeń” stoją mniej lub bardziej abstrakcyjne rzeźby. Takiego miejsca zabawy dla najmłodszych nie ma nigdzie indziej. A przy okazji panuje tu przyjemny cień, co rodzice doceniają zwłaszcza w lecie.

Dzieci mają frajdę w Parku Kościuszki też w zimie, bo działa tu tor saneczkowy. Gdzie się znajduje? Podążajcie w górę Wzgórza Beaty za wesołymi okrzykami i piskami.

Ceniący bardziej spokojne rozrywki mogą skorzystać z toru do gry w boule (zwanej też petanque) albo wysłuchać koncertu promenadowego w amfiteatrze. Cykl Koncertów Promenadowych to stały element wakacji w Parku Kościuszki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon