Choć w niedzielnych wyborach to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów, to nie ma zdolności koalicyjnych i do przejęcia władzy w Polsce szykuje się dzisiejsza opozycja. Wszystko wskazuje na to, że przyszły rząd tworzyć będą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.
„Nie tylko ślonsko godka, ale i ślonsko nacyja”
Michał Gramatyka, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi w okręgu katowickim, mówił w Radiu Piekary o uznaniu śląskiego za język regionalny, co deklarowali w kampanii wyborczej przedstawiciele (jeszcze) opozycji. Dodał, że trzeba pójść krok dalej – uznać Ślązaków za mniejszość etniczną.
- Mam nadzieję, że nie tylko ślonsko godka, ale i ślonsko nacyja, że i to będzie miało jakieś jutro, jakąś przyszłość, że tutaj też będziemy zgodni – stwierdził Michał Gramatyka.
Politycy poprą uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną?
Uznanie śląskiego za język regionalny to jeden ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów, które przedstawił w kampanii wyborczej Donald Tusk. Lider Koalicji Obywatelskiej pozytywnie odniósł się także do postulatu uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Projekt ustawy w tej sprawie złożył z kolei Maciej Kopiec - poseł Nowej Lewicy, teraz wybrany do Senatu z okręgu katowickiego.
- Szymon Hołownia też się wypowiadał jednoznacznie. Jako pochodzący z Białegostoku wie jakim atutem jest różnorodność etniczna i jakie z tego mogą płynąć korzyści (…) Jeżeli deklarujemy to w spisie, to dlaczego mamy tego nie uznać – zaznaczył Gramatyka.
Wśród najważniejszych wyzwań dla posłów ze Śląska w nowej kadencji parlamentu Michał Gramatyka wymienił także wszelkie działania, które uruchomią środki z Krajowego Planu Odbudowy. - Te pieniądze dla województwa śląskiego są fundamentalne. Dla samorządu województwa śląskiego, przyszłego wojewody śląskiego, miast, miasteczek, gmin i powiatów wiejskich te środki są kluczowe. Środki, które definiują transformację energetyczną, pozwolą zmienić oblicze tego regionu jeszcze bardziej, niż w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat - zaznaczył.