Nie ufaj znajomym z Facebooka, który proszą o BLIK. 40 tys. kont przejętych przez grupę oszustów

Grupa oszustów zaledwie w ciągu pół roku przejęła 40 tys. kont na Facebooku, z których rozsyłała do "znajomych" prośby o udostępnienie kodu BLIK. - Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy wpadł w tarapaty finansowe, przekazywali swoje pieniądze - wyjaśnia asp. szt. Barbara Poznańska. Mundurowi dotarli do około stu pokrzywdzonych, a wciąż szukają kolejnych. Zatrzymano 12 osób.

GOV
Blik

Śledczy zwalczający przestępstwa gospodarze z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w październiku 2022 roku wpadli na trop grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy metodą na BLIK-a.

- Schemat działania oszustów wyglądał zawsze tak samo. Najpierw włamywali się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikatory rozsyłali wiadomości do osób z listy znajomych. Prosili w nich o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy wpadł w tarapaty finansowe, przekazywali swoje pieniądze, generując w banku kod bankowy, bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy prosili - wyjaśnia asp. szt. Barbara Poznańska z KMP w Częstochowie.

- Po pozyskaniu kodu do płatności internetowej, był on następnie przekazywany osobom umiejscowionym najniżej w hierarchii grupy przestępczej, celem dokonania wypłaty środków z bankomatów zlokalizowanych na terytorium kraju - zdradza prok. Agnieszka Wichary z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

W ten sposób unikano dokonywania wypłat w tych samych miejscowościach dłużej niż przez kilka godzin. Sprawcy korzystali też ze specjalistycznego oprogramowania, które zapewniało im anonimowość i utrudniało rozpoznanie.

Śledczy szukają osób, które straciły pieniądze

Mundurowi dotarli do około 100 pokrzywdzonych z całej Polski, ale to nie koniec.

- W toku śledztwa ustalono, że szereg osób pokrzywdzonych działalnością zorganizowanej grupy przestępczej nie poinformowało o tym fakcie organów ścigania - informuje prok. Agnieszka Wichary.

Z tego powodu na stronie internetowej Prokuratury Regionalnej w Katowicach (TUTAJ) zamieszczono listę miast, gdzie w danych dniach oszuści wypłacali pieniądze z bankomatów.

40 tys. przejętych kont na Facebooku w pół roku

W związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymano 12 mieszkańców województwa zachodnio-pomorskiego w wieku od 22 do 35 lat. Większość z nich tymczasowo aresztowano. Dokonano także zabezpieczenia majątkowego o wartości około 500 tys. złotych. Funkcjonariusze ustalili, że oszuści działali przez dwa lata, a tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przejęli ponad 40 tys. kont na Facebooku.

- Apelujemy o szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie do treści zamieszczanych w internecie. Należy zwrócić uwagę na posty, które zachęcają sensacyjnym tytułem np. o porwaniach dzieci, grasujących przestępcach, czy atrakcyjnych promocjach w popularnym sklepie. Kliknięcie w nie może przekierować nas na fałszywe strony, gdzie może dojść do kradzieży danych. Przestrzegamy też przez klikaniem w linki, otrzymanych w wiadomościach od znajomych. Najczęściej za rozsyłaniem tego typu treści stoją cyberprzestępcy, którzy próbują w ten sposób wyłudzić loginy, hasła lub inne informacje - podkreśla asp. szt. Barbara Poznańska.
Spalarnia odpadów Poznań

Może Cię zainteresować:

W miastach Górnego Śląska i Zagłębia może powstać nawet kilkanaście spalarni odpadów

Autor: Michał Wroński

27/04/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Jarosław Gwizdak: W Katowicach chciałem poczuć się jak gość. Wysiadłem z pociągu z Warszawy i... no właśnie

Autor: Jarosław Gwizdak

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon