-
Skarby
prehistorycznego
świata – skamieniałości:
zajęcia dla uczniów
szkół podstawowych klas 7-8 i uczniów szkół średnich.
O kluczowych momentach w historii życia na Ziemi, ustalanie wieku skał, czy powstawaniu różnych rodzajów skamieniałości opowiadać będzie dr Zuzanna Wawrzyniak, geolożka, pracowniczka Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zajęcia odbywać się będą w poniedziałek (8 stycznia) między godz. 9 a 13 w Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu (ul. Będzińska 60). Wymagane są zapisy. Limit 25 osób.
- Geodezyjny
świat nowych technologii
Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół średnich oraz podstawowych. Będą mogli oni poczuć się jak operator drona, a także zobaczyć świat widziany z jego perspektywy.
Odbywające się na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej we wtorek (9 stycznia) warsztaty poprowadzi dr inż. Aleksandra Mierzejowska. Przewidziano w sumie cztery grupy rozpoczynające zajęcia o godz. 9, 10, 11 i 12. Wymagane zapisy. Limit 20 osób.
- Geocaching
– treasure hunting game…
– terenowa gra dla poszukiwaczy skarbów Ziemi i nie tylko. Odbędzie się ona we wtorek (9 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, a poprowadzi ją Paweł Woźniak, pracownik Górnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu. Wydarzenie jest adresowane dla uczniów szkół średnich. Wstęp wolny. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
- Skarby
w dłoni – warsztaty z rozpoznawania minerałów i skał
Odbywające się w środę (10 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wydarzenie przeznaczone jest dla uczniów szkół średnich i podstawowych. Poprowadzą je dr hab. Joanna Komorek i dr inż. Ewa Strzałkowska. Przewidziano cztery grupy rozpoczynające swoje zajęcia o godz. 9, 10, 11 i 12. Wymagane zapisy. Limit 12 osób.
- Skarby
i podróbki –
warsztaty gemmologiczne
Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się jak odróżnić naturalne kamienie jubilerskie od syntetycznych i ich imitacji. Odbywające się w środę (10 stycznia) w Instytucie Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul Będzińska 60, pok. 1223) zajęcia poprowadzi dr Dorota Środek Przewidziano cztery grupy rozpoczynające zajęcia o godz. 9.00, 10.15, 11.30 i 12.45. Wymagane zapisy. Limit 15 osób.
- Zdrowie
jako skarb. Jak zadbać o zdrowie – swój największy skarb
Odbywające się w środę (10 stycznia) w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności w Katowicach, (ul. Mikołowska 44) poprowadzi prof. dr hab. n. med. Jan Duława – specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i angiologii. Jest on kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach. Wstęp wolny.
- Warsztaty
„Inwestycje alternatywne na przykładzie rynku metali szlachetnych,
analiza i metody prognozowania kursów”
Podczas odbywających się w środę (10 stycznia) zajęć można się będzie zapoznać z możliwościami inwestowania na rynku surowców i metali szlachetnych, dowiedzieć o ryzyku towarzyszącym tego typu inwestycjom, a także teoretycznie i praktycznie poznać tajniki analizy technicznej. Warsztaty odbywać się będą od godz. 11.40 do 13.20 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (ul. Bogucicka 5, sala 6/16 CNTI). Poprowadzą je dr inż. Krzysztof Podgórski oraz mgr Mateusz Muszyński. Wymagane zapisy. Limit 30 osób.
- Maszyny
i roboty odkrywają skarby… Pokazy działania maszyn górniczych
oraz robotów
Zaprezentowane zostaną maszyny górnicze stosowane aktualnie w kopalniach podziemnych, a także zdalnie sterowane roboty eksplorujące miejsca trudno dostępne. Będzie można dowiedzieć jak pracują maszyny górnicze i wcielić się w rolę ich operatora. Uczestnicy odbywającego się w czwartek (11 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wydarzenia będą mogli ponadto spróbować swoich sił w poszukiwaniu i pozyskiwaniu minerałów w warunkach kosmicznych. Zajęcia odbywać się będą o godz. 10, 11 i 12, a poprowadzą je dr hab. inż. Piotr Cheluszka i mgr inż. Grzegorz Głuszek.
- Ile
jest złota w Twoim smartfonie? – najcenniejsze i najdroższe
metale
–
prezentacja rud metali wykorzystywanych w nowych technologiach
Odbywające się w piątek, 12 stycznia wydarzenie poprowadzą dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska oraz dr inż. Jacek Nowak – pracownicy Katedry Geologii Stosowanej na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Zaprezentują minerały stanowiące źródła pierwiastków niezbędnych do prawidłowego działania smartfonu. Początek wydarzenia o godz. 16 na wspomnianym powyżej wydziale. Wstęp wolny.
- Giełda
skarbów Ziemi i nie tylko
W sobotę i niedzielę (13 – 14 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej odbędzie się giełda minerałów, skał i skamieniałości wraz z kiermaszem biżuterii. Swoje zbiory zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców, wśród nich grupa poszukiwaczy minerałów i skamieniałości, którzy na swoich stoiskach posiadają okazy pochodzące z Polski oraz różnych stron świata, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty. Pojawi się też stoiska edukacyjne Juraparku w Krasiejowie i Państwowego Instytutu Geologicznego, odbędą się także otwarte warsztaty rękodzieła.
Przed nami kolejny tydzień pełen atrakcji w ramach cyklu 50 Tygodni w Mieście Nauki. Stanowi on część obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Hasłem przewodnim kolejnego tygodnia w tym cyklu są skarby. A żebyście sami nie musieli tracić czasu na szukanie największych atrakcji programu, to wybraliśmy je dla was. Oto nasza subiektywna dziesiątka.