Znachor Netflix

Netflix robi nowego "Znachora". Aż się prosi: "Jo ci dom Znachora! Jo ci dom Znachora!". Głosem Franka Pieczki

Netflix pokazał pierwsze zdjęcia z planu nowego "Znachora" i... wszyscy przypomnieli sobie, jak kochają Jerzego Bińczyckiego w roli profesora Wilczura. Z całą pewnością będzie to najbardziej wyczekiwana polska premiera tego roku, nawet jeśli większość z nas nie wie, po co właściwie kręcą ten film jeszcze raz. Z tej okazji: cudna anegdota związana ze "Znachorem" i Franciszkiem Pieczką, którego żegnaliśmy w ubiegłym roku.

W wyobraźni polskich widzów "Znachor" to rok 1981, to Jerzy Bińczycki, Anna Dymna i Piotr Fronczewski ze swoim: "Proszę państwa, Wysoki Sądzie, to jest profesor Rafał Wilczur". Ale powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza po raz pierwszy została przeniesiona na ekran jeszcze przed wojną i w tej historii właśnie pojawia się mały Franek Pieczka.

Wilczur przedwojenny

Wielki aktor z naszego Godowa od dziecka był zafascynowany kinem. Dokładnie odwrotny pogląd sytuacji miał w domu Pieczków ojciec pana Franciszka. "Nie chciał, żebym do kina chodził. Mówił, że to świństwo, deprawacja i bezbożność" - wspominał. Gdy później Pieczka chodził oglądać filmy do kina w Wodzisławiu, tata nieprzejednany złorzeczył pod nosem: „Pierona, żeby tam bomba jaka rypła, żeby to bezbożnictwo rozwaliła!”.

Tu drobny szczegół, żeby zrozumieć jak to bywa z ojcami. Pieczka senior za młodu sam grywał w amatorskim teatrze. Życie jednak nauczyło go, że aktor to "Hungerkünstler" - głodujący artysta. Dlatego tak zachęcał Franka, żeby jak wszyscy Pieczkowie chycił się roboty na grubie.
Franciszek Pieczka już jako aktor, w "Paciorkach jednego różańca".
Franciszek Pieczka już jako aktor, w "Paciorkach jednego różańca".

Wracając do "Znachora". Mówimy o filmie z "1937", który był kasowym przebojem polskiego przedwojennego kina. Do tego stopnia, że przed wrześniem 1939, dokręcono jeszcze - dziś powielibyśmy - dwa sequele: "Profesor Wilczur" i "Testament profesora Wilczura" (dziś zaginiony). W roli Wilczura alias Antoniego Kosiby: legendarny Kazimierz Junosza-Stępowski.

- Gdy w 1938 roku Polacy wkroczyli na Zaolzie, pomaszerowałem z Godowa do czeskich Petrovic, żeby zobaczyć „Znachora”. Junosza-Stępowski był w tej roli nieprawdopodobny! Ze starszymi kolegami zasuwaliśmy do kina z kilkanaście kilometrów na piechotę - opowiadał Pieczka.

10-letni wówczas Franek wraca do domu. Ojciec czeka z pasem. Przedwojenne śląskie wychowanie.

- Lał mnie pasem po gołym tyłku i krzyczał: „Jo ci dom Znachora! Jo ci dom Znachora!”. Gdy już zostałem aktorem, żartowałem z ojcem: „Widzisz, jak to bicie pasem mi było potrzebne” - wspominał Pieczka.

Premiera w połowie roku

Nie ma co streszczać "Znachora", ale dla niewtajemniczonych... Oto, co o nowej produkcji pisze Netflix: "Szanowany chirurg profesor Rafał Wilczur traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i biedny, spotyka swoją córkę. Na podstawie kultowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza". W roli tytułowej Leszek Lichota. W roli jego córki Maria Kowalska. A ponadto, m.in.: Anna Szymańczyk.Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski. Premiera w połowie 2023 roku.

Kadr z nowego "Znachora" Netflixa.
Kadr z nowego "Znachora" Netflixa.

Zanim widzowie zgodnie stwierdzą, że film Jerzego Hoffmana z Bińczyckim jest jednak niedościgniony, być może wersja Netflixowa zauroczy kogoś tak, jak wersja przedwojenna zauroczyła Franciszka Pieczkę. Reżyserem nowego "Znachora" jest w końcu absolwent katowickiej filmówki: Michał Gazda.

Franciszek Pieczka nie żyje

Może Cię zainteresować:

"Zawsze będę Ślązakiem" - mówił Franciszek Pieczka. Został aktorem, choć ojciec zlał go kiedyś za wizytę w kinie

Autor: Marcin Zasada

24/09/2022

Słonce wschodzi raz na dzień

Może Cię zainteresować:

Łukaszewicz wspomina Pieczkę: To był niezwykle skromny człowiek. Miał w sobie przychylność i ciepło

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2022

Requiem

Może Cię zainteresować:

Filmy z Franciszkiem Pieczką można oglądać za darmo na platformie streamingowej 35mm.online

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon