Nie jedno, a kilka rozproszonych Centrów Nauki w Katowicach. Trwają rozmowy z uczelniami

Pomysł budowy dużego Centrum Nauki w Katowicach upadł, ale nie wszystko stracone. Pojawił się pomysł, aby stworzyć sieć mniejszych, rozproszonych... Centrów Nauki. - Każda jednostka prezentowałaby najciekawsze, najbardziej nowatorskie i interesujące osiągnięcia własnych badaczy - wyjaśnia prof. Tomasz Pietrzykowski.

Krystian Maj (KPRM)
Podpisanie listu intencyjnego ws Centrum Nauki w Katowicach 3

Pomysł na budowę Centrum Nauki w Katowicach zrodził się ponad dziesięć lat temu. Zaangażowany w tę inicjatywę był m.in. Marcin Krupa, wówczas jeszcze jako wiceprezydent miasta. Kilka lat później stworzenie ośrodka naukowego z prawdziwego zdarzenia stało się jednym z punktów jego programu wyborczego.

Realizacja tego projektu od samego początku była uzależniona od uzyskania zewnętrznego dofinansowania. Nic w tym dziwnego, ponieważ szacunki dotyczące kosztów wahały się od 200 do 325 mln złotych.

Złudną nadzieję na wybudowanie Centrum Nauki w Katowicach dała wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, który wraz z prezydentem Marcinem Krupą - tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku - podpisał list intencyjny w tej sprawie.

Centrum miałoby powstać w Hali Parkowej przy ul. Kościuszki. Rozpoczęto przygotowania do konkursu, sporządzono identyfikację wizualną i... pomysł zamrożono z powodu braku możliwości uzyskania odpowiednio wysokiego dofinansowania. Wydano w tym czasie ponad 267 tys. złotych.

HUB Gamingowo-Technologiczny

Może Cię zainteresować:

HUB Gamingowo-Technologiczny w Katowicach. Inwestycja zmieni Nikiszowiec. „Powinna tu dotrzeć Kolej Metropolitalna”

Autor: Patryk Osadnik

08/03/2022

Nie jedno, a kilka rozproszonych Centrów Nauki

Projekt budowy jednego dużego Centrum Nauki w Katowicach upadł, ale - jak ustaliliśmy - pojawił się nowy, który zakłada stworzenie kilku rozproszonych Centrów Nauki w mieście.

- Prezydent Marcin Krupa prowadzi rozmowy w tym temacie ze środowiskiem akademickim. Chodzi o realizację przedsięwzięcia bliżej ludzi. Formuła rozproszenia Centrum Nauki to możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców - wyjaśnia Ewa Lipka, rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice.

Powrót do pomysłu budowy ośrodka to efekt otrzymania przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

- Mamy ogromny potencjał i szansę, aby go wykorzystać w okolicznościach, które dostrzeże cała Europa. Otrzymany tytuł może być szansą na zintensyfikowanie działań w obszarze Centrum Nauki w Katowicach w nowej formie - dodaje Ewa Lipka.

Mimo to samorząd podkreśla, że realizacja tego projektu nadal jest uzależniona od uzyskania funduszy zewnętrznych.

Strefa Nauki z osią wzdłuż Rawy

W nowej formule filie Centrum Nauki w Katowicach miałyby powstać w rejonach funkcjonujących szkół wyższych, tworząc sieć, którą roboczo można nazwać Strefą Nauki. Jej główną oś stanowiłaby Rawa, wzdłuż której położone są dwie duże uczelnie - Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Ekonomiczny.

- Każda jednostka prezentowałaby najciekawsze, najbardziej nowatorskie i interesujące osiągnięcia własnych badaczy. Narratorami - oczywiście w formie multimedialnej - byliby naukowcy, którzy na co dzień zajmują się poszczególnymi zagadnieniami. Dzięki temu moglibyśmy pokazać, że fantastyczne rzeczy dzieją się nie tylko w NASA, ale również w województwie śląskim - wyjaśnia prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Jakie jeszcze argumenty w jego ocenie przemawiają za rozproszonym Centrum Nauki? Po pierwsze, ograniczenie kosztów związanych z przygotowaniem i utrzymaniem infrastruktury. Po drugie, możliwość większej swobody zmian ekspozycyjnych.

- Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń, w której nauka przeplata się z codziennością. Nie chcemy kolejnego miejsca, w którym człowiek zatapia się na cały dzień i po wyjściu wraca do innej rzeczywistości - tłumaczy prof. Tomasz Pietrzykowski. - To w mojej ocenie całkowicie nowatorskie spojrzenie. Chcielibyśmy zrobić krok do przodu w myśleniu o tym, jak nauka powinna wpływać na społeczeństwo - dodaje.

Projekt rozproszonego Centrum Nauki, o ile wszystkie rozmowy powiodą się pomyślnie, powinien być gotowy do 2024 roku, kiedy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon