Hrabiowie, damy i rezydencje
Zacznijmy tradycyjnie. Dawno, dawno temu (w XVII wieku) w Nakle Śląskim pojawiła się rodzina Henckel von Donnersmarck. Zgodnie z konwencją byli bardzo zamożnymi ludźmi. Senior rodu Hugon, być może właśnie dla swojej drugiej żony, zbudował na terenie dzisiejszej gminy Świerklaniec pałac w stylu angielskich Tudorów. Jako że arystokrata zasobów miał dużo, dla swojej damy serca kupił również pałac w Kamieniu k. Wrocławia, potem w Rusovcach k. Bratysławy, a do tego kazał wnieść jeszcze kolejny w Wiedniu przy reprezentacyjnym Ringu.
Początkowo nakielska rezydencja miała służyć za miejsce letniego wypoczynku. Syn Hugona - Łazarz - zamieszkał tam jednak na stałe. Nowy dziedzic razem ze swoją żoną bardzo przysłużyli się lokalnej społeczności. To właśnie im zawdzięczała kościół parafialny, Dom Sierot, budowę świątyni w Starych Tarnowicach, powstanie klasztoru ojców kamilianów w Tarnowskich Górach. Po sąsiedzku z katolickimi Donnersmarckami mieszkali ich protestanccy kuzyni. Guido i jego żona Blanka rezydowali w niedalekim Świerklańcu, gdzie wznieśli wspaniały pałac nazywany Małym Wersalem, a ich historia do dziś inspiruje kolejne pokolenia.
XX wiek przyniósł wiele zmian. 100 lat temu Nakło Śląskie znalazło się po polskiej stronie nowej granicy. Właściciele miejscowości zdecydowali się na lojalność wobec nowych władz. Posługiwali się polskimi paszportami. Niestety tragiczne wydarzenia późniejszych lat zmusiły ich do porzucenia posiadłości. Osiedli w Szwajcarii i nigdy już nie powrócili na Śląsk. Jednak ich potomkowie goszczą czasem w Nakle Śląskim, gdzie są z radością witani przez nowych zarządców.
Co łączy Karyntię, Spisz i Nakło Śląskie? Opowieść o tych mniej znanych Donnersmarckach
Czy pałac w Nakle można zwiedzić? Nawet trzeba!
Przejeżdżając przez gminę Świerklaniec wiele osób z pewnością zauważy białe ściany i wysoką wieżę zabytku. Niektórym przywodzi na myśl Disneyland, innym Hogwart. Warto by zajrzeć do środka, nieprawdaż? Obecnie w eleganckich wnętrzach mieści się Centrum Kultury Śląskiej. W 1999 roku obiekt trafił pod opiekę Powiatu Tarnogórskiego. Następnie zabytek przeszedł gruntowny remont, by finalnie znów otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających.
Działające w tym miejscu Centrum Kultury Śląskiej dba o to, by stare mury się nie nudziły. W salach organizowane są wydarzenia, które ściągają do pałacu nie tylko mieszkańców powiatu tarnogórskiego. Można trafić na koncerty, wystawy, wernisaże, festiwale i inne artystyczne spotkania. Zainteresowani wynajmą także pomieszczenia, by zorganizować w nich konferencje, warsztaty, gale czy imprezy okolicznościowe.
Dookoła pałacu mieści się zabytkowy park. Zaprojektował go sam Peter Joseph Lenne. Mistrz był być może z polecenia, bo już wcześniej zatrudnili go świerklanieccy Donnersmarckowie, u których stworzył prawdziwe ogrodnicze cudo. Do naszych czasów nakielska przestrzeń nie przetrwała w takim samym stanie. Jednak w ostatnich latach przeprowadzono prace konserwatorskie, które miały na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu parku.
Dotarliśmy do archiwalnych fotografii. Zobaczcie, jak kiedyś zachwycał pałac w Nakle Śląskim
Przydatne informacje - bilety, godziny, dojazd
Jeśli jesteście już wystarczająco zachwyceni - czas przejść do praktycznych szczegółów. Nasz śląski Disneyland znajdziemy przy ulicy Parkowej 1 w Nakle Śląskim, zaraz przy drodze krajowej nr 78. W pobliżu znajduje się przystanek Nakło Śląskie Pałac.
W miesiącach maj - wrzesień godziny otwarcia obiektu wyglądają następująco:
- wtorek – piątek: 11:00–18:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem – 17:15, ostatnie wejście bez przewodnika – 17:30)
- sobota – niedziela: 13:00–19:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem – 18:15, ostatnie wejście bez przewodnika – 18:30)
Zwiedzanie grupowe oraz zwiedzanie z przewodnikiem można zarezerwować telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 32 441 60 28 lub 505 802 207.
Ceny biletów wynoszą:
- indywidualny normalny – 12 zł
- indywidualny ulgowy (osoby niepełnosprawne, emeryci, uczniowie, studenci) – 7 zł
- grupowy (grupy zorganizowane powyżej dziesięciu osób) – 7 zł od osoby
- opiekunowie grup szkolnych, przewodnicy PTTK (za okazaniem legitymacji) – 1 zł
- rodzinny (maksymalnie dwie osoby dorosłe + dziecko/dzieci do 15. roku życia) – 17 zł
- opłata za przewodnika w języku polskim – 20 zł
- opłata za przewodnika w języku angielskim - 40 zł
Indywidualni goście mogą skorzystać z "wideo przewodnika". Posłuchają wtedy dr. Arkadiusza Kuzia-Podruckiego opowiadającego o historii pałacu oraz jego fundatorów. Jeśli wszystko już wiadomo, nie pozostaje nic innego, jak ruszać w drogę!
Może Cię zainteresować:
Zamki w Tarnowskich Górach. Znasz wszystkie?
Może Cię zainteresować: