W porównaniu do marca 2024 r. liczba zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cudzoziemców wzrosła zarówno w skali całej Polski (o blisko 22 tys. do poziomu 1,16 mln), jak też województwa śląskiego (o niespełna 2,5 tys. do poziomu ponad 101,3 tys.). Dla porównania, jeszcze dwa lata temu legalnie pracujących na terenie województwa śląskiego cudzoziemców było 86 tysięcy, pod koniec roku 2022 - już ponad 90 tysięcy, a z końcem zeszłego roku ich liczba przekroczyła 99 tysięcy.
Najwięcej w Polsce i w woj. śląskim pracuje Ukraińców
Tradycyjnie już zestawienie pracujących w naszym regionie cudzoziemców otwierają Ukraińcy, których oficjalnie jest zatrudnionych blisko 76 tys. Na kolejnych miejscach w stawce, choć daleko z tyłu, są Białorusini (5,2 tys.) i Gruzini (3,3 tys.). Jak podaje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim spora grupę wśród legalnie pracujących u nas cudzoziemców stanowią obywatele Mołdawii (1357 osób), czy Indii (1328), ale do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych krajów jak Meksyk, Jordania, Madagaskar czy Kamerun.
- Liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce i w naszym województwie może być inna niż ta podawana w statystykach ZUS, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, np. na umowę o pracę, zlecenie. W danych tych nie są uwzględnieni zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – zastrzega Beata Kopczyńska.
Cudzoziemcy nie tylko pracują w polskich firmach, ale też zakładają własne. W całym kraju ZUS doliczył się na koniec czerwca niemal 63,5 tys. biznesów prowadzonych przez obywateli innych krajów. W woj. śląskim działalność gospodarczą prowadzi ponad 3,8 tys. obcokrajowców. Najwięcej z Ukrainy. Ze statystyk ZUS wynika, że najwięcej firm założonych przez cudzoziemców zgłoszono w oddziałach ZUS w Chorzowie i w Rybniku.
Może Cię zainteresować: