Naukowcy z Politechniki Śląskiej pomogą niepełnosprawnym ruszyć w Beskidy

Na Politechnice Śląskiej powstaje specjalistyczny wózek, które umożliwi osobom niepełnosprawnym poruszanie się nim w górach. Projekt zakłada także stworzenie oprogramowanie, które będzie wyznaczać dostępne dla takich osób trasy w Beskidach.

mat. pras. Politechniki Śląskiej
Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR

W przedsięwzięcie zaangażowana jest nie tylko Politechnika Śląska, ale również Beskidzka Grupa GOPR i Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier. Wszystkie te podmioty podpisały w tym tygodniu umowę o współpracy dotyczącej działalności naukowo-badawczej, kształcenia i doskonalenia kadr, a także realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Projekt, który umożliwić ma korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami może objąć wiele wydziałów gliwickiej uczelni

- W projekcie mamy technologie informatyczne, technologie związane z pojazdami, a także różnego rodzaju aplikacje systemowe. To także współpraca z zespołami badawczymi i ze studentami z kół naukowych, w których działa wielu pasjonatów - podkreśla rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Jak informuje uczelnia projekt specjalnego wózka umożliwiającego korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami powstaje na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. Jego dziekan, dr hab. inż. Piotr Folęga podkreśla, że w ramach przedsięwzięcia tworzone jest także oprogramowanie, które umożliwi poruszanie się takim wózkiem na szlakach.

- W tej chwili realizujemy prace koncepcyjne i testowe. Poznajemy potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, aby wózek spełniał ich oczekiwania. Bardzo ważna jest też kwestia informatyczna. Chcemy, by wózki dostępne były w systemie wypożyczalni, natomiast osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich korzystać bez asysty i za pomocą aplikacji czy komunikatów głosowych przemierzać szlaki w Beskidach – wyjaśnia Piotr Folęga.

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR i Fundacją Pogranicze Bez Barier przewiduje także realizację szkoleń, m.in. ratowników górskich z zakresu obsługi dronów.

– Każda dziedzina, w której się poruszamy, również ta związana z ratownictwem, ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które wykorzystywane są w ratownictwie jak np. drony. Dlatego chcielibyśmy współdziałać w tym zakresie z naukowcami Politechniki Śląskiej – mówi Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR.

Dzięki umowie, Politechnika Śląska będzie mogła współpracować z powstającym w Bielsku Białej Śląskim Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Bogumił Kanik, prezes zarządu Fundacji Pogranicze Bez Barier liczy na wspólne badania i szkolenia.

- Moglibyśmy testować różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie – stwierdza.

Małgorzata Włodarczyk-Biegun

Może Cię zainteresować:

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Politechniki Śląskiej, laureatka Nagrody Naukowej „Polityki”: Nie mam presji na karierę naukową. Chcę realnie pomagać ludziom

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Pralka

Może Cię zainteresować:

Ciche pralki i autobusy? Politechnika Śląska na czele międzynarodowego projektu

Autor: Patryk Osadnik

28/04/2022

Alfa Romeo Diva

Może Cię zainteresować:

Supersamochody, auta rajdowe, cywilne... Oto projekty, które stworzyli śląscy styliści dla czołowych europejskich marek

Autor: Grzegorz Lisiecki

17/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon