Punktem wyjścia dla fikcyjnej historii opowiadanej w „Angelusie” jest historia prawdziwa: dzieje zdumiewającego i niezwykłego fenomenu, jakim była janowska gmina okultystyczna (późniejsza Grupa Janowska, pod oficjalną nazwą Koło Malarzy Nieprofesjonalnych) założona przez Teofila Ociepkę w latach 30. XX wieku i złożona z grupy różokrzyżowców-górników poszukujących kamienia filozoficznego.
„Już się ze Saturna moce sposobiom i dupnom!”
Chociaż akcja filmu rozpoczyna się w roku 1953, poprzedzają ją sceny retrospektywne z roku 1937, kiedy to w gronie uczniów umiera Mistrz. Na łożu śmierci namaszcza swego następcę Teofila i przekazuje – oprócz tajemnych ksiąg i znaków – potrójne proroctwo: wybuch wielkiej wojny, inwazję świata astralnego i rządy jego demonów oraz zniszczenie ludzkości przez promień Saturna, kiedy ta ostatecznie sprzeniewierzy się prawu moralnemu i boskiemu.
Wybuch II wojny światowej i późniejszy Stalinizm, członkowie gminy odczytują jako wypełnienie się dwóch proroctw. W obawie przed trzecim i ostatnim apokaliptycznym proroctwem, przystępują do działań mających na celu ocalenie ziemi poprzez złożenie ofiary – niewinnego młodzieńca. Ma on ściągnąć na siebie promień z Saturna i ocalić ludzkość. Film przedstawia ich przygotowania do tej misji oraz liczne perypetie i komiczne sytuacje wynikające z ich działań.
„Angelus” to perełka śląskiego kina
„Angelus” Lecha Majewskiego, który miał swoją premierę w 2001 roku, to prawdziwa perełka śląskiego kina pełen symboli, tajemnic i absurdalnego humoru. W Muzeum Historii Katowic przekonują, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie, niezależnie od tego, czy zna go na pamięć, czy dopiero odkrywa.
- Dla Ślązaków „Angelus” to więcej niż film – to legenda, która wplotła się w codzienny język, zostawiając po sobie niezapomniane powiedzonka, jak słynne: „Nie godej do mie chopie!”. Jeśli już go kochasz, na pewno chętnie obejrzysz go jeszcze raz. A jeśli nie miałeś okazji – najwyższy czas nadrobić zaległości, bo ludzi można podzielić na tych, którzy kochają „Angelusa”, i tych, którzy jeszcze go nie znają – podkreślają w katowickim muzeum.
Wspólne oglądanie „Angelusa” zaplanowano na 24 kwietnia 2025 r., o godz. 18.00 w Oddziale Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, przy ul. M. Kopernika 11 w Katowicach. Liczba miejsc jest ograniczona, więc konieczne są zapisy (nr tel.: 32 745 17 28, adres email: ptf@mhk.katowice.pl).