Senator Marek Plura zmarł w sobotę, 21 stycznia. Ostatnie dni życia spędził w szpitalu z powodu powikłań po grypie. Znany był ze swojego zaangażowania w sprawy osób z niepełnosprawnościami. Sam był jedną z nich. Zmagał się z rzadkim zanikiem mięśni. Jeździł na wózku. Przez lata domagał się także uznania języka śląskiego za regionalny. Był autorem kilku projektów ustaw w tej sprawie.
Nie będzie wyborów uzupełniających
Po śmierci Marka Plury pojawił się wakat w Senacie RP. Zazwyczaj w takim przypadku organizowane są wybory uzupełniające, ale nie tym razem.
Prawo wyborcze mówi, że "wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie trzech miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów".
Prezydent Andrzej Duda musi najpóźniej zarządzić wybory do Sejmu i Senatu RP 14 sierpnia, czyli na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji. To oznacza, że wybory uzupełniające musiałyby odbyć się do 14 lutego. W tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić związanych z tym procedur, co w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził Sylwester Marciniak - szef Państwowej Komisji Wyborczej.
Kiedy wybory do Sejmu i Senatu RP?
Wybory do Sejmu i Senatu RP muszą odbyć się w dzień wolny do pracy w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat mijającej kadencji. Zwyczajowo organizuje się je w niedzielę. W związku z tym w grę wchodzą cztery terminy:
- 15 października 2023,
- 22 października 2023,
- 29 października 2023,
- 5 listopada 2023.
Może Cię zainteresować: